تشریح آخرین وضعیت صنایع دفاعی دریایی ایران

امیر دریادار رستگاری، رئیس سازمان صنایع دریایی گفت: امروز افتخار داریم که در تمامی زمینه ها ، چه در حوزه شناورهای تندرو ، چه در حوزه شناورهای سطحی ، چه در حوزه شناورهای زیردریایی و زیرسطحی و چه در حوزه شناورهای اثر سطحی و هواناوهاامروز ما دارای محصولات بومی و تماما ایرانی هستیم.

امیر دریادار امیر رستگاری - رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع
زمان مطالعه: 14 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، امیر دریادار رستگاری، رئیس سازمان صنایع دریایی در گفت‌وگوی خود با شبکه تلویزیونی العالم آخرین وضعیت صنایع دفاعی دریایی ایران توضیح داد. در ذیل مشروح این گفتگو آمده است.

دستاوردهای صنایع دفاعی دریایی ایران پس از انقلاب را چگونه ارزیابی می کنید؟

اگر ما یک نگاهی به صنعت دریایی کشورمان در قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی داشته باشیم می توانیم بگوییم که کشور ما صد در صد وابسته به غرب بود و ما حتی یک پارو هم نمی ساختیم ولی به مدد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و روحیه خودباوری که حضرت امام (ره) در کالبد این ملت و خصوصا نیروهای مسلح دمیدند و آن روحیه خودباوری ایجاد شد.

امروز افتخار داریم که در تمامی زمینه ها ، چه در حوزه شناورهای تندرو، چه در حوزه شناورهای سطحی ، چه در حوزه شناورهای زیردریایی و زیرسطحی و چه در حوزه شناورهای اثر سطحی و هواناوها امروز ما دارای محصولات بومی و تماما ایرانی هستیم که می تواند در مقابل شناورهای روز دنیا مقابله به مثل کنند و امروز امنیت خلیج فارس، تنگه هرمز و شمال اقیانوس هند و دریای عمان بوسیله همین محصولاتی که توسط سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح طراحی و تولید شده ، (تامین شده است) و پرچم پر افتخار جمهوری اسلامی در این مناطق به اهتزاز در آمده است .

تولید زیردریایی فاتح در چه وضعیتی قرار دارد؟

ما با طراحی و تولید زیردریایی کلاس متوسط فاتح که در سال گذشته با حضور ریاست محترم جمهور تحویل نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران شد عملا در جرگه 11 کشور تولید کننده زیر دریایی در دنیا پیوستیم و امروز با توجه به اینکه تمامی زیرساخت های حوزه زیر سطح را در کشور بومی کردیم.

امروز قادر هستیم که زیردریایی هایی با تناژ بالاتر را هم طراحی و تولید کنیم و کار طراحی زیر دریایی سنگین را هم در دستور کار گذاشتیم امیدوار هستیم ان شاءالله در چند سال آینده اولین زیر دریایی سنگین جمهوری اسلامی ایران را هم با قابلیت های منحصر به فرد تحویل نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بدهیم .

خط تولید زیردریایی در چه مرحله ای است؟

خط تولید زیردریایی در کشورمان راه اندازی شده است الآن فروندهای دوم و سوم و چهارم آن در دست ساخت است و ان شاءالله سعی می کنیم در یک بازه زمانی کاملا منطقی و مطابق با استاندارهای جهانی به ترتیب زیردریایی دوم و سوم و چهارم را هم تحویل نیروی دریایی ارتش بدهیم علاوه بر این همانطور که عرض کردم زیردریایی سنگین هم در دستور کار قرار گرفته و کار طراحی آن آغاز شده است که ان شاءالله امیدواریم در آینده نه چندان دور اولین زیردریایی کلاس سنگین مان را تحویل نیروی دریایی بدهیم .

