صادرات بیش از ۲۳ هزارتن ماهی و آبزیان دریایی طی ۳ ماه

سخنگوی گمرک گفت: طی ۳ ماهه اول سال جاری بیش از ۲۳ هزارو۴۶۲ تن انواع ماهی وسایر آبزیان دریایی از کشور صادر شده است و نزدیک به ۳هزار و ۳۰۵ تن نیز واردات به کشور به ثبت رسیده است.

ماهی قزل آلا
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، سید روح اله لطیفی اظهار داشت: طی ۳ ماهه اول سال جاری بیش از ۲۳ هزار و۴۶۲ تن انواع ماهی و سایر آبزیان دریایی از کشور صادر شده است و نزدیک به ۳ هزار و ۳۰۵ تن نیز واردات به کشور به ثبت رسیده است. ارزش صادرات آبزیان و محصولات شیلاتی کشور بالغ بر ۳۷ میلیون و۴۱۵ هزار و۷۸۵ دلار است که در این میان حدود ۶۰۶ تن خاویار به ارزش ۷۲۷ هزار دلار صادر شده است.

وی افزود: آبزیان دریایی صادراتی کشور شامل، ماهی‌های زنده زینتی آب شیرین و آب شور، ماهی‌های آزاد، قزل آلا، مارماهی، ماهی‌های پهن یخ زده، ماهی تن، کوسه ماهی، فیله ماهی، انواع خرچنگ، ماهی خشک شده، انواع میگو و خاویار و انواع ماهی‌های دیگرماکول و غیرماکول است که به بیش از ۳۴ کشور صادر شده است.

سخنگوی گمرک در خصوص مقاصد صادراتی این کالاها گفت: محصولات دریایی از کشورمان به کشورهای آلمان، ژاپن، سوئیس، کانادا، استرالیا، امارات، چین، هنگ کنگ، روسیه، تایلند، آذربایجان، قطر، کویت، ارمنستان و… صادر شده است.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در خصوص واردات ماهی و سایر آبزیان افزود: در بازه زمانی ۳ ماهه اول سال جاری، بالغ بر ۳ هزار و۳۰۵ تن انواع ماهی به ارزش ۶ میلیون و۹۷۹ هزار و۳۲۲ دلار از ۱۸ کشور جهان، واردات به کشور توسط تجار را شاهد بودیم که بیشترین حجم واردات ماهی از سنگاپور، چین وهندوستان بوده است.

لطیفی گفت: روند رو به رشد جمعیت جهان و ظرفیت محدود تولید غذا در خشکی، دریا و اقیانوس سبب شد جامعه بشری توجه ویژه‌ای به پرورش آبزیان و افزایش تولید در واحد سطح داشته باشد.

وی افزود: میزان صادرات آبزیان دریایی در سال‌های گذشته بالغ بر ۳۵۰ میلیون دلار بوده است که این میزان با توجه به سرمایه گذاریها و ظرفیت‌های گسترده در سواحل و مناطق جنوبی کشور بویژه در گسترش مزرعه‌های پرورش میگو در جنوب ونیز پرورش ماهیان بومی آزاد، سفید، کپور و خاویار در شمال و پرورش انواع آبزیان در استان‌های مختلف، امکان جهش بیشتر این صنعت و به دست آوردن بازارهای بین المللی را به دلیل مغذی و مفید بودن محصولات شیلاتی، به صورت قابل توجهی می‌توان دنبال کرد.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

برای فعالیت در مدیترانه به مجوز احدی نیاز نداریم

چ مرداد 1 , 1399
رئیس جمهور ترکیه در سخنانی اعلام کرد: برای فعالیت در مدیترانه به مجوز احدی نیاز نداریم.
فعالیت ترکیه در دریای مدیترانه

شاید برای شما جالب باشد