همه سکوها و ظرفیت بخش دریایی پارس جنوبی عملیاتی می‌شود

وزیر نفت گفت: به جز پالایشگاه فاز 14، تمام پالایشگاه‌های پارس جنوبی در مدار قرار دارد، این نوید را می‌دهم که تا اواخر امسال تمام سکوها در 27 فاز نصب و همه ظرفیت بخش دریایی عملیاتی شود.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

 به گزارش مارین‌نیوز، بیژن نامدار زنگنه در مراسم امضای قرارداد توسعه میدان گازی بلال بین شرکت نفت و گاز پارس و پتروپارس با ابراز امیدواری از اینکه تمام سکوها و پالایشگاه‌های پارس جنوبی به جز پالایشگاه فاز 14 به بهره‌برداری و ظرفیت نهایی برسند، اظهار داشت: به جز پالایشگاه فاز 14، تمام پالایشگاه‌های پارس جنوبی در مدار قرار دارد، این نوید را داد که تا اواخر امسال تمام سکوها در 27 فاز نصب و همه ظرفیت بخش دریایی عملیاتی شود.

وی با بیان اینکه در قرارداد امروز توسعه میدان گازی بلای در دستور کار قرار گرفته است، افزود: شرکت پتروپارس یکی از بهترین شرکت‌های E&P ایرانی است که در همه قراردادها از نظر زمان و مبلغ به تعهدات خود عمل کرده و این موضوع فوق‌العاده در ارزیابی شرکت‌ها برای ما مهم است.

وی مبلغ سرمایه‌گذاری در این قرارداد را 440 میلیون دلار اعلام کرد و افزود: البته قیمت نهایی نشده است و همانند قراردادهای ipc، Open Capex است. یعنی پیمانکار عمومی به مناقصه می‌رود و قیمت‌ها با نظارت شرکت نفت در می‌آید.

وزیر نفت با بیان اینکه تامین مالی پروژه از صندوق توسعه ملی خواهد بود، افزود: بانک‌های عامل تجارت و ملت همانگونه که در غرب کارون و پارس جنوبی همکاری داشته‌اند در این پروژه نیز حضور دارند.

تعیین تکلیف میادین مشترک تا پایان دولت

وی مدت قرارداد را 34 ماه عنوان کرد و افزود: یکی از خوشحالی‌های بنده این است که همانگونه که تعهد کردم و برنامه‌های خود را به مجلس ارائه دادم تا پایان دولت تکلیف تمام میادین مشترک مشخص می‌شود.

توسعه میدان فروزان در دستور کار قرار خواهد گرفت

وی ادامه داد: میدان بلال نیز جزء همین تعهدات اعلام شده است. تکلیف فرزاد B نیز همین امسال مشخص می‌شود. فاز 11 پارس جنوبی که به دلیل تحریم دچار وقفه شده بود تعیین تکلیف خواهد شد. توسعه میدان فروزان نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

زنگنه با بیان اینکه توسعه میادین مشترک غرب کارون به خوبی جلو می‌رود، گفت: قرارداد ایلام، پایدار غرب و آبان بسته شده و میدان مهمی وجود ندارد که تعیین تکلیف نشده باشد.

وی تاکید کرد: در همین دولت عمده توسعه پارس جنوبی جز فاز 11 به اتمام می‌رسد و تلاش می‌کنیم که مرحله اول آن نیمه اول 1400 به بهره‌برداری برسد.

امضای قرارداد توسعه میدان بلال آغاز یک جریان است

وزیر نفت با بیان اینکه امضای قرارداد توسعه میدان بلال آغاز یک جریان است، خاطرنشان کرد: ما هر دو هفته یک قرارداد و افتتاح در شرایطی که تحریم هستیم خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: تحریم‌ها ما را متوقف نخواهند کرد. ما زنده‌ایم و چه برای توسعه صنعت نفت و چه برای ایجاد اشتغال برای پیمانکاران تلاش می‌کنیم. اگر صنعت نفت حرکت کند پیمانکاران و سازندگان فعال می‌شوند. سفارش از درون قرارداد به وجود می‌آید. تمامی اینها نشان می‌دهد که ما همچنان پرتحرک و فعال هستیم.

در پارس جنوبی از همسایگان جلوتر هستیم

زنگنه با بیان اینکه ما نگران مردم بابت توسعه میادین مشترک را درک کرده‌ایم، افزود: اکنون در پارس جنوبی از همسایگان نه تنها عقب نیستیم بلکه جلوتر هستیم. تحریم‌ها نتوانسته کاروان توسعه نفت را متوقف کند. عملکرد وزارت نفت از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است.

منبع: ایلنا

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تفاوت سواحل مازندران با سواحل کشورهای دیگر چیست؟

ی شهریور 24 , 1398
‌یکی از منابع غنی طبیعی که از گذشته در سراسر جهان مورد توجه فعالان اقتصادی اعم از فعالان بخش گردشگری بوده، سواحل است. گردشگری ساحلی یکی از قدیمی ترین شکل های گذران اوقات فراغت مردم به شمار می رود و سالانه، با توسعه امکانات و خدمات، به تعداد گردشگران ساحلی افزوده می شود.
نمای دیدنی از ساحل و دریا بندر انزلی در دریای کاسپین

شاید برای شما جالب باشد