درباره شناورهای تندرو چه اقداماتی در دست اجرا دارید ؟

در حوزه شناورهای تندرو می توانم به جرات بگویم جزء 5 کشور برتر جهان و شاید هم بالاتر هستیم و چرا که ما به این توانمندی رسیدیم که شناورهای تندرویی را طراحی کنیم که با سرعت بیش از 125 کیلومتر در ساعت در دریا حرکت کند این ها می توانند تا فورس 3 عملیات انجام بدهند قابلیت حمل موشک های سطح به سطح را دارند قابلیت حمل رادارهای هدایت و آتش را دارند و در دنیا شاید شناورهای با سرعت 180 کیلومتر در ساعت هم ساخته شده باشد ولی این ها عمدتا شناورهای مسابقه ای و ریسر و بدون هیچ گونه تجهیزات نظامی هستند.

ما امیدوار هستیم انشاءالله تا هفته دفاع مقدس اولین شناور تندروی بالای 90 گره دریایی یعنی حدود 170 کیلومتر بر ساعت را بتوانیم رونمایی کنیم و یک شناور تندرو دیگری که با استفاده از موتورهای توربینی است می توانم بگویم انشاءالله شاید یک نسل جدیدی از شناورها را رونمایی خواهیم کرد که با رانش توربین دریایی استفاده می شود.

تا به امروز شناورهای تندور با استفاده از موتورهای دیزلی یا موتورهای اوت بورد استفاده می شدند . ولی ما طرحی داریم که امیدوار هستیم تا هفته دفاع مقدس آن را آماده کنیم و اولین شناور تندرو با استفاده از توربین دریایی خواهد بود که می تواند سرعت حدود 150 کیلومتر در ساعت با قابلیت های حمل موشک سطح به سطح و دارای سامانه هدایت و آتش ایجاد بکند و می توانم بگویم شاید اولین شناور تندرویی است که در این منطقه در شمال اقیانوس هند با استفاده از رانش توربین برای سرعت های تند رونمایی خواهد شد که امیدواریم به هفته دفاع مقدس برسانیم .

تولید ناوشکن های ایرانی در کدام مرحله هستند ؟

تا به امروز چندین فروند ناوشکن های کلاس موج را وزارت دفاع و همچنین نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران طراحی و تولید کرده اند ، ناوشکن جماران ، ناوشکن دماوند در دریای خزر ، ناوشکن سهند در بندرعباس و تنگه هرمز و شمال اقیانوس هند .

الان الحمدالله خط تولید این ناوشکن ها در سازمان صنایع دریایی راه اندازی شده است ما در حال ساخت فروندهای چهارم پنجم ششم و هفتم آن ناوشکن ها هستیم که این ها همگی برای شمال اقیانوس هند و دریای عمان پیش بینی شده است.

در حوزه ناوهای موشک انداز کلاس”سپر” تا الآن – همانطور که در رسانه ها دیده شده است – چندین فروند آن ساخته شده است و فروندهای بعدی آن هم در دست تولید است که امیدواریم بتوانیم در سال آتی یک فروند دیگر ناو موشک انداز کلاس سپر را هم تحویل نیروی دریایی بدهیم همینطور آنها به ترتیب در حال ساخت هستند علاوه بر این ما ساخت ناوشکن سنگین را در دستور کار داریم.

ناوشکن حدود شش هزار تن با قابلیت های ویژه و منحصر به فرد آن را هم کارهای طراحی مقدماتی ، مفهومی و طراحی مهندسی و جزئیاتش را داریم انجام می دهیم.

امیدواریم در چند سال آینده اولین ناوشکن سنگین ساخت جمهوری اسلامی ایران را تحویل بدهیم نکته ای که لازم است عرض کنم این است که در تمام دنیا ناوشکن سازی انجام می شود شناورسازی نظامی انجام می شود که عمدتا به صورت یک کنسرسیوم است بدنه را آن یک کشور می سازد سیستم هدایت و آتش را یک کشور دیگر می سازد توپ را یک کشور دیگر می سازد سیستم رانش را یک کشور دیگری می سازد و در آن کشوری که کار طراحی و ساختش انجام می شود این ها یکپارچه می شود و کنار هم قرار می گیرد.

ما در جمهوری اسلامی ایران این افتخار را داریم که بیش از 80 درصد سامانه های داخلی و منصوب بر روی ناوشکن هایمان و ناوهایمان و ناو موشک اندازمان تماما بومی است تماما ایرانی است.

