ولشت؛ دریاچه‌ای پنهان شده در مسیر کاسپین

1
دریاچه ولشت در مسیر دریایی کاسپین
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، از جاده چالوس که عبور می‌کنید جایی در جنوب غربی شهر چالوس و شمال شرق کلاردشت، مسیری فرعی دیده می‌شود که انتهای آن به دریاچه‌ای کوهستانی و زیبا به نام ولشت می‌رسد. اینجا مکانی رویایی و دوست‌داشتنی برای یک گردش روزانه و فرصتی برای فراغت از شلوغی شهر و لذت بردن از آرامش طبیعت است.

ولشت، اثری ملی در دل کوه‌های کلاردشت

دریاچه آب شیرین ولشت در نزدیکی شهر مرزن‌آباد، در قسمت جنوب غربی علم‌کوه است. دریاچه ولشت که در سال ۱۳۸۸ به عنوان یک اثر طبیعی ملی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته، در پهنایی به وسعت ۱۵۰ هزار متر مربع بر بلندای کوهی، گسترده است. این دریاچه حدود هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد و عمق آن در عمیق‌ترین قسمت‌ها به ۲۲ متر و در کم عمق‌ترین بخش‌ها به حدود ۹ متر می‌رسد. منطقه ولشت زیستگاه و خانه گونه‌های جانوری از جمله اردک ماهی، ماهی کولی، ماهی سفید و مار آبی است. پرندگان مهاجر نیز ولشت را پناهگاهی امن برای گذر از روزهای سرد سال می‌دانند. خانه‌ای که بارش باران‌های سالانه و جوشش چشمه‌های زیر زمینی در بستر آن، او را سرپا و زنده نگهداشته است.

دریاچه ولشت در جاده چالوس در مسیر دریایی کاسپین

دریاچه را بدون گشت‌وگذار منطقه، ترک نکنید

عاشقان طبیعت خود می‌دانند که کوه‌های شمال کشور، پهنه‌ای سرسبز، بکر و رویایی است که دیدن و گشت و گذار در آنها، حال هر طبیعت دوستی را خوش می‌کند. اگر قصد سفر به ولشت را دارید، حتما وسایل کافی برای گذراندن یک روز کامل در آنجا را داشته باشید. وسایل یک پیکنیک لذت‌بخش را آماده کنید. همراه داشتن مواد غذایی کافی، دغدغه تامین خوراک را از شما دور می‌کند. لباس گرم با خود همراه ببرید و مهم‌تر از همه کفشی مناسب کوهوردی بپوشید تا بتوانید در اطراف دریاچه قدم بزنید و از کوه‌های سبز و زیبای دور تا دور دریاچه بالا بروید. اگر از قایق‌سواری در دریاچه‌ای زیبا لذت می‌برید، خبر خوش این است که در دریاچه ولشت امکان اجاره قایق‌های پدالی و قایق‌سواری در قسمت‌های مختلفی دریاچه به قصد حظ تمام از منظره وجود دارد.

بهار و تابستان فرصت خوب دیدار دریاچه

بهار و تابستان بهترین زمان برای دیدار از دریاچه ولشت است. در پاییز و زمستان دمای منطقه به زیر منفی می‌رسد. سرمای هوا گاهی باعث می‌شود بخش‌هایی از دریاچه دچار یخ زدگی شود. اگرچه هر فصل زیبایی‌های خاص خود را دارد و طرفداران مخصوص به خود، اما فصل‌های گرم سال، فرصت بهتری برای گردش در منطقه است.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

یک دیدگاه برای “ولشت؛ دریاچه‌ای پنهان شده در مسیر کاسپین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بزرگترین کشتی کانتینربر دنیا

پ مرداد 5 , 1402
بزرگترین کشتی کانتینربر دنیا، HMM Algeciras با ظرفیت 24000 کانتینر که ساخت کره جنوبی و تحت پرچم پاناما است.
برزگترین کشتی کانتینربر دنیا HMM Algeciras

شاید برای شما جالب باشد