سواحل صخره ای و مرتفع بریس چابهار ثبت ملی شد

فرماندار ویژه چابهار گفت: بریس در فاصله ۶۵ کیلومتری شرق چابهار واقع شده و به دلیل دارا بودن سواحل مرتفع بی نظیر بعد از بررسی در جلسه ثبت آثار فرهنگی و طبیعی کشور به عنوان اثر ملی ثبت شد.

اسکله صیادی بندر بریس در سواحل مکران
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، رحمدل بامری بیان کرد: روستای بریس در ۶۵ کیلومتری شرق چابهار واقع شده است ارتفاع بریس از سطح دریا ۱۰ متر می باشد که باعث زیبایی این سواحل شده است همچنین حداقل عمق آب در خور در ساحل ۴ متر می باشد که ثبت ملی شده است.

وی با اشاره به اینکه کوسه‌ ماهی و میگو از عمده صیدهای ماهیگیران بریس می باشد ادامه داد: مهمترین جاذبه گردشگری روستای صخره ای اسن که به اسکله صیادی روستا مشرف است و منظره ای بی بدیل را فراهم آورده است که تماشای آن برای ساعتهای متوالی لذت بخش است.

وی با اشاره به اینکه زیر بعضی از صخره ها خالی شده تاکید کرد: برخی گردشگران با بی احتیاطی ریسک گرفتن عکسی بیاد ماندنی را به جان میخرند که باید در این خصوص احتیاط بیشتری انجام شود.

سواحل صخره ای و مرتفع بریس چابهار ثبت ملی

بامری تشریح کرد: چهار شرکت تعاونی خدمات صیادی و یک شرکت تعاونی روستایی در شهرک صنعتی شامل ۳ سردخانه، ۲ یخسازی و ۲ کارخانه تن ماهی نیز مشغول به فعالیت می باشند.

وی اذعان کرد: حدود صد سال پیش بریس دارای ۳۵ باب خانه و حدود ۳۰ شناور بوده‌ و بومیان بریس که از ساکنان قدیمی چابهار می باشند در این منطقه با صیادی زندگی می کردند.

این مقام مسئول همچنین از پیگیری میراث فرهنگی برای ثبت کوه‌های مینیاتوری چابهار به عنوان یک اثر دیگر در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

مجتمع بندری کاسپین، چشم‌اندازی روشن در معادلات ترانزیتی کشور

ی شهریور 24 , 1398
مدیرعامل منطقه آزاد انزلی گفت: مجتمع بندر کاسپین، چشم‌انداز روشنی در معادلات ترانزیتی کشور دارد.
رضا مسرور مدیرعامل منطقه آزاد انزلی و مجتمع بندری کاسپین

شاید برای شما جالب باشد