پیگیری‌ها برای رونق ایزوایکو/ تعمیرات هر کشتی غول‌پیکر 500 اشتغال ایجاد می‌کند

فریدون همتی به منظور افزایش نقش‌پذیری ایزوایکو در زمینه ساخت و تعمیرات شناورهای مختلف در کشور از تشکیل هفتگی کارگروه ویژه‌ای برای توسعه فعالیت‌های ایزوایکو خبر داد.

مجتمع کشتی‌سازی خلیج‌فارس - ایزوایکو
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران موسوم به ایزوایکو با سرمایه‌گذاری وسیع ملی در 35 کیلومتری غرب شهر بندرعباس واقع است و زیرساخت‌های منحصربه‌فرد و توان نیروی انسانی قابلی که در این مجموعه گرد هم آمده است، قادر به ایفای نقش فراتری از وضعیت کنونی آن در اقتصاد ملی است اما برغم وجود ظرفیت‌های عظیم دریایی در کشورمان، هنوز آن طور که باید و شاید به این صنعت عظیم و این مجتمع بزرگ در کشور نگاه قابل اعتمادی وجود ندارد و بسیاری از بخش‌ها حتی بخش دولتی نیز نیاز خود به شناورهای مختلف را از خارج از کشور تأمین می‌کنند.

این صنعت که طی بیش از 3 دهه از آن به «کشتی‌سازی» یاد می‌شد، طی سال‌های اخیر تحرک خوبی برای ایفای نقش شایسته در زمینه رفع نیازهای کشور در این زمینه داشته است اما حقیقت ماجرا آن است که هنوز نگاه به خارج از کشور، آفت این صنعت بوده و روند رو به جلوی آن شتاب نمی‌گیرد.

این صنعت عظیم که می‌تواند نیازهای کشور را در زمینه تولید کشتی‌های غول‌پیکر و نفت‌کش‌های عظیم رفع کند، اکنون بیشتر به بخش خدماتی حوزه دریایی بدل شده و در حوزه تعمیرات فعالیت دارد ولی بخش ساخت و توسعه سکوهای نفتی و گازی این مجتمع از دیگر بخش‌ها فاصله بیشتری گرفته و طی سال‌های اخیر افتخارات فراوانی را برای ایران اسلامی در زمینه خودکفایی در ساخت و تعمیرات سکوهای نفتی آفریده است.

پیگیری‌های استاندار هرمزگان برای رونق ایزوایکو

فریدون همتی استاندار هرمزگان در دیدار با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان ایدرو با پیگیری مسائل و مشکلات این بخش، اظهار داشت: یک زیرساخت عظیم ملی در مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران با هزینه بسیار بالایی ایجاد شده و یکی از مزیت‌های ایران در زمینه دریا است و ما می‌بایست این بخش را بیش از گذشته مورد توجه قرار داده و بخصوص با توجه به تحریم‌های صورت گرفته از سوی دشمنان، توجه به این صنعت را که تاکنون توانایی‌های خود را به اثبات رسانده، افزایش دهیم.

وی از تشکیل کارگروه ویژه‌ای برای توسعه فعالیت‌های ایزوایکو در استان خبر داد و گفت: از بخش‌های دولتی و نیمه دولتی انتظار می‌رود که سفارشات خود را به داخل انجام داده و از اشتغال بزرگ این صنعت در داخل کشورمان حمایت کنند.

امیر بیات معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این دیدار با اشاره به سرمایه‌گذاری صورت گرفته در ایزوایکو و قابلیت‌های وسیع تقویت اشتغال در این صنعت، انجام تعمیرات هر نفتکش غول پیکر در این مجتمع را زمینه‌ساز اشتغال بیش از 500 نفر عنوان کرد و بیان داشت: اکنون کار تعمیرات دو نفتکش غول‌پیکر 150 هزار تنی در ایزوایکو در حال انجام است و با انجام تعمیرات هر نفتکش در داخل کشور بیش از یک میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور صورت می‌گیرد.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بخش زیادی از مرجان‌های خلیج فارس از بین رفته‌ است

د تیر 16 , 1399
رئیس مرکز اقیانوس شناسی بوشهر گفت: یکی از مشکلات اساسی خلیج فارس ورود آلودگی‌های صنعتی و شهری است که باعث نابودی بخش زیادی از مرجان‌های این دریا شده‌ است.
نقشه برداری از تپه‌های مرجانی و حفاظت محیط زیست دریایی

شاید برای شما جالب باشد