هیدروگرافی پیش نیاز عملیات لایروبی و لازمه تأمین امنیت دریانوردی است

کارشناس ارشد نقشه برداری و هیدروگرافی و اقیانوس شناسی گفت: با افزایش فعالیت های دریایی نیاز به هیدروگرافی بیش از گذشته احساس می شود.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز، بهمن تاج فیروز با اشاره به اهمیت موضوع هیدروگرافی در کنترل عملیات لایروبی در کشور، اظهار داشت: هر فعالیت بشری در دریا نیاز به آگاهی کامل از وضعیت بستر دریا، جریان های دریایی و شکل فیزیکی آن دارد.

وی افزود: با افزایش فعالیت های دریایی نیاز به هیدروگرافی بیشتر احساس می شود. آبراه های زیادی در کشور وجود دارد که از عملیات لایروبی بهره مند می شوند و در این زمینه چالش های متعدی وجود دارد.

 تاج فیروز خاطرنشان کرد: بهره برداری از علم هیدروگرافی می تواند کمک شایانی به گسترش فعالیت های لایروبی در آبراه ها داشته باشد.

 وی در راستای اهمیت هیدروگرافی در سطح جهانی افزود: بسیاری از سازمان های بزرگ جهانی فعال در حوزه بندری و دریایی از هیدروگرافی به عنوان فاکتوری کلیدی و پیش نیازی اساسی برای عملیات لایروبی یاد می کنند. 

کارشناس ارشد نقشه برداری و هیدروگرافی و اقیانوس شناسی اذعان داشت: هیدروگرافی لازمه تامین امنیت دریانوردی و اطمینان از کارکرد صحیح عملیات لایروبی در آبراه ها است. 

وی در خصوص تمرکز چالش های پیش رو در دقت عملیات هیدروگرافی به ویژه هیدروگرافی اکوستیکی به راه حل هایی نظیر تدوین استانداردهایی در زمینه بالابردن دقت هیدروگرافی، کنترل و نظارت بر کیفیت عملیات، استفاده از ابزارهای دقیق و مدرن و به کار گیری افراد زبده در عملیات نقشه برداری دریایی، اشاره کرد. 

کارشناس ارشد نقشه برداری و هیدروگرافی و اقیانوس شناسی تصریح کرد: لایروبی رویه ای برای ایجاد عمق ایمن در بنادر و آبراه ها بوده و هیدروگرافی دقیق و صحیح لازمه انجام لایروبی موثر و کارآمد است.

منبع: سازمان بنادر و دریانوردی

همچنین بخوانید:

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آتش سوزی در پیشرفته‌ترین زیر دریایی اتمی روسیه / مرگ 14 ملوان روسی

چ تیر 12 , 1398
وقوع آتش سوزی در یکی از پیشرفته ترین زیردریایی های اتمی روسیه موجب شده تا «ولادیمیر پوتین» وزیر دفاع این کشور را به محل حادثه اعزام کند.

شاید برای شما جالب باشد