نیروی بادی فراساحلی صنعت یک تریلیون دلاری می‌شود

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد نیروی بادی فراساحلی با کاهش شدید هزینه‌ها و بهبود فناوری که امکان بهره‌برداری بیشتر از منابع انرژی پاک را فراهم کرده است، می‌تواند به صنعتی به ارزش یک تریلیون دلار تبدیل شود.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد جایگزینی نیروهای تجدیدپذیر به جای سوخت فسیلی برای دستیابی به اهداف مقابله با افزایش گرمای جهانی حائز اهمیت است و توسعه نیروی بادی فراساحلی می تواند از تولید پنج تا هفت میلیارد تن دی اکسید کربن که بخش نیرو در سطح جهانی تولید می کند، جلوگیری کند.

این آژانس در مطالعاتی که آن را جامع‌ترین گزارش تهیه شده از نیروی بادی فراساحلی تا به امروز خواند، اعلام کرد نیروی تولید شده توسط توربینهای بادی در دریا تنها ۰.۳ درصد از تولید جهانی برق را تشکیل می دهد. با این حال بر مبنای سیاستهای فعلی و پیشنهادی، ظرفیت نیروی بادی فراساحلی تا دو دهه آینده ۱۵ برابر خواهد شد و این بخش را به صنعتی به ارزش یک تریلیون دلار تبدیل می کند.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین المللی انرژی اظهار کرد: در دهه گذشته دو بخش مهم نوآوریهای فناوری، با کاهش هزینه ها، تحولی را در سیستم انرژی ایجاد کرد که شامل انقلاب شیل و ظهور فوتوولتائیک خورشیدی بوده است و نیروی بادی فراساحلی از این پتانسیل برخوردار است که با کاهش شدید هزینه، در کنار این دو قرار بگیرد.

طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، سال گذشته ساخت یک پروژه نیروی بادی فراساحلی به ظرفیت یک گیگاوات، بیش از چهار میلیارد دلار هزینه داشت اما این هزینه تا یک دهه آینده بیش از ۴۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد. در اروپا نیروی بادی فراساحلی از نظر هزینه به زودی از نیروگاههای گازسوز و فوتوولتائیک خورشیدی و نیروی بادی در خشکی، مقرون به صرفه تر خواهد شد و در چین تا سال ۲۰۳۰ می تواند با نیروگاههای زغال سوز جدید رقابت کند. با این حال برای تحقق چنین پیش بینی، به سرمایه گذاریهای بزرگ و اقدامات سیاستی واقعی نیاز است.

بر اساس این گزارش، نخستین توربینهای بادی فراساحلی در سال ۱۹۹۱ در دانمارک نصب شد که سال گذشته ۱۵ درصد از برق خود را از طریق نیروی بادی فراساحلی تامین کرد.

انگلیس اکنون بزرگترین ظرفیت نیروی بادی فراساحلی را دارد اما این صنعت به خصوص در آمریکا و کشورهای آسیایی از جمله تایوان و ژاپن رو به رشد است.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

اسیدی شدن اقیانوس ها، عامل نابودی انبوه حیات دریایی

ج آبان 3 , 1398
شواهد فسیلی از ۶۶ میلیون سال پیش نشان داده است که اسیدی شدن اقیانوس ها می تواند باعث انقراض گسترده حیات دریایی شود.

شاید برای شما جالب باشد