مرین‌پرس > محیط زیست دریایی > تغییرات اقلیمی صخره های مرجانی را نابود می کند
کد خبر: 3899 تاریخ انتشار: مرداد 5, 1399

تغییرات اقلیمی صخره های مرجانی را نابود می کندزمان مطالعه: 1 دقیقه

اداره بزرگ تفریحی دریایی Great Barrier Reef اخیراً گزارش 5 ساله خود را منتشر کرده است تا به جهانیان هشدار دهد به زودی باید با زیبایی های دریایی خداحافظی کنند.

به گزارش مرین‌پرس، در بخشی از این هشدار آمده است: “میزان فعلی گرم شدن کره زمین اجازه نگهداری صخره های سالم دریایی را برای نسل های آینده نخواهد داد.”

وقایع گرمای شدید در سال 2016 تا 2017 باعث شد تا نیمی از مرجان های صخره بزرگ در استرالیا از بین بروند. افزایش درجه حرارت اقیانوس باعث می شود که مرجان ها، جلبک هایی را که زنده نگه می دارند، بیرون بریزند  و در نتیجه مزارع مرجانی کم رنگی که اکنون عادت کرده ایم ببینیم از بین بروند. این مجموعه بزرگ، شامل بیش از سه هزار صخره و نهصد جزیره مختلف است که به صورت نواری در در دریای مرجان در شرق ایالت کوئینزلند کشیده شده و در مجموع بیش از سیصد هزار کیلومتر گستردگی دارد. این مجموعه در سال 1981  در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌است.

افزایش درجه حرارت دریا و موج گرمای دریایی تهدیدی برای مرجان‌ها

دیوید واخنفلد ، دانشمند ارشد این مركز در بیانیه ای گفت: “افزایش تدریجی درجه حرارت دریا و موج گرمای دریایی سریعترین تهدید برای صخره ها است و بالاترین خطر را ایجاد می كند.”  این گزارش به طور اتفاقی اندکی پس از آن منتشر شد که دولت موریسون آخرین وضعیت انتشار گازهای گلخانه ای ملی را اعلام کرد که نتایج این گزارش نشان می دهد میزان انتشار گازهای گلخانه ای در 12 ماه گذشته طی سال 2013 از هر سال دیگری بیشتر بوده است.

شاید با خواندن این اطلاعات تصور کنید بودن یا نبودن مرجان های دریایی چندان مهم نیست. اما این صخره های مرجانی واقعا مهم محسوب می شوند. صخره‌های مرجانی بسیار ظریفند و به سادگی تخریب می‌گردند و سالها طول می‌کشد تا بازسازی شوند. برای مثال یک مرجان مغزی 20 سال طول می‌کشد تا به اندازه سر یک انسان رشد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

جزیره ۵۰۰ میلیارد تومانی و نگرانی برای مرجان‌های کیش

ج شهریور 22 , 1398
روزنامه شهروند طی گزارشی به نقد «احداث جزیره مصنوعی در کیش» پرداخته و در خصوص اثر سوء این اقدام بر محیط زیست دریایی این جزیره و مرجان‌های آن هشدار داده‌است.
احداث جزیره مصنوعی زیبا و توریستی کیش