دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر دانشجوی عراقی پذیرش می‌کند

سرپرست جدید دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر گفت: برای توسعه دیپلماسی آموزشی با کشور عراق، بسترهای لازم برای جذب دانشجوی عراقی در دانشگاه فراهم می‌شود.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز، منصور زراءنژاد اظهار داشت: دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر یکی از ظرفیت های علمی و فرهنگی برای جنوب استان خوزستان است.

وی افزود: دانشگاه به دلیل قرار گرفتن در منطقه آزاداروند و ارتباط نزدیک با کشور همسایه عراق از فرصت مناسبی برای توسعه و ارائه خدمات آموزشی و فرهنگی برخوردار است.

سرپرست دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر گفت: بر اساس سیاست وزارت علوم مبنی بر لزوم ماموریت گرایی و کارآمد شدن دانشگا‌ه‌ها برای حل مسائل و مشکلات منطقه‌ای و ملی، لازم است که خط مشی دانشگاه براساس این سیاست جهت گیری شود و همگام و متناسب با ماموریت، اهداف، نیازها و ظرفیت‌های منطقه آزاد اروند، خرمشهر و آبادان توسعه و تعمیق یابد.

وی ادامه داد: برای این منظور تعامل سازنده و موثر با دستگاه‌ها اجرایی، نهادها و به ویژه سازمان منطقه آزاد اروند از سیاست‌های اصلی دانشگاه است.

توسعه کیفی و کمی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر لازم است

زراء نژاد گفت: در این ارتباط توسعه کیفی و کمی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر درچارچوب نقشه علمی کشور و سیاست‌های وزارت و اقتضائات منطقه آزاد لازم است.

وی بیان داشت: بنا داریم با همکاری و همدلی مسئولان منطقه آزاد، استان، نمایندگان خرمشهر و آبادان و وزارت علوم تحقیقات و فناوری اقدامات موثری در توسعه دانشگاه تدوین و اجرایی شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه اظهار داشت: برای پویایی دانشگاه در گام نخست سه رشته تحصیلی جدید ‌‌در مقطع کارشناسی ارشد از سال تحصیلی آینده در این دانشگاه راه اندازی می‌شود.

افزایش ظرفیت جذب دانشجو در 21 رشته دانشگاه خرمشهر

وی همچنین با اعلام پذیرش دانشجو در 21 رشته دیگر افزود: با پیگیری و مکاتباتی که با سازمان سنجش آموزش کشور در این مدت انجام شد، در پنج رشته-گرایش در مقطع دکتری، در یازده رشته در مقطع کارشناسی ارشد و پنج رشته در مقطع کارشناسی که ظرفیت پذیرش دانشجو اندک یا صفر اعلام شده بود به منظور استفاده بهینه از امکانات موجود دانشگاه، ظرفیت های پذیرش جدیدی به دانشگاه داده شد.

زراءنژاد گفت: دانشگاه از ظرفیت هیئت علمی مناسبی برخوردار است و لازم است از این ظرفیت برای توسعه منطقه استفاده شود برای همین دنبال تاسیس رشته‌های متناسب در دوره‌های تحصیلات تکمیلی هستیم.

وی بیان داشت: دانشگاه خرمشهر باید علاوه بر اینکه در در سطح منطقه و ملی به قطب علوم و فنون دریایی تبدیل شود، باید به عنوان یک واحد آموزشی و پژوهشی در حوزه بین الملل در ارتباط با کشورهای منطقه نقش‌آفرینی کند. دیپلماسی آموزشی امروز یکی از ارکان آموزش عالی دنیا است و دانشگاه نمی تواند خود را محدود کند.

ارتباط آموزشی دانشگاه خرمشهر با دانشگاه های کربلا و بصره

سرپرست دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر تصریح کرد: جذب دانشجوی خارجی یکی از اولویت های اصلی دانشگاه است. برای همین منظور دیدارهایی با کنسولگر ایران در بصره و مسئولان برخی از دانشگاه‌های عراق مانند دانشگاه بصره و کربلا صورت گرفته و آمادگی دانشگاه برای پذیرش دانشجویان عراقی و تامین امکانات و تمهید شرایط لازم اعلام شده است.

زراءنژاد گفت: اصلاح و چابک‌سازی روندهای آموزشی و پژوهشی و تقویت و توسعه ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه از اولویت‌های ما  بوده و افزایش ظرفیت دانشجو و بهبود فضای رفاهی از دیگر برنامه‌های دانشگاه برای ایجاد رونق و توسعه دانشگاه است.

این استاد دانشگاه در زمینه پژوهش اظهار داشت: دانشگاه خرمشهر در منطقه‌ای واقع شده که نیاز پژوهشی بالایی دارد و درصدد هستیم بتوانیم نیازهای پژوهشی حوزه دریا، محیط زیست، اقتصادی و صنعتی منطقه را تامین کنیم.

سرپرست دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر در زمینه مسائل فرهنگی اظهار داشت: تدوین نهایی برنامه راهبردی دانشگاه براساس اقتضائات فرهنگی و اجتماعی منطقه و منطبق بر نقشه جامع علمی کشور که از تاکیدات مقام معظم رهبری بوده از سیاست های اصلی دانشگاه است.

وی گفت: ایجاد فضای امن برای فعالیت های فرهنگی و سیاسی مصوب شورای فرهنگی دانشگاه، حمایت از تشکل های دانشجویی و توسعه کرسی‌های آزاد اندیشی از دیگر سیاست‌های فرهنگی دانشگاه است. برگزاری اردوهای زیارتی در مشهد برای اساتید و کارمندان و فراهم کردن امکانات رفاهی برای کارکنان و دانشجویان از برنامه های دیگر دانشگاه در این حوزه است.

منبع: تسنیم

همچنین بخوانید:

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آمادگی عمان برای سرمایه گذاری در طرح‌های توسعه ای چابهار

ج تیر 21 , 1398
وزیر حمل و نقل و ارتباطات عمان در دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به برقراری خطوط هوایی بین دو کشور، بر لزوم فعالیت در حوزه دریایی تاکید و برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه‌ای چابهار اعلام آمادگی کرد.
توسعه بندر چابهار به عنوان هاب منطقه

شاید برای شما جالب باشد