چهل درصد صرفه‌جویی ارزی با ساخت شناور گشتی «حیدر»

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع گفت: با ورود شناور‌های کلاس حیدر به ناوگان دریابانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، ۴۰ درصد صرفه‌جویی ارزی انجام شده است.

امیر دریادار امیر رستگاری رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، امیر دریادار «امیر رستگاری» رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در حاشیه مراسم الحاق شناور کلاس «حیدر» به ناوگان مرزبانی ناجا اظهار داشت: امروز با حضور وزیر دفاع و فرمانده نیروی انتظامی تعدادی از شناور‌های کلاس حیدر تحویل مرزبانی نیروی انتظامی شد.

وی افزود: تمامی مراحل طراحی و ساخت شناور‌های کلاس حیدر توسط متخصصان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح انجام شده است. این شناور‌ها از قابلیت هیدرودینامیک و سرعت بسیار مطلوب و ویژگی‌های عملیاتی بسیار بالایی برخوردار هستند.

رستگاری خاطرنشان کرد: شناور‌های کلاس حیدر قابلیت حفظ تعادل در تمامی شرایط جوی را دارا هستند و مطابق نیاز‌های عملیاتی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تولید شده است و قابلیت انجام عملیات گشت، شناسایی، تعقیب و همچنین جست و جو و امداد و نجات دریایی را داراست.

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در ادامه به قابلیت‌های ویژه شناور‌های کلاس حیدر اشاره کرد و گفت: این شناور قابلیت انجام مأموریت در شرایط جوی مختلف اعم از مه آلودگی، بارانی، طوفانی و شدیداً طوفانی را دارد، همچنین توان و قابلیت انجام عملیات تا فورس هشت دریا، یعنی شرایط جوی با وزش باد بیش از ۷۰ کیلومتر سرعت را دارد.

قابلیت مانور در آب‌های کم عمق از ویژگی‌های کلاس حیدر

وی ادامه داد: این شناور از تعادل بسیار بالایی برخوردار است و حتی در صورت کج شدن به پهلو در زاویه بیش از ۹۰ تا ۱۸۰ درجه به سرعت به حالت تعادل برمی‌گردد و در دریای طوفانی به هیچ وجه غرق نمی‌شود که ویژگی بسیار مهم و ممتازی است.

از سامانه‌های مهم دیگر که شناور کلاس حیدر برخوردار است می‌توان به سامانه رانش واترجت ملی آن اشاره کرد که ساخت آن توسط متخصصان صنایع دریایی وزارت دفاع ساخته شده است و به این شناور قابلیت مانور بسیار خوب و سرعت بسیار بالا را می‌دهد و تا حدود ۷۰ کیلومتر سرعت می‌تواند در آب‌های عمیق و نیمه عمیق حضور پیدا کند.

رستگاری خاطر نشان کرد: یکی دیگر از قابلیت‌های ویژه شناور‌های کلاس حیدر قابلیت مانور در آب‌های کم عمق است، یکی دیگر از فناوری‌های که در این شناور به کار رفته، صندلی‌های جاذب ارتعاش و شوک است که با توجه به حضور این شناور در دریای طوفانی و مواج این صندلی‌ها قابلیت جذب ارتعاش و شوک ناشی از برخورد موج به شناور‌ها را دارد و می‌تواند تا ۴/۴ جی شتاب وارده به نفرات را کاهش دهد.

وی افزود: سامانه ناوبری و کمک ناوبری و همچنین سامانه شفت و پروانه بومی از دیگر ویژگی‌های این شناور است؛ با این اقدام سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع ۴۰ درصد صرفه جویی ارزی و بیش از ۷۰ درصد تجهیزات به کار رفته در این شناور ساخت سازمان صنایع دریایی، سازمان‌های صنایع دفاعی و شرکت‌های دانش بنیان داخلی است، با ورود شناور‌های کلاس حیدر به ناوگان دریابانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران توان رزمی این نیرو در آب‌های سرزمینی و انحصاری اقتصادی افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

دزدی دریایی انگلیسی‌ها تحمل نخواهد شد / شناور کلاس حیدر غرق نمی‌شود

د تیر 17 , 1398
وزیر دفاع در مراسم الحاق شناور گشتی- رزمی کلاس حیدر عنوان کرد: اقدام نادرست انگلیس شبیه دزدی دریایی است و ما اقدامات زیادی علیه دزدان دریایی انجام داده ایم؛ این نوع دزدی دریایی نیز تحمل نخواهد شد.
امیر سرتیپ حاتمی - وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

شاید برای شما جالب باشد