۱۰ میراث ناملموس دریایی گیلان ثبت ملی می شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان از آماده‌سازی پرونده ۱۰ میراث‌ ناملموس دریایی گیلان خبر داد و گفت: با ثبت میراث ناملموس دریایی گامی بزرگ در توسعه گردشگری‌ دریایی برداشته خواهد شد.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز، شهرود امیرانتخابی با اعلام این خبر اظهار کرد: آثار فرهنگی، تاریخی و طبیعی، میراث ماندگار کشورها و ملت‌هاست که باید تلاش کنیم به نسل‌های بعد انتقال دهیم که یکی از بارزترین و شاخص‌ترین میراث‌ فرهنگی و تاریخی، رفتارها و فرهنگ‌های منطقه‌ای و قومی است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان افزود: استان گیلان یکی از پهنه‌های با فرهنگ غنی و ارزشمند میراث‌ فرهنگی است اما متاسفانه یکی از انواع میراثی که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته، میراث‌ دریایی است. با توجه به اهمیت این موضوع اداره‌کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان اقدام به ثبت میراث‌ دریایی استان کرده است.

وی تصریح کرد: پرونده ثبت آثار میراث ‌دریایی گیلان شامل ده پرونده ثبتی است که شامل مهارت ساخت کرجی و قایق لوتکا، قایق سنتی کلاز که در شهر آستارا با چوب بلوط ساخته می‌شود، مهارت شور کردن ماهی، مهارت دودی‌ کردن ماهی، مهارت پَره‌کشی که یکی از انواع روش‌های صید ماهی‌های استخوانی است، مهارت توربافی سنتی، مهارت در روش دام‌ ماهی، نغمه‌ها و ادبیات شفاهی که در هنگام ماهی‌گیری صیادان، لباس سنتی ماهی‌گیری به نام فوکا و مهارت ساخت ماشک یا سالی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان افزود: ثبت میراث ناملموس دریایی برگ‌ زرینی در دفتر میراث فرهنگی استان و کشور خواهد بود و گامی بزرگ در توسعه گردشگری‌ دریایی برداشته خواهد شد.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

وضعیت مرجان‌های خلیج فارس

د بهمن 21 , 1398
صخره‌ها یا جزایر مرجانی برای دریا، حکم جنگل‌ها را دارد برای خشکی. تنوع و تکثر گونه‌های دریایی مدیون و مرهون جزایر مرجانی هستند و از میان رفتن این جزایر، برابر با از بین رفتن تنوع زیستی در دریاست. ‏
تپه مرجانی خلیج فارس

شاید برای شما جالب باشد