تماما توسط سازمان های معظم وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ساخته می شود. ما در سازمان صنایع دفاع مان توپش را می سازیم در سازمان هوافضایمان موشک ها را می سازیم در سازمان صنایع الکترونیک مان سیستم های هدایت و آتش ، ناوبری ، رادارها و سیستم های حسگر را می سازیم و در سازمان صنایع دریایی انواع حسگرهای مربوط به ناوبری و کمک ناوبری ، اژدرها و سامانه های مرتبط به دریا را تولید می کنیم و این ها در سازمان صنایع دریایی باصطلاح اینتگریت ( یکپارچه) می شود و تبدیل به یک ناوشکن می شود و امروز آمادگی داریم این را صادر کنیم و می توانیم انشاءالله بعد از یکی دوسال آینده خط صادراتی آن را برقرار کنیم و به کشورهای دوست و هم پیمان خودمان ناوشکن ها و ناوهای موشک اندازمان را هم بفروشیم .

آیا از کشورهای دیگر درخواست خرید محصولات دفاعی داشته اید؟

بله ، ما از چندین کشور دوست تا حالا درخواست داشتیم در حال مذاکره هستیم که ان شاءالله به محض اینکه نهایی بشود خط ساخت آنها را هم برقرار می کنیم و به آنها تحویل می دهیم .

چه وقت شروع به طراحی و تولید سامانه برد بلند باور 373 کردید ؟

به نظر من یکی از افتخارات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ورود به بحث طراحی و ساخت سامانه های پدافند هوایی برد بلند است شما دیدید که به دلیل صدور قطعنامه های سازمان ملل ما دچار تحریم شدیم و یکی از جاهایی که رویش دست گذاشتند و کشور دوست و هم پیمان ما مجبور شد که به ما سامانه را ندهد همین سامانه اس 300 بود و بحث تحویلش متوقف شد و همان موقع در دستور کار قرار گرفت و از سوی فرمانده معظم کل قوا به وزارت دفاع ابلاغ شد که حتما بروید و یک سامانه پدافند هوایی برد بلند را طراحی کنید و تولید کنید و آن تهدید تبدیل به یک فرصت شد.

با استفاده از خود سازمان های صنعتی وزارت دفاع ، سازمان صنایع الکترونیک ، سازمان هوا فضا ، کاربزرگی انجام شد تعدادی شرکت های دانش بنیان در این زمینه آمدند همکار شدند و تعدادی از دانشگاه های ما در قالب پروژه های دکترا وارد شدند ، این دانش و نیاز در قسمت های مختلف توزیع شد. بعد از 10 سال امروز افتخار داریم که دارای اولین سامانه پدافند هوایی برد بلند برای کشور باشیم به نام سامانه باور 373.

سامانه پدافند هوایی برد بلند باور 373 از سامانه اس 300 روسیه قویتر است. این سامانه در فضای بیش از 300 کیلومتر می تواند 300 هدف پروازی اعم از هواپیما، موشکهای بالستیک و موشکهای کروز را کشف کند. در فاصله 250 کیلومتری قادر است بیش از 100 فروند را رهگیری کند و در فضای 200 کیلومتری می تواند از 60 فروندی که رهگیری می کند، شش هدف را بطور همزمان مورد اصابت قرار دهد که نشان می دهد سامانه تولیدی ایران از سامانه آمریکایی پاتریوت بالاتر است.

بر این اساس می توان گفت امروز آسمان کشور با استفاده از سامانه باور 373 امن تر و مطمئن تر خواهد بود و این یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که پس از 10 سال از خلق ایده به تولید محصول مطلوب رسید.

امروز ما این قابلیت را داریم که هر هدفی را در فاصله 300 کیلومتری دقیقاً رویت می کنیم، در فاصله 250 کیلومتری روی هدف قفل می کنیم و در فاصله 200 کیلومتری در ارتفاع 27 کیلومتری(حدود 81 هزار پا) یعنی 3 برابر سقف پرواز هواپیماهای مسافربری می توانیم هر جنگنده ای را که به سمت آسمان ایران در حرکت است، مورد هدف قرار دهیم.

