افتتاح ۲ فروند اسکله ویژه سوخت گیری شناورها در بندر لنگه

فاز اول پایانه صادراتی مواد معدنی در بندر لنگه و ۵ فروند اسکله فلزی شناور ساخت داخل و ۲ فروند اسکله ویژه سوخت گیری شناورها در بندر لنگه در بنادر غرب هرمزگان با اعتباری بالغ بر ۲۸۵ میلیارد ریال و اشتعالزایی برای ۱۰۰ نفر به بهره برداری رسید.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز، محمد راستاد؛ مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در آیین افتتاح پایانه صادراتی مواد معدنی، گفت: برای بارگیری محموله های صادراتی نگهداری شده در پایانه مواد معدنی بندر لنگه که هفت هکتار وسعت دارد، ۵ فروند رمپ بتنی و خاکی احداث شده تا به صورت همزمان پنج فروند شناور بارج و لندینگ کرافت با آبخور ۵.۵  متر بتوانند در این بندر پهلو گرفته و محموله های تولیدی معادن منطقه را به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر کنند.

با افتتاح فاز اول پایانه صادراتی مواد معدنی برای ۱۰۰ نفر اشتغالزایی شد

وی ظرفیت سالیانه پایانه صادراتی مواد معدنی در بندر لنگه را یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع مواد معدنی اعلام کرد و گفت: تعداد شرکت های بخش خصوصی فعال در این پایانه ۱۰ واحد است که در مجموع برای یکصدنفر( ۴۰ نفر مستقیم و۶۰ نفر غیر مستقیم) اشتغال ایجاد شده است.

راستاد هزینه استحصال اراضی پسکرانه حاصل شده از مواد لایروبی و آماده سازی زیرساخت این پایانه با لحاظ مهندسی ارزش را ۲۵۰ میلیارد ریال اعلام کرد.

در جریان سفر مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به غرب استان هرمزگان، بهره برداری از سه فروند اسکله فلزی ویژه پهلوگیری شناورهای امداد و نجات دریایی در بندر لنگه، چارک و جزیره لاوان و همچنین دو فروند اسکله ویژه سوخت گیری شناورها در بندر لنگه آغاز شد.

ساخت بیش از ۷۰ فروند اسکله فلزی شناور

اله مراد عفیفی پور؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با اشاره به ساخت بیش از ۷۰ فروند اسکله فلزی شناور در این استان طی یک دهه اخیر، گفت: اسکله هایی که امروز افتتاح شد، از جمله این تولیدات داخلی است که به همت متخصصان و مهندسان ایرانی فعال در استان هرمزگان طی مدت ۹ ماه طراحی، تولید و نصب شده و فرآیند اجرای پنج فروند اسکله برای ۹۰ نفر اشتغالزایی مستقیم به دنبال داشته است.

وی هزینه اجرای سه فروند اسکله فلزی مخصوص پهلوگیری شناورهای ناجی و امداد و نجات دریایی را رقمی نزدیک به ۲۰ میلیارد ریال و اعتبار ساخت دو فروند اسکله ویژه سوخت گیری را ۱۴ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: همگی این اسکله ها در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی سازمان بنادر و از محل اعتبارات داخلی این سازمان تامین مالی شده اند.

ارتقا استانداردهای بنادر بر اساس کنوانسیون های بین المللی

عفیفی پور از جمله اهداف نصب و راه اندازی این اسکله ها در بندر لنگه و سایر بنادر تابعه آن را سرعت بخشیدن به فرآیند خدمات رسانی به  ساحل نشینان، دریانوردان و مسافران دریایی در زمینه جستجو ونجات دریایی (SAR)، ارتقا استانداردهای بنادر بر اساس کنوانسیون های بین المللی، افزایش ایمنی عملیات سوخت رسانی و ارائه خدمات مطلوب و جلب رضایت بیشتر صاحبان شناورهای متردد به بنادر منطقه برشمرد.

 مرحله نخست پایانه صادراتی مواد معدنی بندر لنگه با حضور محمد راستاد؛ معاون وزیر راه و شهرسازی، سید محمدجواد رکنی؛ امام جمعه شهرستان بندر لنگه، شیخ محمدصدیق بهجت؛ امام جمعه اهل سنت این شهرستان، نماینده غرب مردم هرمزگان در مجلس، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان، فرماندار و جمعی از مقامات محلی شهرستان بندر لنگه مورد بهره برداری قرار گرفت.

منبع: سازمان بنادر و دریانوردی

همچنین بخوانید:

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

هیدروگرافی پیش نیاز عملیات لایروبی و لازمه تأمین امنیت دریانوردی است

چ تیر 12 , 1398
کارشناس ارشد نقشه برداری و هیدروگرافی و اقیانوس شناسی گفت: با افزایش فعالیت های دریایی نیاز به هیدروگرافی بیش از گذشته احساس می شود.
هیدروگرافی بنادر لازمه ارتقا ایمنی دریانوردی

شاید برای شما جالب باشد