بزرگ‌ترین سایت پرورش میگوی ایران کجاست؟

بزرگ‌ترین سایت پرورش میگوی ایران با سرمایه‌گذاری بیش از یک هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در مساحت 2هزار هکتار در مجاورت بندر چارک در حال احداث است که قادر است سالانه 11 هزار تن میگوی صادراتی تولید کند.

به گزارش مارین‌پرس، بزرگ‌ترین سایت پرورش میگوی ایران در مجاورت با سواحل بندر چارک در غرب استان هرمزگان در مساحتی به وسعت 2 هزار هکتار ( 640 استخر 1.8 هکتاری) در دست احداث است که مراحل پایانی عملیات اجرایی را طی ‌می‌کند و برای ساخت آن تاکنون بیش از 600 میلیارد تومان هزینه شده و بیش از 400 میلیارد تومان دیگر در راه است.

این سایت عظیم پرورش میگو از ویژگی‌های منحصربفردی برخوردار است که آن را در کشور متمایز ساخته و یک الگوی منحصربفرد از فعالیت بخش خصوصی در این حوزه را به جلوه نهاده است به گونه‌ای که برای احداث آن بیش از 14 میلیون مترمکعب خاک‌برداری صورت گرفته و بیش از 10 هزار مترمربع ساختمان‌های مدیریتی و کارگری در آن احداث شده است.

تأمین لارو سالم و مطمئن، ایجاد یک مرکز تکثیر لارو به ظرفیت 2.4 میلیارد قطعه در سال را در دل این پروژه با وسعت 27 هکتار ضروری ساخته است که در 16 سوله با مساحت بیش از 24 هزار مترمربع صورت می‌گیرد.

اشتغال 2000 نفری پایدار

با بهره‌برداری از رنجیره کامل این پروژه بزرگ، بیش از 2 هزار نفر شغل مستقیم و پایدار برای ساحل‌نشینان ایجاد می‌شود و جالب این که بدانید با بهره‌برداری از این مجتمع در فاز نهایی، در هر بار برداشت میگو در این مجتمع به  بیش از 250 تریلی یخچال‌دار برای حمل محصول تولیدی این مجتمع عظیم نیاز است.

از ویژگی‌های خاص این مجتمع عظیم، آن است که از صفر و تا صد پرورش ماهی و میگو در درون این مجتمع انجام می‌گیرد و دیگر نیازی برای انتقال سخت و پرهزینه لارو میگو و مواد غذایی مورد نیاز برای پرورش میگو به آن وجود ندارد.

این مجتمع، اولین سایت پرورش میگو با ایستگاه پمپاژ مرکزی در کشور است که قادر است تا در هر ثانیه 33 هزار لیتر آب دریا را از طریق کانال آبرسان اصلی پمپ کند. ایستگاه پمپاژی که دارای 32 شمع بتنی به قطر 1.2 متر و عمق 34 متر است. از سوی دیگر برای تأمین برق مورد نیاز این مجتمع عظیم 8 عدد ترانس 1000 کاوا، برق مورد نیاز بخشی از این سایت را تأمین می کنند. نکته آن که فقط برای احداث سازه ایستگاه پمپاژ و تأسیسات مجاور آن بیش از 20 هزار متر مکعب بتن‌ریزی انجام شده است.

برای دسترسی مطلوب به هر کدام از استخرهای این مجتمع نیز در مجموع 131 کیلومتر جاده اصلی و فرعی دسترسی ایجاد شده است. همچنین برای تأمین 15 مگاوات برق مورد نیاز این مجتمع، 47 کیلومتر خط انتقال فشار ضعیف و متوسط ایجاد شده است که در نوع خود در کشور بی‌نظیر است.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

3 دیدگاه برای “بزرگ‌ترین سایت پرورش میگوی ایران کجاست؟

  1. سلام
    لطفا توضیح بدید که ای سایت سال ٨٢ تحویل شرکت جنوب تدارک کیش شده است و هنوز نه به بهره برداری رسیده نه خواهد رسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

سفر موفق زیردریایی چینی به عمیق ترین نقطه اقیانوس‌ها

س آبان 20 , 1399
گزارش ها حاکی است زیردریایی سرنشین دار چینی به نام «فن دو جه» (تلاشگر) ساعت ۸ و ۱۲ دقیقه امروز سه شنبه پس از رسیدن به عمق ۱۰ هزار و ۹۰۹ متری از سطح دریا موفق به نشستن بر روی بستر گودال ماریانا شد.
سفر به اعماق دریا جهان با زیردریایی

شاید برای شما جالب باشد