درباره آخرین دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه ناوهای موشک انداز در خلیج فارس و دریای عمان توضیح دهید.

امروز به مدد تلاش متخصصان خود در سازمان هوا فضا، در هر سه برد کوتاه، متوسط و بلند، تمام شناورهای نظامی مان اعم از ناوشکن ها، ناوهای موشک انداز و شناورهای تندرو را به موشکهای برد بلند مجهز کرده ایم و این قابلیت را داریم که در ورای افق هر شناور سطحی دشمن را مورد هدف قرار دهیم و در رزم دریایی نه تنها این توانمندی را برای شناورهایمان ایجاد کرده ایم بلکه امروز با استفاده از سامانه شبکه محور مدیریت نبرد، قادر هستیم یک جنگ شبکه محور علیه شناورهای سطحی دشمن ایجاد کنیم.

یعنی ما می توانیم با استفاده از یک فرماندهی ثابت همزمان تمام اطلاعات نظامی صحنه نبرد را به نیروهای خود که در منطقه حضور دارند، انتقال دهیم و همزمان بوسیله هواپیما، بالگرد، ناوشکن، ناو موشک انداز و سامانه های ساحل به دریا، ناو مهاجم دشمن را از هوا، بالگرد، سطح دریا و ساحل مورد اصابت قرار دهیم و این قدرت طراحی نظامی جمهوری اسلامی ایران است که می تواند سامانه مدیریت نبرد شبکه محور را علیه شناورهای سطحی و پرنده های دشمن بکار بگیرد.

ناوهای موشک انداز ایران از چه فاصله ای می توانند ناوهای دشمن را هدف قرار دهند؟

امروز ما می توانیم ناوهای دشمن را در فاصله ای بیش از 300 کیلومتر هدف قرار دهیم و این قدرت موشکهای کروز سطح به سطح ساخت سازمان هوافضای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران است.

جمهوری اسلامی ایران در حوزه پیشرانه های دریایی به چه پیشرفتهایی دست یافته است؟

در حوزه پیشرانه ها می توان گفت ایران قدمهای بزرگی برداشته است. امروز در بخش پیشرانه های دریایی شاهد خودکفایی چشمگیری هستیم. در زمینه شفت و پروانه اعم از پروانه های ثابت و متحرک کاملاً بومی سازی کرده ایم.

در حوزه رانش واترجت، سال گذشته اولین سامانه بومی در کشور رونمایی شد که تیر امسال تعداد زیادی از شناورهایی که به دریابانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تحویل دادیم، به این سامانه مجهز شده بود. این سامانه این امکان را به شناور می دهد که در آبهای کم عمق و عمیق بتواند با سرعت و مانور بالا حرکت کند.

در حوزه دیزل به توانایی طراحی دیزل های 1300 اسب بخار رسیده ایم. امروز دیزل 1300 اسب بخار، دیزل 900 اسب بخار و ژنراتورهای تا یک مگاوات را در کشور تولید می کنیم. با تغییر دیزل ها تا 5000 اسب بخار امروز انواع دیزل های صنعتی را به دیزل های دریایی تبدیل کرده و روی شناورهایمان نصب کرده ایم.

در حال حاضر ناوشکن های کلاس موج با دیزل های 5000 اسب بخار تردد می کنند که این دیزل ها توسط سازمان صنایع دریایی و زیرمجموعه های آن تبدیل به نوع دریایی شده است. ان شاء الله امیدوارم تا دو سال آینده اولین توربین دریایی را با قدرت 25 مگاوات با همکاری یکی از شرکتهای توربین ساز کشور تولید و بر روی ناوهای خود نصب و استفاده کنیم.

برای بسیاری از مردم این سوال مطرح است که این پیشرانه ها چه وسایلی هستند و آیا از این تجهیزات فقط در بخش نظامی استفاده می شود یا خیر؟

پیشرانه ها در واقع نظامی و غیرنظامی ندارند. آنچه که بتواند یک شناور را در دریا به حرکت وا دارد، به عنوان پیشرانه شناخته می شود. ما از سرریز این دانش بسیاری از شناورهای غیرنظامی را هم به این پیشرانه ها تجهیز کرده ایم. در حقیقت این صنعتی است که هم کاربرد نظامی دارد و هم استفاده غیرنظامی و ما در این صنعت کاملاً خودکفا و بومی شده ایم.

