میراث غنی و ارزشمند خارک را دریابید

آثار تاریخی جزیره خارک، میراثی غنی و ارزشمند بوده و حفاظت و نگهداشت مناسب آنها یک ضرورت است، این آثار را امروز دریابید، فردا دیر است.

تصویر هوایی از جزیره خارک
زمان مطالعه: 5 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، جزیره زیبا و مرجانی خارک از دیرباز همواره اهمیت و جایگاه ویژه و خاصی در اقتصاد دریایی خلیج فارس داشته است و اکنون نیز نقش اساسی در اقتصاد کشور دارد.

خارک را می‌توان یکی از جزایر مهم و راهبردی ایران اسلامی در خلیج همیشه فارس دانست. این جزیره غنی از آثار تاریخی در تقسیمات کشوری در حوزه استان بوشهر قرار می‌گیرد.

بافت جزیره خارک از جنس مرجان است و تمام وسعت و کل این جزیره محدود می‌شود به ۲۰ کیلومتر مربع؛ با این حال این جزیره مستطیلی شکل و کوچک از لحاظ تجاری، اقتصادی، نظامی و تاریخی از اهمیت بالایی برخوردار است.

خارک به لحاظ جغرافیایی در طول تاریخ مورد توجه مورخین ایرانی، اروپایی، یونانی و رومی قرار گرفته است. این امر بیان‌گر اهمیت ویژه این جزیره در دوران مختلف تاریخی است.

آثار تاریخی جزیره خارک دارای اهمیت و ارزش بسیار زیادی هستند که حفظ و نگهداشت آنها به نوعی حفظ میراث تاریخی کشور است و هم‌اکنون برای حفاظت و حراست از این آثار اقدام کرد.

آثار تاریخی جزیره خارک

تلاش برای حفظ آثار تاریخی خارک

بخشدار ویژه خارک اظهار داشت: جزیره خارگ را می‌توان به‌عنوان یکی از مهمترین مناطق جغرافیایی کشور از لحاظ بافت مرجانی و پیشینه تاریخی یاد کرد.

ناصر ابراهیمی اضافه کرد: از زمان استقرار میراث فرهنگی در بخش ویژه خارک اتفاقات خوبی در زمینه حفظ آثار، بنای تاریخی و همچنین فرهنگ اهالی شریف این جزیره صورت گرفته است.

وی افزود: به همت میراث فرهنگی و اهالی شریف جزیره خارک چهار میراث ناملموس فرهنگی «دووت خارکی»، «طلبون کردن خارکی»، «حنابندون» و «رقص میت» از مراسم آئینی خاص جزیره خارگ است که مستندنگاری آن آغاز شده و در دستور ثبت قرار گرفته است.

بخشدار ویژه خارک تصریح کرد: خواست تمامی اهالی شریف خارک به عنوان میراث داران این جزیره حفظ، شناسایی و مستند سازی آثار و فرهنگ غنی در این جزیره است.

حفظ اسناد حاکمیت ایران بر خلیج فارس

حجت الاسلام کمالی امام جمعه خارک نیز اظهار کرد: میراث فرهنگی خارک قدمتی چندین هزار ساله دارد و این میراثی است که از گذشتگان به ما ارث رسیده است و نباید به همین راحتی، زمینه‌های نابودی آن را فراهم کنیم.

وی با اشاره به کتیبه هخامنشی خارک عنوان کرد: این کتیبه یک سند مهم مبنی بر حاکمیت ایران بر خلیج فارس است که متأسفانه به خوبی از آن مراقبت نشد و باید آنها را به خوبی حفظ کرد.

کتیبه هخامنشی جزیره خارک

جلوگیری از فرسایش کتیبه دوران هخامنشی

نصرالله ابراهیمی معاون میراث‌فرهنگی بوشهر نیز اظهار داشت: در جزیره خارک آثار ارزشمندی داریم که اسنادی بر حکمرانی مردمان این سرزمین بر خلیج‌فارس است و حفاظت و حراست از آنان امری ضروری است.

