در کشتیرانی رتبه 18 دنیا را داریم/ رونق تولید صنایع دریایی را یک رسالت ببنید

رضا رحمانی، وزیر صمت با اشاره به عبور سالیانه 34 هزار نفت کش از خلیج فارس از خانواده صنایع دریایی خواست که رونق تولید را در این بخش به عنوان یک رسالت ببینند.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

رضا رحمانی، وزیر صمت در نشست خود با اعضای دبیرخانه و شورای عالی صنایع دریایی ضمن توجه به طرح تحول صنایع دریایی و توجه به ساخت داخل گفت: پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری نهضت ساخت داخل را همه رشته‌ها تعیین کرده‌ایم و یکی از این رشته دریاست و چون گستردگی در این حوزه زیاد است، مشکلات آن هم بیشتر است.

او ادامه داد: در گذشته کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران همیشه علاقه به واردات داشت، ولی امروز باید به سیاست ساخت داخل رو بیاورد.

رحمانی با اشاره به اینکه تولید محصولاتی که در داخل تولید می شوند یا توانایی تولید در داخل را دارند قابل پذیرش برای واردات نیست گفت: ساز و کار تولید داخل باید مشخص شود.

او با اشاره به عبور سالیانه 34 هزار نفتکش از خلیج فارس گفت: تولید و خدمات این نفتکش ها برای طرف های خارجی است که اگر به آن توجه شود، ارز آوری قابل توجهی را همراه خود خواهد داشت.

رحمانی با اشاره به رتبه ایران در صنایع دریایی بیان کرد: پتانسیل و سواحلی که ایران در دنیا دارد، منحصربه فرد است و باعث شده است که در کشتیرانی رتبه 18 و در نفتکش رتبه 13 را در دنیا کسب کنیم؛ ما باید توان خودمان را بالا ببریم و هرچه موانع در این میان وجود دارد باید شفاف مطرح شود.

وزیر صمت با اشاره به تسهیل تولید گفت: اگر برای تولید مشکلاتی وجود داشته باشد و نیاز به مصوبه هیات وزیران داشته باشد در کمترین زمان ممکن آن مصوبه را از هیات وزیران اخذ می کنیم و روی آن بسیار حساس هستیم و معتقدیم اگر توان تولید داخل داشته باشیم، ظلم به جوانان کشورمان است که به واردات توجه کنیم.

رحمانی در ادامه گفت: ما به عنوان وزارت صمت برتولید داخل حساس هستیم و به این منظور دفتری را برای پی گیری ساخت داخل در رشته های مختلف راه اندازی کرده ایم و امید داریم تا اخر سال ساخت داخل را رونق بدهیم.

او از خانواده دریا درخواست برگزاری نمایشگاه قطعاتی که از خارج از کشور می آید، را کرد.

وزیر صمت با اشاره به سیاست های ارزی گفت: اتخاذ سیاست های جدید ارزی به نفع ساخت داخل است و نوسان ارز بسیاری از تولیدات را توجیه پذیر کرده است اما واردات را نه.

او همچنین با اشاره به تامین مالی گفت: وضع مالی باید شفاف گزارش داده شود و آنچه شدنی است مطرح بشود و نباید دوباره از صفر شروع کنیم. اگر چه در باره صنعت ریلی هم فایناس مطرح شد و ما گفته ایم که تولید 50 درصد از محصولات خیلی بهتر از واردکردن آماده محصولات است.

فرشاد مقیمی معاون صنایع هم در این نشست خواستار تجدید نظر تامین ارز از سوی بانک مرکزی برای صنایع دریایی و همچنین ثبت سفارش توسط کمیته شد.

منبع: ایلنا

همچنین بخوانید:

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

طرح جدید ترامپ برای تشکیل ناوگان کشتی‌های جنگی در خلیج فارس

ش تیر 15 , 1398
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به متحدان واشنگتن پیشنهاد داده است که ناوگانی از کشتی‌های جنگی را به منظور محافظت از نفت کش‌های تجاری در مقابل حملات ایران در خلیج فارس و آب‌های نزدیک تشکیل دهند، اگرچه برخی مقامات پنتاگون هشدار داده اند که این ماموریت می‌تواند به درگیری مستقیم بین دو طرف منجر شود.

شاید برای شما جالب باشد