استفاده از ظرفیت علمی جهاد دانشگاهی در برنامه‌های شیلاتی مازندران

زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، حسن اسحاقی در دیدار با محمدرضا شافعیان رئیس جهاد دانشگاهی مازندران در محل اداره‌کل شیلات، اظهار کرد: شیلات در مازندران یک مزیت محسوب می‌شود و ظرفیت‌های بالقوه‌ای در این اداره‌کل وجود دارد که با عملیاتی شدن آن، می‌توان در راستای ارزآوری و رفع برخی مشکلات همچون اشتغال جوانان گام برداشت.

وی با اشاره به اینکه اداره‌کل شیلات در نظر دارد به جای تمرکز بر روی پروژه‌های نیمه‌تمام که بعضا قابلیت عملیاتی شدن ندارد، محورهایی را دنبال کند که بتواند ضمن رفع نیازهای استان، نسبت به ارزآوری آن برای مازندران نیز موثر باشد، گفت: به عنوان مثال تک گونه‌ای که تا به امروز نتوانسته‌ایم به مرحله پرورش آن برسیم، میگو است، به همین دلیل با توجه به تاکید استاندار مازندران، به کمک پژوهشکده اکولوژی دریای خزر این امر را در دستور کار قرار دادیم.

مدیرکل شیلات مازندران با بیان اینکه پروژه پرورش ماهی در قفس باید در این استان به یک نقطه قابل قبول می‌رسید اما تا به امروز موفقیت به دست آمده مورد رضایت نبوده است، خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت بسیار مناسب جهاد دانشگاهی در تحقیق و پژوهش خود نسبت به این امر، از آنها دعوت شده تا تجربه‌های علمی خود را ارائه دهند و برای توسعه مزیت شیلاتی استان از آنها به کارگیری شود.

اسحاقی با اشاره به اینکه برنامه‌هایی عملیاتی می‌شود که بار علمی قابل دفاعی داشته باشد و جهاد دانشگاهی در این زمینه، یکی از نهادهای قابل اتکا است، اظهار کرد: مطالعه پیش از آغاز پروژه و امکان سنجی آن می‌تواند موفقیت پروژه را به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه همچنین جهاد دانشگاهی به صورت تئوری و علمی بر روی ماهیان خاویاری مطالعه کرده و می‌توانیم این دستاوردهای علمی را بر روی پروژه‌های عملیاتی اداره‌کل شیلات به کار گرفت، تصریح کرد: با مشخص شدن مشکلات، برای اجرای طرح‌های عملیاتی گام برخواهیم داشت.

مدیرکل شیلات مازندران با اشاره به اینکه به دنبال آن نیستیم تعداد پروژه‌ها را اضافه کنیم، بلکه با برنامه‌ریزی صورت گرفته، به دنبال کار کیفی و نتیجه‌بخش هستیم، گفت: در این زمینه جهاد دانشگاهی می‌تواند کمک‌کار باشد.

پرورش و تولید ماهیان سردآبی، گرمابی و خاویاری جز استان‌های برتر کشور هستیم

اسحاقی با بیان اینکه مازندران از نظر پرورش و تولید ماهیان سردآبی، گرمابی و خاویاری جز استان‌های برتر کشور هستیم، اظهار کرد: بزرگترین ظرفیت مازندران پایانه صادراتی چپکرود جویبار است و با عملیاتی شدن آن، شاهد توسعه شیلاتی در این استان خواهیم بود.

وی با بیان اینکه در مازندران تولیدات بسیار خوبی داریم و بسیاری از تولیدات ما از استان های دیگر در حال صادرات است، تصریح کرد: مطمئنا با افتتاح پایانه صادراتی آبزیان تولیدات شیلاتی مازندران از همین استان صادر شده و موجب شکوفایی بیشتر می‌شود.

محمدرضا شافعیان رئیس جهاد دانشگاهی مازندران نیز در این جلسه ضمن تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی در مسیر توسعه استان، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی مازندران با توجه به ظرفیت‌های پژوهشی مناسبی که در اختیار دارد می‌تواند کمک‌کار سازمان‌ها و نهادها در این مسیر باشد.

وی با بیان اینکه دانش تولید جلبک به عنوان مکمل غذایی ماهیان خاویاری و سایر آبزیان به منظور جلوگیری از انقراض ماهیان بومی در اختیار جهاد دانشگاهی قرار دارد، گفت: اداره‌کل شیلات می‌تواند از ظرفیت پژوهشی جهاد دانشگاهی در این خصوص استفاده کند.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

مقابله با تهدیدات موشکی و دریایی از اولویت های نیروی مسلح است

س تیر 10 , 1399
رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش با اشاره به اینکه دشمن جرأت نزدیک شدن به آب‌های ساحلی ایران را ندارد گفت: مقابله با تهدیدات موشکی و دریایی از اولویت های نیروی مسلح است.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش امیر احمدرضا پوردستان

شاید برای شما جالب باشد