قایقی با کنترل از راه دور از دریا عبور کرد

برای نخستین بار در جهان یک قایق باری که از راه دور کنترل می شد محموله ای ۵ کیلوگرمی را از انگلیس به بلژیک برد. این کشتی مجهز به فناوری های مختلف از جمله دوربین و رادار است.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز به نقل از دیلی میل، برای نخستین بار یک قایق باری که از راه دور کنترل می‌شود، محموله‌ای از صدف را از انگلیس به سمت بلژیک حمل کرد.

این محموله در یک قایق ۱۲ متری به نامSea-Kit به سمت اورستند در بلژیک حمل شد و جالب آنکه هیچ خدمه‌ای روی قایق حضور نداشت.

این قایق به طور موفقیت آمیز محموله‌ای ۵ کیلوگرمی خود را به بلژیک رساند و در مسیر بازگشت نیز محموله‌ای را به انگلیس حمل کرد.

این در حالی است که گجت های مختلفی اطلاعات مربوط به این قایق را به اتاق کنترلی در اسکس (واقع در انگلیس) ارسال می‌کردند. در این اتاق دو کارمند مأموریت ۲۲ ساعت را رصد کردند.

این قایق انگلیسی مجهز به دوربین، رادار، میکروفون و تصویربرداری گرمایی است. علاوه بر این موارد یک سیستم بک آپخودکار در قایق وجود دارد تا امنیت آن را تأمین کند.

به گفته بن سیمسون مدیر شرکت SEA-KIT International Ltd (تولید کننده قایق) ، ماه‌ها برای این سفر برنامه ریزیشده بود. او در این باره می‌گوید: این قایق پتانسیل‌های زیادی دارد و می‌توان قابلیت آن را برای فعالیت‌های مختلف از حمل و نقل گرفته تا تحقیقات هیدروگرافی، مأموریت‌های زیست محیطی یا امنیتی به کار گرفت.

کشتی مذکور می‌تواند با سرعت ۴ گره (۴.۶ مایل بر ساعت) و با ظرفیت ۲.۵ تن بار حرکت کند. همچنین کشتی مجهز به موتورهای هیبریدی (برقی- دیزلی) است.

کنترل کنندگان قایق از راه دور از سیستمی به نام Global Situation Awareness استفاده کردند که اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی را از جی پی اس و رادارها دریافت می‌کند.

به گفته سازندگان این کشتی در صورت بروز مشکل در سیستم کنترل از راه دور، ویژگی‌های خودکار کشتی فعال می‌شوند و از برخورد آن با کشتی‌های دیگر نیز جلوگیری می‌شود.

منبع: مهرنیوز

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بزرگترین لنج باری فایبرگلاس ایرانی به خارج صادر شد

ی اردیبهشت 22 , 1398
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: بزرگترین لنج باری فایبرگلاس ساخت ایران با ظرفیت حمل یکهزار و 300 تن کالا در جزیره قشم تولید و به خارج از کشور صادر شد.
ثبت شناور بزرگترین لنج فایبرگلاس خلیج‌فارس ایران

شاید برای شما جالب باشد