حضور کشتی‌های چینی در آب‌های سرزمینی ژاپن

بنا بر اعلام گارد ساحلی ژاپن، دو کشتی گارد ساحلی چین، آب‌های سرزمینی ژاپن را در نزدیکی مجمع‌الجزایر مورد مناقشه “سنکاکو” در دریای چین شرقی – پس از زدن رکورد طولانی‌ترین زمان حضور در آنجا- ترک کردند.

ناو-هواپیمابر-Liaoning-چین
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، دو کشتی مذکور به مدت ۳۹ ساعت و ۲۳ دقیقه- پس از وارد شدن به قلمروی ژاپن در حدود ساعت ۲ و ۲۵ دقیقه بامداد شنبه، در آب‌های نزدیک سنکاکو که چین نیز مدعی مالکیت آن‌هاست، باقی ماندند.

این مقدار، طولانی‌ترین مدت زمان نسبت به رکورد ۳۰ ساعت و ۱۷ دقیقه بود که کشتی‌های دولتی چین روز جمعه ثبت کردند؛ طولانی‌ترین مدت زمان توقف از سپتامبر ۲۰۱۲ که ژاپن این مجمع‌الجزایر را تحت کنترل دولت خود درآورده است.

گارد ساحلی ژاپن از کشتی‌های چینی خواسته بود به یک قایق ماهی‌گیری ژاپنی نزدیک نشده و فوراً آب‌های تحت قلمروی این کشور را ترک کنند.

اواخر ماه گذشته، چین از شهرداری یک جزیره ژاپنی بابت داشتن اقتدار دولتی در مجمع‌الجزایر مورد مناقشه و تلاش برای تغییر نام منطقه‌ای تحت پوشش جزایر سنکاکو، انتقاد کرد.

در همین حال، ژاپن نیز روز جمعه اعتراضی علیه چین بابت ورود کشتی‌های چینی به آب‌های سرزمینی ژاپن در نزدیکی جزایر سنکاکو وارد کرد؛ نخستین پیشروی از زمانی که شهرداری تصمیم به تغییر نام منطقه مذکور گرفته است.

امروز، هشتاد و چهارمین روز متوالی است که کشتی‌های چینی در آب‌های نزدیک به مجمع‌الجزایر سنکاکو مشاهده می‌شوند. روابط دو کشور چین و ژاپن بر سر مسئله سنکاکو و دیدگاه‌های متضاد بر سر تاریخ مربوط به جنگ جهانی دوم، دچار اختلاف و نزاع شده است.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آزمایش موفقیت آمیز اولین موشک دریایی بومی ترکیه

د تیر 16 , 1399
بر اساس اعلام وزارت دفاع ترکیه، اولین موشک دریایی تولید داخل این کشور در آخرین پرتاب آزمایشی دوربرد خود موفق بوده است.
آزمایش موفقیت آمیز اولین موشک دریایی بومی ترکیه

شاید برای شما جالب باشد