وی گفت: یکی از آثار ارزشمند تاریخی موجود در این جزیره، کتیبه سنگی مربوط به دوران هخامنشی است که به طور ویژه برنامه حفاظتی را برای این اثر در نظر گرفته‌ایم تا با توجه به وجود شرایط جوی رطوبتی جزیره، مورد آسیب و فرسایش جدی قرار نگیرد.

نگهداشت آثار تاریخی جزیره

رئیس میراث فرهنگی جزیره خارک  افزود: در زمینه نگهداشت آ ثار تاریخی این جزیره اقدامات خوبی از سوی اداره کل میراث استان صورت گرفته است و برای اولین بار اعتبار بسیار خوبی در زمینه نگهداشت و بهسازی امکان و آثار تاریخی به جزیره تخصیص یافته است.

علی جوکار افزود: از ظرفیت‌های گردشگری و تاریخی این جزیره در موضوع طرح جامع استفاده شود، این جزیره دارای پیشینه غنی در خلیج همیشه فارس است.

رئیس میراث فرهنگی جزیره خارک تصریح کرد: در هتلینگ و اقامتگاه‌های بوم‌گردی این جزیره ظرفیت‌های بسیار مناسبی به وجود آماده است که باید از بخش خصوصی فعال در این زمینه حمایت شود.

بهسازی ۴ اثر تاریخی خارک

معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر به اهمیت بالای جزیره خارک اشاره کرد و اظهار داشت: آثار تاریخی جاذبه گردشگری ایجاد می‌کند و باید از این ظرفیت استفاده کرد.

سکینه سالاری با بیان اینکه خارک به‌عنوان میراث‌دار خلیج فارس به‌شمار می‌رود، تصریح کرد: این جزیره دارای آثار تاریخی غنی با پیشینه تاریخی بسیار غنی است که حفاظت و نگهداری از این آوار غنی وظیفه ملی ماست.

آثار تاریخی جزیره خارک

معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر تصریح کرد: معرفی جاذبه‌های گردشگری خارک با نقشه راه گردشگری جزیره ترسیم خواهد شد.

سالاری گفت: مبلغ سه میلیارد ریال برای کتیبه هخامنشی، کلیسای نسطوریان، گور معبدهای پالمیران و برای بهسازی این آثار در جزیره تخصیص یافته است.

نقش‌آفرینی نفتی‌ها در حفظ تاریخ جزیره

مسئول هماهنگی ادارات، نهادها و سازمان‌های دولتی با شرکت‌های نفتی مستقر در جزیره خارک اظهار داشت: جزیره خارک به عنوان یک منطقه چند وجهی در محدوده جغرافیایی خلیج فارس به عنوان مرکز ثقل صادرات نفت ایران اسلامی بشمار می‌رود.

عبدالمجید ستایشی افزود: حفظ و حفاظت آثار تاریخی این جزیره غنی از بنای تاریخی از سال ۱۳۲۶ تا استقرار میراث بر عهده اهالی و شرکت‌های نفتی مستقر در این جزیره بوده، وزارت نفت در زمینه حفظ و نگهداری آثار تاریخی این جزیره خدمات مناسبی را در زمان‌های مقرر به انجام رسانده است.

وی تصریح کرد: حفظ و حفاظت از آثار تاریخی این جزیره یک وظیفه عمومی برای همگان است، ما خودمان را متعهد به حفظ و نگهداشت این آثار تاریخی می‌دانیم.

به گزارش مارین‌پرس، آثار تاریخی و میراث فرهنگی جزیره خارک باید به صورت جدی از سوی مسئولان استانی، مدیران محلی، شرکت‌ها و تأسیسات مستقر در جزیره و مردم مورد حمایت و حفاظت قرار گیرد.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

کشف بقایای اجساد تفنگداران نیروی دریایی آمریکا

ی مرداد 19 , 1399
بنابر اعلام نیروی دریایی آمریکا، اجساد 7 تفنگدار و یک ملوان این کشور که در پی بروز حادثه برای زره‌پوش آبی-خاکی حامل آن‌ها در سواحل کالیفرنیا مفقود شده بودند، کشف شد.
زره‌پوش خاکی-آبی نیروی دریایی آمریکا

شاید برای شما جالب باشد