آمریکا قصد تشکیل ائتلاف دریایی را در خلیج فارس دارد و رژیم صهیونیستی هم برای حضور در این ائتلاف اعلام آمادگی کرده است. موضع ایران در این خصوص چیست؟

جمهوری اسلامی ایران بارها این گزاره را تکرار کرده که امنیت منطقه صرفاً به دست کشورهای همین منطقه باید تامین شود. هر جا کشورهای فرامنطقه ای خصوصاً استکبار جهانی حضور یافته جز ناامنی، ترور و خشونت چیز دیگری را شاهد نبوده ایم.

آمریکایی ها در افغانستان، عراق، یمن و سوریه و هر جایی که رد پا و نیابت آنها وجود دارد، آثار خشونت و جنگ و درگیری از خود بجای گذاشته اند. لذا ما اعتقاد داریم که خلیج فارس و منطقه از سالهای پیش در امنیت بوده و هیچ مشکلی ندارد. طرح موضوع ائتلاف دریایی فرامنطقه ای یک سناریوی ایران هراسی و توجیهی برای حضور آنها در منطقه ماست.

متاسفانه برخی کشورهای جنوبی خلیج فارس متوجه این قضیه نیستند و آمریکایی ها هزینه حضور خود را از آنها دریافت می کنند و برای توجیه حضور خود و دریافت هزینه آن از برخی کشورهای منطقه، ایران هراسی را در دستور کار خود قرار داده اند در حالیکه این منطقه از نظر امنیت مشکلی نداشته و ندارد.

هم اکنون سالانه 30 هزار شناور بدون هیچ مسئله ای در این منطقه مهم تردد می کنند. کشورهای منطقه هم سالها در کنار هم در صلح و دوستی در حال زندگی هستند و به نظر ما همه این کشورها با کمک یکدیگر توان ایجاد امنیت را دارند و نیاز به هیچ کشور خارج منطقه ای نیست.

موضوع اعلام آمادگی اسرائیل در ائتلاف دریایی آمریکا هم بلوفی بیش نیست و رژیم صهیونیستی کوچکتر از آن است که بتواند در این منطقه حضور یابد و خودش هم نسبت به این مسئله اطلاع دارد. اگر اسرائیل قدرتی برای خود متصور بود اجازه نمی داد حزب الله در دریای مدیترانه دو شناور و ناو صهیونیستی را مورد حمله قرار داده و غرق کند.

اسرائیل نه قدرت دریایی قوی دارد و نه جرات این را دارد که در این منطقه حضور پیدا کند. تشکیل این ائتلاف هم فقط یک تحمیل هزینه است بر کشورهای حاشیه خلیج فارس و بودن این ائتلاف نه تنها هیچ اثری در افزایش امنیت ندارد بلکه می تواند به تنش و ناامنی دامن هم بزند.

آیا عملکرد و کارکرد نیروهای ایرانی در خلیج فارس در دو ماه گذشته تغییری داشته است؟


خیر. ما طبق روال قبل، گشت های دریایی خود را انجام می دهیم. نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تنگه هرمز و در خلیج فارس مشغول گشت زنی است. نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از تنگه هرمز به سمت شمال اقیانوس هند و دریای عمان در حال گشت هستند. شناورهای نفتکش و کشتی های تجاری در امنیت کامل در حال تردد هستند و هیچ تغییری در این زمینه نمی بینیم و ما در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز هیچگونه نا امنی نداریم.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آخرین فرصت برای نجات کوسه‌ها

د شهریور 4 , 1398
فعالان محیط زیست معتقدند نشست کلیدی حیات‌وحش می‌تواند آخرین فرصت برای نجات گونه‌های کوسه و پرتوماهی‌ها باشد که به دلیل تجارت باله در آستانه انقراض و محو شدن از اقیانوس‌های جهان هستند.
انقراض کوسه سلطان دریا و اقیانوس ها

شاید برای شما جالب باشد