ایران ۱۵۰۰ شناور تندرو هجومی دارد

ایران در حال برنامه ریزی برای ساختن قایق های تندرو هجومی است که می توانند به سرعت ۱۰۰ نات در ساعت برسند. ایران دارای بیش از ۱۵۰۰ شناور تندرو هجومی است که مجهز به موشک های ضد تانک، نارنجک انداز، مسلسل و حتی سیستم های راکت انداز هستند. قایق سراج-۱ یک نمونه الگوبرداری شده از قایق تندرو بلید رانر بریتانیا است. این قایق ۱۶ تنی می تواند با سرعت ۶۵ نات در ساعت حرکت کند.

شناور تندرو نیروی دریایی سپاه
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، مایکل پک در نشنال اینترست نوشت: ایران در حال برنامه ریزی برای ساختن قایق های تندرو هجومی است که می توانند به سرعت 100 نات در ساعت برسند.

در ادامه این مطلب آمده است: دریابان علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اخیرا اعلام کرده است: «ما با بهره گیری از قابلیت ها و تخصص فنی نیروهای بومی خود در حال آماده شدن برای تولید قایق های تندرویی هستیم که با سرعت 100 نات حرکت می کنند. امروز قصد داریم شناورهای دریایی را رونمایی کنیم که قابلیت حرکت با سرعت 90 نات را دارند».

رسانه های ایران اخیرا گزارش های زیادی در مورد قابلیت های پیشرفته ناوگان قایق های تندرو مسلح ایران منتشر کرده اند. نیروی دریایی آمریکا و کشورهای دیگر در واقع این قایق های تندرو را به عنوان تهدید جدی برای نیروهای خود در نظر بگیرند. ایران با کمک ناوگان بزرگی از این شناورها می تواند ناوهای جنگی بزرگ آمریکا را محاصره و غافل گیر کند.

تنگسیری در دسامبر سال 2018 ادعا کرد که قایق های تندرو سپاه مجهز به فناوری رادارگریز خواهند بود.

این فرمانده ایرانی در مصاحبه با پرس تی وی گفت: «ما قصد داریم قایق های تندرو نیروی دریایی سپاه را به فناوری رادار گریز مجهز کنیم و سرعت آن ها را در آینده برای انجام ماموریت های دریایی افزایش دهیم. علاوه براین، ما در حال نصب موشک هایی بر روی شناورهای دریایی نیروی دریایی سپاه هستیم که با سرعت بسیار بالایی حرکت می کنند».

تنگسیری گفت که سپاه پاسداران ایران در حال حاضر سریع ترین قایق های تندرو را در دنیا دارد. او ادامه داد: «ما در حال کار بر روی قایق هایی هستیم که با سرعت 80 نات در ساعت و بیشتر حرکت می کنند. در آینده نزدیک برنامه خود برای ساخت قایق های تندرو با سرعت بالاتر از 80 نات را شروع می کنیم».

ایران دارای بیش از 1500 شناور تندرو هجومی است که مجهز به موشک های ضد تانک، نارنجک انداز، مسلسل و حتی سیستم های راکت انداز هستند. قایق سراج-1 یک نمونه الگوبرداری شده از قایق تندرو بلید رانر بریتانیا است. این قایق 16 تنی می تواند با سرعت 65 نات در ساعت حرکت کند.

روزنامه دیلی گراف در مورد قابلیت های این شناور می نویسد: «این قایق مجهز به دو موتور هزار اسب بخار است. نیروی دریایی بریتانیا در سال 2005 این قایق تندرو را در آب های اطراف جزایر بریتانیا آزمایش کرد. این شناور به طور متوسط با سرعت 63 نات بر ساعت حرکت می کند و قابلیت های منحصر به فردی را به نمایش گذاشته است».

این قایق ها در واقع محور اصلی استراتژی نظامی ایران را تشکیل می دهند که از دو رویکرد استفاده می کند: جنگ چریکی متعارف و تاکتیک های ازدحام مدرن. قایق های تندرو هجومی ایران می توانند نیروهای متخاصم در آبراهه های باریک خلیج فارس را به طور ناگهانی هدف قرار دهند. این شناورها از پایگاه های دریایی در سواحل ایران به صورت گروهی ناوها و نفت کش های دشمن را محاصره می کنند. نیروی دریایی ایران از سرعت و تعداد بالای قایق های تندروی خود به عنوان مزیتی برای غافل گیر کردن دشمن بهره برداری می کند. اخیرا این تاکتیک برای پهپادهای جنگی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

این استراتژی بهترین گزینه برای ایران محسوب می شود. البته ناوهای جنگی آمریکا شناورهای مجهز به تجهیزات الکترونیک حساس هستند. در صورتی که حتی یک قایق ایرانی بتواند از فاصله نزدیک ناو جنگی آمریکا را با راکت یا حتی مسلسل هدف قرار دهد، آسیب جدی به نیروی دشمن وارد خواهد کرد. یک ناوگان کامل از این قایق های تندرو حتی میتوانند ناوهای جنگی کوچک را غرق کنند.

 ایران می تواند نیروی دریایی آمریکا را از انجام حملات آبی-خاکی در سواحل ایران منصرف کند. علاوه براین، نیروهای ایران توانایی ایجاد اختلال در عبور و مرور نفت کش های تجاری را خواهند داشت.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

روسیه از ناو شاخش رونمایی کرد

ج آبان 10 , 1398
نیروی دریایی روسیه در سن پترزبورگ از ناو یخ شکن جدید خود رونمایی کرد.
ناو یخ‌شکن نیروی دریایی روسیه

شاید برای شما جالب باشد