ظرفیت آبزی پروری دریایی گیلان بالغ بر ۷۵ هزار تن است

مدیرکل شیلات گیلان گفت: در حال حاضر ۱۲ پهنه آبی به مساحت ۲۷ هزار هکتار در گیلان شناسایی شده و مجموع ظرفیت استان برای آبزی پروری دریایی بیش از ۷۵ هزار تن است.

زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین نیوز، صمد درویشی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان، آبزی پروری مدرن را چشم اندازی مطمئن در اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار کرد: پرورش ماهی در قفس و پرورش ماهیان خاویاری در اراضی ساحلی از جمله مهمترین پروژه های اقتصاد مقاومتی استان در بخش شیلات است.

وی با اشاره به ایجاد اشتغال ۴۶ هزار نفری بخش شیلات در گیلان، افزود: بیش از ۶ درصد اشتغال کل کشور در بخش شیلات گیلان است.

مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به نوپا بودن پرورش ماهی در قفس، تاکید کرد: به دنبال توسعه آبزیپروری دریایی به منظور کاهش فشار بر صید و حفظ گونههای با ارزش اقتصادی، افزایش سرانه مصرف آبزیان در کشور و بهرهبرداری از منابع آبی خزر در حوزه گیلان به واسطه محدودیت استفاده از منابع آب شیرین هستیم.

درویشی با بیان اینکه مطالعات امکان سنجی پرورش ماهی در قفس از سال ۹۴ آغاز شده است، گفت: در حال حاضر ۱۲ پهنه آبی به مساحت ۲۷ هزار هکتار در گیلان شناسایی شده و مجموع ظرفیت استان برای آبزی پروری دریایی بیش از ۷۵ هزار تن است. ۹ هزار تن سهم غرب استان، ۴۱ هزار و ۵۰۰ تن سهم مرکز استان و ۲۵ هزار تن سهم شرق استان است.

وی از تولید و عرضه ۵۰ تن ماهی قزل آلا در یک مزرعه طی سال گذشته خبر داد و عنوان کرد: سال گذشته یک پروانه بهره برداری، ۲۱ پروانه تاسیس و ۲۷ موافقت اصولی داشتیم.

مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه دو مزرعه با ۱۲ قفس آماده بهره برداری در سال جاری داریم، اظهار کرد: برای سال آینده ۳۱ قفس وارد دریا می شود و چهار مزرعه فعال با ۴۵۰۰ تن بهره برداری خواهیم داشت. همچنین در افق ۱۴۰۰، ۹ مزرعه با ۵۹ قفس، هشت هزار تن بهرهبرداری و ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش آبزی پروری دریایی خواهیم داشت.

این مقام مسئول از فعالیت ۴۷ مزرعه تولید ماهیان خاویاری با تولید ۵۴۶ تن گوشت و ۲.۵ تن خاویار در سال ۹۷ خبر داد و متذکر شد: ۹ مزرعه فعال ساحلی پرورش ماهیان خاویاری در سال ۹۷ داشتیم.

ویی تقویت و حفظ برند خاویار ایران، استفاده عمده از آب دریای خزر، تولید حجم قابل ملاحظه ماهیان خاویاری و خاویار و افزایش مصرف سرانه ماهیان خاویاری در استان و کشور و اشتغال وسیع و ارزآوری را از جمله مهمترین اهداف این پروژه دانست.

علی باستی، رئیس پارک علم و فناوری استان گیلان نیز، دو پروژه اقتصاد مقاومتی استان را مربوط به پارک دانست و اظهار کرد: بیش از ۱۰ مرکز رشد با ۹۷۰ نفر اشتغال در گیلان داریم و درآمد اظهار شده ۳۰۰ شرکت دانش بنیان استان به بالغ بر ۸۵ میلیارد تومان طی سال گذشته میرسد.

وی طرح جامع ۳۰ هکتاری پارک علم و فناوری گیلان را نخستین پروژه اقتصاد مقاومتی دانست و یادآور شد: به دنبال تجمیع امکانات فیزیکی و شرایط رفاهی کلیه شرکت ها هستیم. در این راستا مرکز نوآوری در ساختمان مرکزی پارک و فاز دوم فضای کار اشتراکی در حال احداث است.

رئیس پارک علم و فناوری گیلان از تاسیس اولین مرکز نوآوری استان خبر داد و اضافه کرد: گیلان از نظر تولید اپلیکیشن با هشت درصد بعد از تهران است و از حیث کاربری شرکت های نوآور رتبه دوم را دارد.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

صنایع کشتی سازی داخلی باید تقویت شود

س مهر 30 , 1398
نماینده مردم هرمزگان در مجلس گفت: مصوبات مجلس باید در راستای تقویت صنایع کشتی سازی داخلی کشور باشد.

شاید برای شما جالب باشد