ماهی رباتیکی که از باتری مایع انرژی می‌گیرد

استفاده از مایع به‌جای باتری‌های جامد، پیشرفتی تازه درجهت ساخت ربات‌های خودمختار است.

ماهی رباتیک که با باتری مایع کار می‌کند
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، پژوهشگران یک ماهی رباتیک ساخته‌اند که از یک مایع باتری که توسعه‌دهندگان، آن را «خون ربات» می‌نامند، انرژی می‌گیرد. این ربات نرم که حدودا ۴۰ سانتی‌متر طول دارد، باتری جامدی ندارد؛ بلکه درعوض به‌وسیله‌ی یک مایع دو منظوره که انرژی را ذخیره می‌کند و باله‌های ماهی را به حرکت درمی‌آورد، به‌پیش رانده می‌شود. این رویکرد به ماشین اجازه می‌دهد که انرژی بیشتری را در فضای کوچک‌تری ذخیره کند و بدون نیاز به بسته‌های سنگین باتری برای مدت‌زمان طولانی‌تری فعالیت کند.

 رابرت شفرد از دانشگاه کورنل که عضوی از تیم سازنده‌ی ربات بوده است، می‌گوید:

این نوآوری گامی به‌سوی خلق ربات‌های خودمختار است؛ ربات‌هایی که می‌توانند بدون مداخله و راهنمایی انسان وظایف خود را انجام دهند.

سیسیلیا لاسکی دانشمند علم رباتیک می‌گوید:

ساخت ربات‌های خودمختار مدت طولانی است که چالشی کلیدی در حوزه‌ی رباتیک است. ربات‌های خودمختار کاربردهای بی‌شماری نظیر اجرای عملیات جست‌وجو و نجات و اکتشافات عمق دریا دارند.

یکی از مشکلات اصلی، ذخیره‌ی انرژی است: ربات‌ها به انرژی کافی نیاز دارند تا بدون نیاز به شارژ مجدد بتوانند وظایف خود را انجام دهند. افزودن باتری موجب افزایش وزن ربات شده و میزان انرژی مورد نیاز برای حرکت آن را افزایش می‌دهد. در این راستا، پژوهشگران به‌جای استفاده از مایع‌های هیدرولیکی متداول که به‌طور معمول برای حرکت دادن قسمت‌های مختلف ماشین‌ها در آن‌ها به گردش در می‌آیند، از یک مایع باتری که به ربات و همچنین به یک پمپ برای حرکت باله‌های ماهی انرژی می‌دهد، استفاده کردند. شفرد می‌گوید:

این رویکرد مقدار انرژی ذخیره شده در ربات را تا ۳۲۵ درصد افزایش می‌دهد که با ماشینی که دارای یک باتری جدا و سیستم هیدرولیک است، قابل‌مقایسه است. طبق محاسبه‌ی پژوهشگران، این ربات قادر است که برای ۳۷ ساعت بدون نیاز به شارژ مجدد کار کند.

لاسکی موافق است که این ربات گامی درجهت خودمختاری ربات‌ها است. او می‌گوید:

من این ایده را فوق‌العاده می‌بینیم. این ایده‌ای بسیار مبتکرانه است.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

رشد 100 درصدی صادرات غیر نفتی از بندر چابهار

ش تیر 1 , 1398
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: صادرات کالای غیر نفتی از بندر چابهار در سه ماه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۰۰ درصدی داشته است.
بندر اقیانوسی چابهار هاب توسعه اقتصادی

شاید برای شما جالب باشد