قایق رباتیکی که پل شده و تغییر شکل می‌دهد

محققان دانشگاه ام آی تی از تولید قایق‌های رباتیکی خبر داده اند که قادر به تغییر شکل برای سازگار شدن با محیط اطراف و عبور از موانع آبی و کانال‌های تنگ هستند.

Roboat- قایق رباتیک
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، این قایق‌های رباتیک که به Roboat شهرت یافته اند، در زمان عبور از آب و وقتی در کانال‌های باریک گیر می‌کنند، با تغییر شکل و ابعاد راهی برای عبور از معابر تنگ پیدا می‌کنند.

همچنین می‌توان با تغییر شکل دادن این قایق‌ها، آنها را به پل‌های موقت برای عبور از روی آب یا راه‌های آبی درون شهری مبدل کرد.

قایق رباتیکی که پل شده و تغییر شکل می‌دهد

انتظار می‌رود این قایق‌های رباتیک در وهله اول در شهر آمستردام کشور هلند مورد استفاده قرار بگیرند. یک چهارم مساحت این شهر را کانالهای آبی تشکیل می‌دهند. اما باریک بودن این کانال‌ها استفاده از آنها برای کشتیرانی مدرن را ناممکن می‌کند. استفاده از Roboat می‌تواند تا حدی به برطرف شدن مشکل مذکور کمک کند. همچنین با اتصال تعداد زیادی از این قایق‌های رباتیک می‌توان آنها را به بازارهای دریایی برای فروش کالا مبدل کرد.

نمونه اولیه این ربات‌ها در سال ۲۰۱۶ تولید شده و در کانال‌های دریایی شهر آمستردام باموفقیت مورد آزمایش قرار گرفته اند. اما مدل جدید تولید شده هوشمندتر، مستحکم‌تر و منعطف‌تر بوده و علت این امر طراحی الگوریتم مناسب‌تر برای کنترل حرکات قایق یادشده و تغییر شکل آن است.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نبودن متولی مقتدر دریایی علت عدم استقبال مالکان از کشتی‌های تفریحی

د شهریور 11 , 1398
دبیرکل اتحادیه مالکان کشتی ایران گفت: یکی از علل عدم استقبال مالکان کشتی از شناورها و کشتی‌های تفریحی نبودن متولی مقتدر در حوزه صنایع دریایی است.
علی شریفی دبیرکل اتحادیه مالکان کشتی

شاید برای شما جالب باشد