نام گذاری ایرانی توفان های شمال اقیانوس هند

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: با عضویت هواشناسی ایران در کمیته توفان کشور های حاشیه اقیانوس هند، برای نخستین بار اسامی توفان های حاره ای نام های ایرانی به خود می گیرد.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین نیوز،  روابط عمومی هواشناسی سیستان وبلوچستان ؛ محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این کمیته که وظیفه پیش بینی، پایش و نام گذاری توفان های حاره ای اقیانوس هند را برعهده دارد، سبب حضور فعال هواشناسی ایران در عرصه بین المللی می شود.

او افزود: این عضویت در پی تاثیر مستقیم توفان های حاره ای شمال اقیانوس هند بر نواحی جنوب ایران و سابقه برخورد آن ها به سواحل کشور صورت گرفته است.

او  ادامه داد: نخستین مزیت حضور ایران در کمیته توفان کشور های حاشیه اقیانوس هند ایفای نقش بین المللی در پیش بینی و رصد توفان های حاره ای و پیشنهاد نام های ایرانی برای آن ها است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: با توجه به اینکه سواحل سیستان و بلوچستان بیشترین تاثیرپذیری از وقوع این پدیده را دارد، نام های ایرانی بومی مانند «گاندو، هامون، اکوان، سپند، میترا، آناهیتا، آذر، پویان، آرشام، هنگامه، ساواس، سیستانه و توفان» برای توفان های احتمالی آینده انتخاب شده که در فهرست نهایی سازمان جهانی هواشناسی نیز پذیرفته شده است.

حیدری با بیان اینکه تعدادی از این اسامی بومی استان سیستان و بلوچستان هستند، گفت: انتظار می رود از سال آینده به تدریج نام های پیشنهادی ایران برای نام گذاری توفان های اقیانوس هند مورد استفاده قرار گیرد.

او تصریح کرد: به طور کلی برای نام گذاری توفان های حاره ای، اسامی پیشنهادی به طور مشترک در کمیته های توفان کشور های حاشیه اقیانوس های دنیا و کمیسیون اقتصادی اجتماعی سازمان ملل متحد موسوم به ESCAP بررسی وتعیین می شود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان بیان کرد: نام گذاری توفان های حاره ای به شیوه کنونی از اوایل قرن ۲۰ میلادی آغاز شده است.

تیرماه امسال ایران بعد از گذشت ۱۵ سال به عضویت شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی درآمد.

این عضویت درحالی روی داد که تنها ۲۷ کشور از ۱۹۴ کشور عضو این سازمان در این شورا حضور دارند.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تکمیل زیرساخت های مجتمع بندری کاسپین با اتصال به راه آهن سراسری

د آبان 13 , 1398
معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر تجهیز مجتمع بندر کاسپین گفت: اتصال این بندر به راه آهن سراسری، زیرساخت های مورد نیاز آن را تکمیل می کند.
تصویر هوایی از بندر کاسپین

شاید برای شما جالب باشد