جنگل‌‌های حرا در کاهش کربن آبی موثرند/ توسعه جنگل‌های حرا منوط به تامین اعتبار

مدیر کل دفتر زیست‌بوم‌های دریایی عنوان کرد: در حال حاضر ۲۱ هزار هکتار جنگل‌ حرا در خلیج فارس و دریای عمان وجود دارد که تاثیر بسیاری بر کاهش گازهای گلخانه‌ای دارند.

جنگل‌های حرا (مانگرو) ایران
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، مدیر کل دفتر زیست‌بوم‌های دریایی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۱ هزار هکتار جنگل‌‌های حرا در خلیج فارس و دریای عمان وجود دارد که تاثیر بسیاری بر کاهش گازهای گلخانه‌ای دارند، گفت: در استان‌های جنوبی کشور نقاط تخریب‌شده اما مستعد برای «احیای جنگل‌های حرا» شناسایی شده است و در صورت تامین اعتبارات از طریق نهادهای خصوصی و دولتی طرح‌های توسعه جنگل‌های حرا را اجرا می‌کنیم.

داود میرشکار با بیان اینکه در شرایط حاضر افزایش میزان گازهای گلخانه‌ای به مشکل عمده جهان تبدیل شده است، اظهارکرد: این مشکل به‌ویژه در کشورهای حاشیه دریاها بیشتر و پررنگ‌تر است و پیامدهای گسترده‌ای برای اکوسیستم‌های دریایی دارد که وقوع پدیده گرمایش جهانی، اسیدیته شدن اقیانوس‌ها و تخریب زیستگاه‌های ارزشمند مثل آب‌سنگ‌های مرجانی – که از جنس کربنات کلسیم هستند – از جمله عوارض افزایش گازهای گلخانه‌ای است همچنین تخریب پوسته‌های زیستی موجودات دریایی مثل صدف‌ها و برخی از فیتوپلانگتون‌های مفید که جزو خوراک برای سایر زنجیره‌های غذایی هستند از دیگر پیامدهای افزایش گازهای گلخانه‌ای به‌ویژه کربن است.

در اکوسیستم‌های آبی، با افزایش پدیده کربن آبی روبه‌رو هستیم

وی با اشاره به اینکه طی سال‌های اخیر با معضل افزایش شدید کربن ناشی از سوخت‌های فسیلی مواجه هستیم، تصریح کرد: در اکوسیستم‌های آبی، با افزایش پدیده کربن آبی روبه‌رو هستیم؛ کربنی که توسط زیستگاه‌های ساحلی و دریایی از جمله جنگل‌های حرا جذب می‌شود.

مدیر کل دفتر زیست‌بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اهمیت کربن آبی و ضرورت ارائه راهکارهایی برای کاهش آن، گفت: بعد از بررسی‌ها متوجه شدیم که جنگل‌های حرا در قیاس با سایر زیستگاه‌ها تا ۳۰ برابر در کاهش کربن آبی نقش دارند و کربن ناشی از سوخت‌های فسیلی و حریق جنگل‌ها را به خود جذب می کنند بنابراین سعی داریم با گسترش مناطق مستعد برای کاشت حرا در سواحل جنوبی کشور بتوانیم به کاهش کربن کمک کنیم.

به گفته میرشکار، در حال حاضر ۲۱ هزار هکتار جنگل حرا در خلیج فارس و دریای عمان وجود دارد که زیستگاه و محل زادآوری بسیاری از گونه‌ها است که متاسفانه در برخی نقاط به دلیل دستکاری‌های انسانی، مسدود کردن برخی نقاط جزر و مدی و نرسیدن آب مناسب به برخی مناطق، جنگل‌های حرا از بین رفته‌اند اما درسال‌های اخیر با کمک جوامع محلی و همکاری برخی ارگان‌ها، تعدادی از گونه‌های گیاهی در نقاطی از عسلویه، حاشیه رودخانه بهمنشیر در استان خوزستان و در خلیج چابهار احیا شده است.  

طرح توسعه جنگل‌های حرا منتظر تامین اعتبارات

وی با تاکید بر اینکه مناطق دیگری در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان مستعد کاشت جنگل‌های حرا هستند، گفت: امیدواریم از طریق فناوری‌های نوین مثل سنجش از راه دور و تامین اعتبارات، نقاط مستعد را شناسایی و نسبت به کاشت نهال‌های جنگل‌های حرا اقدام کنیم که قطعا این روش در جذب و کاهش کربن و افزایش تاب‌آوری زیستگاه‌های حساس موثر خواهد بود.

مدیر کل دفتر زیست‌بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه بخشی از تخریب‌ جنگل‌های حرا توسط ارگان‌هایی مثل پتروشیمی‌ها اتفاق افتاده است، تصریح کرد: در شرایط حاضر برخی از این نهادها، در راستای جبران تخریب‌ها و اجرای مسئولیت اجتماعی تامین اعتبارات مورد نیاز برای طرح‌های کاشت و توسعه جنگل‌های حرا را برعهده دارند.

میرشکار در پایان با اشاره به اینکه آخرین طرح کاشت جنگل‌های حرا در عسلویه در حدود یک هکتار انجام شده که حدود ۱۰۰ میلیون تومان هزینه داشته است، گفت: در حال حاضر در استان‌های جنوبی کشور مناطق تخریب شده یا مناطق مستعد برای کاشت نهال‌های جنگل‌های حرا شناسایی شده است و سعی داریم از طریق رایزنی با نهادهای خصوصی و دولتی که بهره‌بردار از دریا هستند، اعتبارات مورد نیاز را تأمین کنیم.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ثبت خلیج فارس در سازمان جهانی مالکیت فکری

ش مرداد 5 , 1398
رییس مرکز اقیانوس‌شناسی خلیج‌فارس بوشهر گفت: برای اولین بار در سال 1955 یک دیپلمات انگلیسی در مقاله‌ای -در یک مجله عرب زبان- نوشت "خلیج فارس که اعراب آن را خلیج عربی می گویند..."، و با این جمله اعراب را با واژه جعلی خلیج عربی آشنا کرده و این جنگ لفظی را آغاز کرد و به آن دامن زد.
تصویر خلیج فارس از ایستگاه فضایی بین المللی

شاید برای شما جالب باشد