توسعه زیرساخت‌های بندری و دریایی ضرورت اجتناب‌ناپذیر برای کشور است

عضو کمیسیون عمران مجلس توسعه زیرساخت های بندری و دریایی را الزام و ضرورتی اجتناب ناپذیر دانست و گفت: کمیسیون عمران آمادگی کامل را برای همکاری با سازمان بنادر در این زمینه دارد.

بندر شهید رجایی نبض تپنده تجارت دریایی ایران
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، عادل نجف‌زاده با اشاره به موقعیت بی نظیر لجستیک کشور، اظهار کرد: ایران در شاهراه لجستیکی دنیا قرار دارد و در صورتی که از ظرفیت های لجستیکی در حوزه حمل و نقل بین الملل اعم حمل و نقل دریایی، هوایی، ریلی و جاده ای استفاده کند قطعاً می تواند زمینه ساز ترمیم GDP در اقتصاد کشور شود.

 وی ادامه داد: در زمان حاضر نقش لجستیکی در تولید ناخالص داخلی 7 تا 9 درصد است و با توجه به نقش و موقعیت ویژه ایران در حمل و نقل بین المللی اگر بتوان زیر ساخت های مورد نیاز حمل و نقل دریای، هوایی، ریلی و جاده ای را ایجاد کرد می توانیم به 23 درصد نقش لجستیک در GDP برسیم.

 عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه سازمان بنادر و دریانوردی نقش عمده ای در حوزه حمل و نقل دارد، بیان کرد: حمل و نقل دریایی جایگاه ویژه ای در اقتصاد دنیا پیدا کرده است و با توجه به صرفه اقتصادی در بخش های هزینه، زمان و مسیر باید کشور ما نیز به این مقوله توجه ویژه ای داشته باشد.با توجه به اقتدار و مزیت های دریایی و بندری کشور در سطح دنیا، باید به توسعه زیرساخت های بندری و دریایی به عنوان یک الزام و ضرورت توجه ویژه داشت.

نجف‌زاده با اشاره به اینکه سازمان بنادر و دریانوردی محور فعالیت ها بخش دریایی و بندری است، گفت: توجه جدی به ارتقای زیرساخت ها، توسعه آی تی، استفاده از تکنولوژی های حمل و نقل کالا، توجه جدی به صنعت کشتی سازی، به روز شدن در حوزه دریانوردی و کشتیرانی از مهم ترین مسائلی است که باید در راستای تحقق آن گام برداشت.

باید ایران را به مولدترین صنعتگر حمل و نقل دریایی تبدیل کرد

وی با اشاره به اینکه توسعه سواحل مکران مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است، یادآور شد: ایران از  شمال به خزر و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان دسترسی دارد و اتصال به آبهای آزاد و گرم دنیا از جنوب ایران مسئله ای است که باید به نحو مطلوب از آن بهره برد و ایران را به مولدترین صنعتگر حمل و نقل دریایی تبدیل کرد. سازمان بنادر می تواند موجب قدرتمندتر شدن اقتصاد ایران شود،  به همین دلیل توجه به توسعه زیر ساخت های بندری و دریایی به عنوان یک مقوله اثرگذار در پویایی اقتصاد ایران باید مدنظر قرار گیرد.

 وی با تأکید بر اینکه کمیسیون عمران مجلس  آمادگی کاملی برای همکاری با بدنه اجرایی دولت دارد، گفت: سازمان بنادر و دریانوردی نیز از این مقوله مستثنی نبوده و کمیسیون عمران  با تسهیل قوانین و موظف کردن دستگاه های اجرایی مرتبط آمادگی این را دارد تا بهتر از قبل زمینه را برای ایجاد بنادری فعال ایجاد شود. تمامی مجموعه های مرتبط در بخش های مختلف کشور باید با تمام توان در راستای بهبود وضعیت حوزه بندری و دریایی ایفای نقش کنند، خاطرنشان کرد: استفاده از تکنولوژی های برتر و توان فرهیختگان کشور می تواند گره گشا باشد.

وی با تقدیر از عملکرد سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه بندری و دریایی، تصریح کرد: تا دست یافتن به نقطه مطلوب باید تلاش کرد و با توجه به ظرفیت لجستیکی ایران در شاهراه حمل و نقل جهانی انتظار می رود شرایط کشور بیش از پیش بهبود یابد.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

افق‌های روشن همکاری‌های دریایی در انتظار ایران و پاکستان

چ شهریور 19 , 1399
سفیر کشورمان در پاکستان اظهار کرد: مسیر همکاری های بین ایران و پاکستان در حوزه دریا به ویژه خط کشتیرانی دو کشور در پی مصوبه اخیر دولت پاکستان، هموار خواهد شد.
پرچم همکاری ایران و پاکستان

شاید برای شما جالب باشد