آغاز عملیات لایروبی کانال ورودی بندر شهید باهنر

مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر ضمن اعلام خبر آغاز عملیات لایروبی کانال ورودی بندر شهید باهنر گفت: در این عملیات بالغ‌بر 100 هزار مترمکعب گل‌ولای از بستر کانال ورودی خارج خواهد شد.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز، حمیدرضا محمدحسینی با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به بررسی‌های به‌عمل‌آمده و براساس آخرین هیدروگرافی انجام‌شده از حوضچه و کانال ورودی بندر، عمق کانال داخلی بندر نسبت به شرایط استاندارد کاهش چشمگیری یافته بود.

وی ایجاد ایمنی تردد برای کشتی‌های تجاری و مسافری در مسیرهای ورودی و حوضچه بنادر را از جمله تکالیف و وظایف حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی دانست و عنوان کرد: عملیات لایروبی منجر به اثربخشی بیشتر فعالیت بنادر به‌ویژه در امر صادرات خواهد داشت. علاوه بر این، سالانه هزینه‌ها و تجهیزات زیادی در راستای ایمن‌سازی مسیرهای تردد دریایی توسط این سازمان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر اضافه کرد: براثر رسوب گل‌ولای، عمق کانال ورودی بندر به زیر 9 متر رسیده بود که پس از عملیات لایروبی، وضعیت به عمق ایمن جهت تردد شناورهای با آبخور 11 متر خواهد رسید.

به گفته وی، عملیات لایروبی این کانال از اواخر فصل بهار سال جاری آغاز و تا شش ماه آینده به پایان می‌رسد.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه بندر شهید باهنر با استفاده از اصول و قوانین داخلی و کنوانسیون‌های  بین‌المللی دریایی، با تأکید بر حفظ، ارتقاء ایمنی، بهداشت و رعایت الزامات محیط‌زیست دریایی بر حسن اجرای این عملیات نظارت می‌کند، خاطرنشان کرد: در این عملیات بالغ‌بر 100 هزار مترمکعب گل‌ولای از بستر کانال ورودی خارج خواهد شد.

محمدحسینی تأمین عمق ایمن و مناسب جهت تردد شناورهای با آبخور بالا (عمدتاً شناورهای حامل کالاهای صادراتی غیرنفتی) را از جمله اهداف اجرای این عملیات برشمرد و گفت: این عملیات توسط یک فروند لایروب هاپرساکشن با ظرفیت سه هزار مترمکعب در دست اقدام است که از تجهیزات استراتژیک سازمان بنادر و دریانوردی است.

قابلیت پهلوگیری کشتی‌های با ظرفیت 40 هزار تن در این بندر

مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر مساحت حوضچه این بندر را 20 هکتار و طول و عرض کانال ورودی را به ترتیب 720 متر و 240 متر اعلام کرد.

لازم به ذکر است، بندر شهید باهنر بندرعباس از بنادر قدیمی و چندمنظوره استان هرمزگان و یکی از کانون‌های مهم صادراتی و ترانزیتی جنوب کشور است؛ بندری با ظرفیت سالانه ۲,۵ میلیون تن که از امکان پهلوگیری کشتی‌هایی با ظرفیت ۴۰ هزار تن برخوردار است.

برخورداری از ۱۲پست اسکله، دسترسی به آب‌های آزاد، نزدیکی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، اتصال به کریدور شمال- جنوب از طریق شبکه‌ بین‌المللی جاده‌ای و همچنین آبخور مناسب برای پهلوگیری انواع شناورها، این بندر را به یک پایگاه تجاری راهبردی و تأثیرگذار در منطقه تبدیل کرده است.

به گزارش مارین‌نیوز، بندر شهید باهنر از پایانه‌های دریایی مناسب در راهگذر ترانزیت منطقه برای ترکیه، روسیه، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و عراق محسوب می‌شود.

منبع: ایسنا

همچنین بخوانید:

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

لذت سفر دریایی با نخستین کشتی کروز هیبریدی جهان

س تیر 11 , 1398
نخستین کشتی کروز هیبریدی جهان طی روزهای آینده از سمت شمال نروژ به سمت آلاسکا به حرکت در خواهد آمد.

شاید برای شما جالب باشد