برنامه ریزی برای تولید تجهیز ناوگان دریایی با ظرفیت دانش بنیان‌ها

ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ و نقل پیشرفته معاونت علمی درصدد برنامه ریزی برای استفاده از ظرفیت های دانش بنیان برای ساخت ساخت تجهیزات ناوگان دریایی است.

تعمیر نفتکش stark شرکت ملی نفتکش در ایزوایکو
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، صنعت دریایی ایران از جمله صنایع با سابقه و راهبردی کشور است که با وجود منابع و ظرفیت‌های بالقوه دریایی، آنطور که باید توسعه پیدا نکرده و ارتقاء نیافته است. از جمله نیازهای این بخش مهم و کاربردی در کشور، تامین قطعات مورد نیاز آن است. قطعاتی حیاتی که ادامه کار این صنعت را تضمین می‌کنند.

نیاز به قطعات با استانداردهای جهانی یکی از نیازهای اصلی صنعت دریایی در کشور است. ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال‌های اخیر توسعه صنعت دریایی با کمک ظرفیت‌های دانش‌بنیانی و استارتاپ‌ها را در اولویت قرار داده است. توانمندی که قدرت احیا و ادامه حیات برای حوزه‌های فناورانه کشور را دارد و در این چند سال توانسته، این ظرفیت را به کشور اثبات کند.

ایران با سابقه حضور تاریخی در عرصه دریا، توانمندی‌های فنی و سرمایه غنی انسانی، می‌تواند یکی از پایه‌های اقتدار اقتصادی، سیاسی و نظامی خود را بر مبنای توسـعه صنایع دریایی قرار دهد. کاری که به توان و دانش علمی متخصصان، فارغ‌التحصیلان و سرآمدان علمی کشور نیاز دارد. در همین راستا هم گروه دریایی ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا از این ظرفیت‌های علمی بهره بگیرد.

یکی از اساسی‌ترین نیازهای این صنعت، تامین قطعات مورد نیاز است. قطعاتی که در شرایط تحریمی کشور، تامین آن‌ها از دیگر کشورها سخت و زمان‌بر است، اما با تلاش دانش‌بنیان‌های فعال کشور، قطعات مورد نیاز صنعت دریایی در داخل کشور تولید می‌شود و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم از این کار حمایت می‌کند.

لازمه تولید این قطعات، استاندارد بودن آنها است. استانداردهایی ملی و بین‌المللی که اساس تولید این قطعات در کشور هستند و باید رعایت شوند. ایجاد شبکه قطعه‌سازی ناوگان دریایی کشور اقدامی مهم است که توسط ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام گرفته است.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ماهواره اقیانوس‌شناسی سنتینل۶ به فضا پرتاب شد+فیلم

ی آذر 2 , 1399
ماهواره‌ «سنتینل-۶ مایکل فریلیک» تازه‌ترین عضو از فضاپیماهای طراحی شده برای نظارت بر اقیانوس‌ها به فضا ارسال شد.
ماهواره اقیانوس‌شناسی سنتینل۶ ناسا

شاید برای شما جالب باشد