بخش زیادی از مرجان‌های خلیج فارس از بین رفته‌ است

رئیس مرکز اقیانوس شناسی بوشهر گفت: یکی از مشکلات اساسی خلیج فارس ورود آلودگی‌های صنعتی و شهری است که باعث نابودی بخش زیادی از مرجان‌های این دریا شده‌ است.

نقشه برداری از تپه‌های مرجانی و حفاظت محیط زیست دریایی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، مریم قائمی افزود: ورود انواع آلاینده‌ها مانند فاضلاب‌های شهری و صنعتی، ریز پلاستیک‌ها و آلودگی‌های نفتی باعث شده تا بخش زیادی از مرجان‌های نایبند، جزیره خارگ و جزیره کیش  از بین برود.

وی اضافه کرد: همچنین با جذب این آلودگی‌ها  توسط آبزیان، سلامتی و جان انسان‌ها نیز در چرخه غذایی تهدید می‌شود.

 قائمی اظهارداشت: تحقیقات محققان پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی نشان داده‌ است درصورتی که اسیدی شدن خلیج فارس با همین روند ادامه یابد تا پایان قرن ۲۱ رشد اسکلت‌های مرجانی ۴۰ درصد کاهش می‌یابد.

رئیس مرکز اقیانوس شناسی استان بوشهر ادامه داد: بر اساس تحقیقات پژوهشگران پژوهشگاه اقیانوس شناتسی بوشهر ورود کربن دی اکسید به خلیج فارس از زمان انقلاب صنعتی تاکنون، این آب‌ها را ۱۲ صدم واحد اسیدی‌تر کرده ‌است و اگر تولید گازهای گلخانه‌ای با روند کنونی ادامه پیدا کند تا انتهای قرن با کاهش نیم واحدی پی اچ روبرو می‌شویم و در این صورت، اسکلت‌های مرجانی به عنوان اکوسیستم‌های ارزشمند در خلیج فارس تهدید می‌شود.

وی اضافه کرد: افزایش تراز آب یکی دیگر از چالش‌هایی است که خلیج فارس مانند سایر دریاهای جهان با آن روبررو است و با توجه به شیب کم سواحل در استان بوشهر نسبت به سایر استان‌های ساحلی کشور، این استان در معرض تهدید قرار دارد.

تراز آب خلیج فارس 1 متر افزایش می‌یابد

رئیس مرکز اقیانوس شناسی بوشهر بیان کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی جهانی و به دنبال آن ذوب شدن یخ‌های قطبی پیش‌بینی می‌شود تا پایان قرن تراز آب خلیج فارس نیز همچون سایر آب‌های جهان تا یک متر افزایش پیدا کند و شهرهای ساحلی با بالا آمدن آب اقیانوس‌ها و دریاها و پیامدهای ناشی از این اتفاق مواجه شوند.

قائمی ادامه داد: شهرهای ساحلی حاشیه ساحل‌هایی با شیب کم با افزایش تراز آب در معرض زیر آب رفتن قسمت‌های زیادی از شهر قرار دارد و با توجه به اینکه سواحل در استان بوشهر شیب ‌کمتری دارد لازم است مطالعات زیادی در این زمینه انجام شود.

وی افزود: هر چند این اتفاق در درازمدت و تا چند دهه آینده روی خواهد داد، اما نیاز است از هم اکنون تدابیری برای مواجهه با این پدیده در نظر گرفته شود، به عنوان مثال سکونت‌گاه‌های جمعیتی در شهرهای با شیب کم از حاشیه سواحل دور و از گسترش آنها در حاشیه سواحل جلوگیری شود.

رئیس مرکز اقیانوس شناسی بوشهر گفت: خلیج فارس با متصل بودن به آب‌های آزاد در معرض افزایش تراز سطح آب قرار دارد و بر اساس پژوهش‌های انجام شده در پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی بوشهر،  یکی از پیامدهای بلندمدت این افزایش تراز آب در شهرهای ساحلی، نفوذ آب شور دریا به سفره‌های زیر زمینی است.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

کشتی متخلف ترال در چابهار توقیف شد

س تیر 17 , 1399
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: کشتی متخلف ترال در چابهار توقیف و براساس حکم صادره به مدت ۳۰ روز از فعالیت صید و صیادی محروم شد.
کشتی صیادی صید ترال

شاید برای شما جالب باشد