مقابله با سیلاب‌ها نیازمند لایروبی دوبرابری رودخانه ها

سالانه ۳۵۰ کیلومتر از رودخانه‌های کشور لایروبی می‌شود که برای مقابله با سیلاب احتمالی سال آینده این رقم باید دوبرابر شود.

لایروبی رودخانه برای مقابله با سیلاب
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، قاسم تقی زاده خامسی با اشاره به اینکه برای لایروبی رودخانه‌ها محدودیت اعتبارات وجود دارد افزود: سال گذشته ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای لایروبی رودخانه‌ها اختصاص یافته است که امسال این اعتبارات درحال تقسیم در استانهاست.

وی با بیان اینکه در کشور ۱۴۶ هزار کیلومتر رودخانه اصلی جریان دارد گفت که این رودخانه‌ها نیازمند لایروبی است.

معاون امور آب وزارت نیرو رودخانه کارون را مهمترین رودخانه برای لایروبی دانست و ادامه داد: مشکلات پیش آمده در استان‌های جنوبی بابت سیل، به دلیل لایروبی نشدن این رودخانه است که البته برای انجام آن با توجه به هزینه بالای تعیین شده درحال مذاکره با برخی شرکت‌های داخلی و خارجی هستیم.

تقی زاده خامسی با بیان اینکه لایروبی در بخشی از بستر رودخانه‌ها انجام می‌شود گفت: لایروبی در همه استان‌های منتهی به دریا ضروری است که استان مازندران، گیلان، گلستان، ارومیه، آذربایجان غربی و استان‌های جنوبی مهم‌ترین آن‌ها است.

وی با اشاره به جلسه برگزارشده برای آمادگی درباره مقابله با سیلات احتمالی سال آینده گفت: احتمال بروز سیلاب در ۱۴ استان کشور وجود دارد که استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خوزستان، کرمانشاه و لرستان در معرض بروز سیلاب‌های شدیدتری هستند.

معاون امور آب وزارت نیرو با بیان اینکه وقوع سیلاب ۲ تا سه روز قبل از وقوع بصورت هشدار قابل پیش بینی است ادامه داد: بنابر این جلسات ما برای استفاده از تجربیات سال گذشته و پیشگیری از خسارات احتمالی است.

تقی زاده خامسی لایروبی رودخانه‌ها، رفع گرفتگی زیر پل‌ها و هماهنگی با ۱۲ ارگان دخیل در مقابله با سیلاب را از راهکار‌های مقابله با سیلاب دانست و افزود: مهم‌ترین مسئله برای مقابله با سیلاب ایجاد هماهنگی با ارگان‌های دخیل در این حادثه است.

وی وضعیت اقلیمی کشور را در سال آینده نرمال و در برخی مناطق بیش از نرمال دانست و ادامه داد: پیش بینی حالت نرمال بصورت طبیعی نشان دهنده امکان بروز سیلاب است.

معاون امور آب وزارت نیرو با اشاره به بروز سیلاب خوزستان که در لحظه به ۸ هزار و ۷۰۰ متر بر ثانیه رسید گفت: این عدد بسیار بزرگی است که در دو قرن اخیر بی سابقه بوده است.

تقی زاده خامسی با بیان اینکه سیلاب علاوه بر خسارت، برکاتی نیز داشت، افزود: افزایش منابع آبی سبب افزایش ۱۷۷ درصدی رهاسازی آب برای بخش کشاورزی و پرشدن تالاب‌ها است.

وی گفت: با توجه به ضرورت لایروبی، وزارت نیرو به ارگان‌ها اعلام کرده است که با ایجاد دیون هم می‌توانند این طرح را عملیاتی کنند.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نظرات موافقان و مخالفان طرح انتقال آب دریای کاسپین

ی شهریور 17 , 1398
به دلیل رو به رو شدن ایران با کمبود منابع آبی، بحث انتقال آب از منابع غنی از جمله دریای کاسپین به موضوعی داغ تبدیل شده که هر چند وقت یک‌ بار مانند آتش زیر خاکستر شعله‌ور می‌شود و بعد از اظهارنظرهای متفاوت دوباره آرام می‌گیرد اما سوال اصلی اینجاست که اصولا انتقال آب کاسپین کار درستی است یا خیر؟
عکس طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان

شاید برای شما جالب باشد