آغاز عملیات اجرایی شهر نی در تالاب شادگان

زمان مطالعه: 3 دقیقه

آغاز عملیات اجرایی  شهر نی در تالاب شادگان

گروه زیست دریایی – فاطمه عباسی راد – تالاب شادگان، بزرگ‌ترین تالاب ایران است که ترکیبی از سه تالاب شادگان، خور موسی و خورالامیه است. مساحت این تالاب حدود ۴۰۰ هزار هکتار است که با رودهای کارون و جراحی و همچنین جزر و مدهای خلیج فارس تغذیه می‌شود.
این تالاب از شمال به شادگان و هورالدورق، از جنوب به رودخانه بهمن‌شیر، از غرب به جاده دارخوین و آبادان و از شرق به آب‌های خور موسی می‌رسد و همچنین از جنوب درنهایت به خلیج فارس می‌ریزد.تالاب شادگان یکی از مناطق حفاظت شده توسط محیط‌ زیست است که به‌عنوان پناهگاه بین‌المللی حیات وحش شادگان معروف است. همچنین این تالاب در سال ۱۳۵۴ شمسی در یونسکو به ثبت رسیده است.
پس از گذشت یک سال از حضور رییس جمهور در تالاب شادگان خوزستان و دستور وی مبنی بر تدوین و اجرای سند توسعه آن، اکنون عملیات اجرایی ایجاد شهر نی در تالاب شادگان براساس فاز نخست این سند آغاز شد.
رییس جمهور دولت سیزدهم سال گذشته هشتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ از تالاب شادگان بازدید کرد؛ وی در این بازدید در جمع مردم شادگان حضور یافت و بر حفظ و نگهداری و همچنین استفاده از این سرمایه طبیعی در جهت رونق اقتصاد گردشگری و دریایی ساکنان این منطقه به عنوان مسائل مد نظر دولت مردمی در سفر به استان خوزستان تاکید کرد.
رییس جمهور همچنین با تاکید بر ضرورت طراحی راهبرد توسعه گردشگری و اقتصاد دریایی این منطقه به مسئولان استانی برای تهیه سند توسعه تالاب شادگان با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی بومی این منطقه دستور داد.
از دستور رییس جمهور ۱۱ ماه می‌گذرد که در طول این مدت دستگاه‌های متولی سند، همچون اداره‌های کل حفاظت محیط زیست خوزستان و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان پس از نشست‌ها و بازدیدهای مختلف این سند را تدوین و آماده اجرا کردند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص روند اجرایی این سند اظهار کرد: در حال حاضر اجرای شهر نی به عنوان فاز نخست سند توسعه تالاب شادگان وارد مرحله اجرایی شده است.
داود میرشکار توضیح داد: این سند به منظور تامین اعتبار از طرف نهاد ریاست جمهوری به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده برخی موارد مربوط به حوزه گردشگری و صنایع آن نیز از سوی وزارت میراث فرهنگی اصلاح شده است و در حال حاضر در انتظار تامین اعتبار است.
وی با اشاره میران اعتبار این سند بیان کرد: در مرحله نخست ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی و ۲۹۰ میلیارد ریال اعتبار در حوزه محیط زیست در نظر گرفته شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به اینکه پیش از تامین اعتبار ،کار اجرایی سند در تالاب شادگان با همت دستگاه‌های مربوطه آغاز شده است گفت: نشست‌های مختلفی با اداره کل میراث فرهنگی استان پیرامون اجرای سند برگزار شده و همچنین با اداره میراث فرهنگی شهرستان شادگان از چندین منطقه در تالاب شادگان بازدید به عمل آمده است که به یاری خداوند در مرحله نخست عملیات اجرایی شهر نی آغاز شده است.
وی ادامه داد: در شهر نی مکان‌های مورد نظر در برخی جزایر تالاب انتخاب شده است و قرار است با مصالح سازگار با محیط تالاب کار انجام شود.

بازنشر مرین‌پرس به نقل از اقتصاد سرآمد

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

در نشست کارگروه ساماندهی سواحل، بنادر  و جزایرکشورچه گذشت؟

چ فروردین 29 , 1403
زمان مطالعه: 3 دقیقه پنجاه و هفتمین نشست کارگروه تخصصی ساماندهی سواحل، بنادر و جزایر کشور، با حضور معاون وزیرراه شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و نمایندگان ارگان‌ها و دستگاه‌های لشکری، کشوری و قضایی در محل دبیرخانه کارگروه (سازمان بنادر و دریانوردی) برگزار شد.به گزارش اقتصادسرآمد، ‌علی‌اکبر صفایی […]

همچنین بخوانید: