مشکلات صنایع دریایی خوزستان بررسی شد| ضرورت توجه به اقتصاد دریامحور

سیدمصطفی موسوی در گفتگو با خبرنگار بازار در تشریح جزئیات این خبر اظهار اظهار کرد: با حضور رئیس صندوق حمایت از صنایع دریایی کشور، معاونان وزارت های صمت و اقتصاد و دارایی، مسئولان استانی و فعالان بخش خصوصی، نشستی با موضع بررسی معضلات توسعه صنایع دریایی در استان خوزستان برگزار شد.

وی با اشاره به قدمت و دیرینه ی صنایع دریایی و شناور سازی در استان خوزستان، افزود: ظرفیت و توان خوزستان در توسعه این صنعت و ایجاد زمینه های تحصیل درآمد و ارزآوری از دریا و صنعت آبی کشور، علیرغم تنوع و توان بالا، تاکنون و به دلایل مختلف به بهره برداری کامل نرسیده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر وجود مشکلات مختلف در میان فعالان اقتصادی این صنعت را مانعی در مسیر توسعه برشمرد و عنوان کرد: تخصیص تسهیلات تخصصی و اختصاصی به فعالان این حوزه در استان خوزستان، خارج کردن مغروقه های اروندرود به منظور گسترش توان بهره از بستر آبی منطقه و احداث شهرک صنعتی اختصاصی در کرانه اروند رود با توجه به احداث پل های مختلف در مسیر واحدهای صنعتی شناورسازی در رودخانه کارون، از اصلی ترین معضلات و درخواست های فعالان اقتصادی استان خوزستان است.

موسوی خاطرنشان کرد: با توجه به فاصله بندرگاه های خرمشهر و آبادان با خلیج فارس و دیگر بنادر جنوبی، لازم است به منظور تقویت زمینه توسعه صنایع دریایی اقدامات لازم در زمینه اختصاص یارانه سوخت تجاری و ترانزیت بین المللی به شناورهای فعال این بنادر به منظور ایجاد صرفه اقتصادی و بهبود شرایط فعالیت دریایی انها اختصاص یابد.

وی تاکید کرد: تخصیص تسهیلات و امتیازات ویژه به فعالان اقتصادی به منظور صادرات خدمات فنی و مهندسی به بازار مستعد کشور عراق که در مجاورت خرمشهر است، یکی از مواردی است که باید به صورت جدی و با توجه به نیازهای وافر این کشور به آن مورد اهتمام قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر ایجاد بستر قانونی و فراهم کردن شرایط ورود شناورهای عراقی و پهلو گرفتن در واحدهای صنعتی فعال استان با هدف بازسازی، تعمیر و نوسازی آنها را از ضروریات لازم جهت توسعه ارزآوری و بهبود شرایط صنایع دریایی منطقه برشمرد.

منبع

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

دریافت عوارض آلودگی محیط‌زیست از کشتی‌ها

پ دی ۷ , ۱۴۰۲
دریافت عوارض از کشتی‌های انتشار دهنده گاز‌های گلخانه‌ای در کشور‌های عضو اتحادیه اروپا از ابتدای ژانویه سال ۲۰۲۴ میلادی اجرایی می‌شود. به گزارش پایگاه خبری ترابران به نقل از مانا، مؤسسه آلفا‌لاینر در آخرین گزارش هفتگی اعلام کرد که در صورت اجرای طرح EU Emissions Trading System (ETS)   که در […]
دریافت عوارض آلودگی محیط‌زیست از کشتی‌ها