افزایش سهم ایران در ترانزیت و کریدور حمل ونقل ترکیبی منطقه

زمان مطالعه: 3 دقیقه

افزایش سهم ایران در ترانزیت و کریدور حمل ونقل ترکیبی منطقه
تین نیوز


مدیر کل ترانزیت و توافقنامه های بین المللی سازمان بنادر گفت: بندر چابهار به عنوان دروازه ای جدید برای توسعه خدمات چند وجهی کریدور شمال جنوب در نظر گرفته شده و زمینه ساز افزایش کارایی حمل ونقل ترکیبی می شود.

به گزارش تین نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، خسرو سرایی مدیر کل ترانزیت و توافقنامه های بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: به منظور تحقق فرامین ۹ گانه رهبر معظم انقلاب در خصوص ابلاغ سیاست های کلی توسعه دریا محور، ظرفیت های کریدور شمال جنوب و نقش آن در تسهیل تجارت منطقه ای و بین المللی به صورت ویژه در  اقتصاد دریا محور ایران مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

وی گفت: بر اساس همین فرامین ایران با برخورداری از هزاران کیلومتر سواحل و همچنین جزایر استراتژیک با ظرفیت های فراوان باید در بخش های ساحلی، فراساحلی و دریایی از این ظرفیت به عنوان یک محرک و محور توسعه بهره گیری کند.

سرایی، با اشاره به اینکه تحقق این امر بدون شک جایگاه ویژه منطقه ای و جهانی در بهره گیری از دریا برای کشورمان رقم خواهد زد، بیان کرد: به همین منظور کریدور شمال جنوب نقش بسیار ویژه ای در افزایش کارایی حمل و نقل ترکیبی و بین وجهی در سطوح منطقه ای و فرامنطقه ای ایفا خواهد کرد.

مدیر کل ترانزیت و توافقنامه های بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: در همایشی که به منظور تحقق اهداف اقتصاد دریا محور پایه گذاری شده، هدف گذاری اصلی تبیین سیاستگذاری یکپارچه در حوزه های دریایی و بهره گیری از ظرفیت های تمام دستگاه های اجرایی ذی ربط برای تحقق اهداف مورد نظر خواهد بود.

سرایی با اشاره به تاکید رهبر انقلاب بر توسعه اقتصاد دریا محور طی یک دوره ۱۰ ساله، اضافه کرد: برای دستیابی به نرخ رشد دو برابری این بخش در اقتصاد کشور تمام تلاش دستگا های متولی حوزه دریایی، ایجاد بستر و زمینه افزایش سرمایه گذاری داخلی و خارجی است و از همه مهمتر توسعه فعالیت های دانش محور و دانش بنیان در دستور کار خواهد بود.

وی افزود: همزمان با برپایی همایش اقتصاد دریا محور ایران در تلاش هستیم تا زمینه سرمایه گذاری های مشترک و همکاری های منطقه ای در قالب عملکرد کریدور شمال جنوب با بهره گیری از ظرفیت های سازمان همکاری اقتصادی اکو و سازمان همکاری های شانگ های و گروه بریکس را مورد ارزیابی قرار دهیم.

سرایی با اشاره به ظرفیت های حمل و نقل ریلی و جاده ای کشور برای پیشبرد این اهداف تاکید کرد: طبق مطالعات و برنامه ریزی های صورت گرفته، بندر چابهار به عنوان دروازه ای جدید برای توسعه خدمات چند وجهی کریدور شمال جنوب در نظر گرفته شده و بنا است تا در این همایش ابعاد مختلف آن مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: بدون شک بنادر ایران به عنوان پیشران ارزش افزوده زنجیره تامین و افزایش سهم ایران در حمل و نقل دریایی و ترانزیت در شبکه حمل و نقل ترکیبی کریدور شمال جنوب خواهند بود و مصمم هستیم تا با هم افزایی ایده ها و راهکار های مختلف مسیر تحقق این اهداف را کوتاهتر کنیم.

مدیرکل ترانزیت  وتوافقنامه های بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه همایش طی روز های ۲۳ و ۲۴ بهمن ماه ۱۴۰۲ با حضور مدیران، مسئولان و فعالان این حوزه برگزار خواهد شد، افزود: آنچه در فرامین ۹ ماده ای ابلاغی از سوی رهبر انقلاب به عنوان یک ضرورت ملی مطرح شده این است که ایران به دلیل برخورداری از موقعیت ویژه و ممتاز جغرافیایی و قرارداشتن بین دو دریا از یک فرصت استثنایی بین المللی برخوردار است.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از تین‌نیوز

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

صادرات سومین محموله صادراتی مرکبات مازندران به روسیه از بندر امیرآباد

س دی 19 , 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه سومین محموله مرکبات مازندران ۱۳ دی ماه ۱۴۰۲ به میزان TEU ۱۶ کانتینر به کشور روسیه از طریق بندرامیرآباد صادر شد. به گزارش مانا، محمدعلی موسی پور مدیر کل بنادر و دریانوردی امیرآباد با اعلام این خبر گفت: امیدواریم این روند از صادرات  که توسط کانتینر […]

همچنین بخوانید: