درصدد تهیه دستورالعمل آب شیرین کن‌ها مطابق با استانداردهای جهانی هستیم

معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: با توجه به اهمیت نحوه فعالیت آب شیرین‌کن‌ها، برای رسیدن به یک دستورالعمل جهانی قرارداد مطالعه دستورالعمل آب‌شیرین‌کن‌ها را در سال ۹۸ منعقد کردیم که در حال نهایی شدن است و در مدت دو ماه آینده استخراج می‌شود.

تاسیسات آب شیرین کن آب دریا در هرمزگان
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، احمدرضا لاهیجان زاده افزود: نحوه فعالیت آب شیرین کن ها در دریاها از لحاظ زیست محیطی بسیار حایز اهمیت است، از این رو در حال تهیه دستورالعملی مطابق با استانداردهای جهانی هستیم که بر اساس آن مشخص می شود هر آب شیرین کنی که می خواهد مستقر شود باید چه شرایطی را رعایت کند تا حداقل آسیب به محیط زیست وارد شود.

وی ادامه داد: همچنین مکان آبگیری آب شیرین کن ها بسیار مهم است، بنابراین ویژگی های آبگیری،  محل آبگیری و فناوری که باید در این روند استفاده شود در این دستورالعمل دیده شده است.  در مسیر فعالیت آب شیرین کن ها تخلیه پساب تولید شده بسیار مهم است که این مساله نیز در این دستورالعمل دیده شده ضمن اینکه این دستورالعمل به صورت جامع،  دقیق و برگرفته از تجارب کشورهای پیشرفته دنیا تهیه می شود.

لاهیجان زاده اظهار داشت: امروزه استفاده از آب شیرین کن ها در کشورهای مختلف به ویژه حاشیه خلیج فارس بسیار زیاد شده و کشورهای جنوبی خلیج فارس بیشترین بهره را از این خلیج می برند به طوری که ۶۰ درصد آب شیرین کن های دنیا در جنوب خلیج فارس واقع شده اند که عربستان بیشترین تعداد را دارد بعد از آن امارات،  قطر و کویت هستند در حالی که سهم ایران در این زمینه بسیار ناچیز است که بر این اساس وزارت نیرو اعلام کرد که در نظر دارد در یک نوار ۱۰۰ کیلومتری در جنوب کشور، آب شرب را از طریق دریا تامین کند که شامل ۱۷ استان خشک و بی آب در این بخش می شود.

مطالعات وسیع وزارت نیرو برای استفاده از آب شور دریای عمان و خلیج فارس

وی با بیان اینکه بر اساس اعلام وزارت نیرو طرح مطالعات وسیعی در این وزارتخانه برای استفاده از آب شور دریای عمان و خلیج فارس در دستور کار قرار گرفته، گفت: با توجه به اهمیت حفظ محیط زیست این دریا در راستای استفاده از آب شیرین کن ها در صدد تهیه دستورالعملی مطابق با استانداردهای جهانی هستیم.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: در این راه مساله مهم این است که بتوانیم پهنه بندی درست و مکان یابی صحیحی از محل استقرار آب شیرین کن ها داشته باشیم به خاطر اینکه سازمان محیط زیست با یک عمل انجام شده مواجه نشود با آمادگی پیش می رود،  در دهه های گذشته این مساله همیشه برای سازمان محیط زیست پیش می آمد که گاها با پروژه هایی مواجه می شد که نیازمند مطالعه بود اما بخش های توسعه ای و اجرایی منتطر جواب نمی ماندند و پروژه را اجرا می کردند که در بسیاری موارد منجر به تبعات زیست محیطی و اقتصادی می شد.

وی افزود: برای اینکه این اتفاق نیفتد سازمان حفاظت محیط زیست به سرعت کار مطالعات پهنه بندی آب شیرین کن ها را آغاز کرد، این مطالعه سال گذشته در استان هرمزگان آغاز شد و اکنون محدوده هایی که امکان استقرار آب شیرین کن در این استان وجود دارد را مشخص کردیم، همچنین قرارداد مطالعه برای استان بوشهر را منعقد کردیم که در حال مطالعه است و تا پایان امسال پهنه استان بوشهر نیز استخراج می شود، در استان سیستان و بلوچستان نیز قراردادی که سواحل مکران را پوشش می دهد نیز منعقد شده که پیش بینی می کنیم در مدت هشت ماه آینده مطالعات آن به پایان می رسد، استان خوزستان هم جزو برنامه مطالعاتی است اما فعلا کار آن آغاز نشده است.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

دهلی نو در پی گسترش همکاری‌ها با ایران در چابهار

ش شهریور 22 , 1399
در پی سفر "سابرامانیام جایشانکار" وزیر امور خارجه هند به ایران، رسانه‌های هندی اعلام کردند که این سفر نشان‌دهنده علاقه دهلی نو به گسترش همکاری‌ها با ایران در چابهار است.
همکاری‌های دریایی ایران و هند در بندر چابهار

شاید برای شما جالب باشد