بندر چابهار دروازه توسعه خدمات چند وجهی کریدور شمال_ جنوب| افزایش انگیزه فعالان حوزه اقتصاد دریا

بازار؛ گروه راه و مسکن: خسرو سرایی مدیر کل ترانزیت و توافقنامه‌های بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به تاکید رهبر انقلاب بر توسعه اقتصاد دریا محور طی یک دوره ۱۰ ساله گفت: از زمان ابلاغ این فرامین ۹ گانه شاهد تکاپو و افزایش انگیزه فعالان حوزه اقتصاد دریا در سطح کشور هستیم.

برای دستیابی به نرخ رشد دو برابری این بخش در اقتصاد کشور تمام تلاش دستگاهای متولی حوزه دریایی، ایجاد بستر و زمینه افزایش سرمایه گذاری داخلی و خارجی خواهد بود

سرایی افزود: برای دستیابی به نرخ رشد دو برابری این بخش در اقتصاد کشور تمام تلاش دستگاهای متولی حوزه دریایی، ایجاد بستر و زمینه افزایش سرمایه گذاری داخلی و خارجی خواهد بود و از همه مهمتر توسعه فعالیت های دانش محور و دانش بنیان در دستور کار بررسی خواهد بود.

بنادر ایران به عنوان پیشران ارزش افزوده زنجیره تامین و افزایش سهم ایران در حمل و نقل دریایی و ترانزیت در شبکه حمل و نقل ترکیبی کریدور شمال جنوب خواهند بود

مدیر کل ترانزیت و توافقنامه‌های بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: بدون شک بنادر ایران به عنوان پیشران ارزش افزوده زنجیره تامین و افزایش سهم ایران در حمل و نقل دریایی و ترانزیت در شبکه حمل و نقل ترکیبی کریدور شمال جنوب خواهند بود و مصمم هستیم تا با هم افزایی ایده ها و راهکارهای مختلف مسیر تحقق این اهداف را کوتاهتر کنیم.

سرایی خاطر نشان کرد: به منظور تحقق فرامین ۹گانه رهبر معظم انقلاب در خصوص ابلاغ سیاست های کلی توسعه دریا محور، ظرفیت های کریدور شمال جنوب و نقش آن در تسهیل تجارت منطقه ای و بین المللی به صورت ویژه در همایش اقتصاد دریا محور ایران مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

آنچه در فرامین ۹ ماده ای ابلاغی از سوی رهبر انقلاب به عنوان یک ضرورت ملی مطرح شده این است که ایران به دلیل برخورداری از موقعیت ویژه و ممتاز جغرافیایی و قرارداشتن بین دو دریا از یک فرصت استثنایی بین المللی برخوردار است

وی با بیان اینکه این رویداد طی روزهای ۲۳ و ۲۴ بهمن ماه با حضور مدیران، مسوولان و فعالان این حوزه برگزار خواهد شد، افزود: آنچه در فرامین ۹ ماده ای ابلاغی از سوی رهبر انقلاب به عنوان یک ضرورت ملی مطرح شده این است که ایران به دلیل برخورداری از موقعیت ویژه و ممتاز جغرافیایی و قرارداشتن بین دو دریا از یک فرصت استثنایی بین المللی برخوردار است.

ایران با برخورداری از هزاران کیلومتر سواحل و همچنین جزایر استراتژیک با ظرفیت‌های فراوان باید در بخش های ساحلی، فراساحلی و دریایی از این ظرفیت به عنوان یک محرک و محور توسعه بهره گیری کند

وی یادآور شد: بر اساس همین فرامین ایران با برخورداری از هزاران کیلومتر سواحل و همچنین جزایر استراتژیک با ظرفیت‌های فراوان باید در بخش های ساحلی، فراساحلی و دریایی از این ظرفیت به عنوان یک محرک و محور توسعه بهره گیری کند.

سرایی با اشاره به اینکه تحقق این امر بدون شک جایگاه ویژه منطقه‌ای و جهانی در بهره‌گیری از دریا برای کشورمان رقم خواهد زد، افزود: به همین منظور کریدور شمال جنوب نقش بسیار ویژه ای در افزایش کارایی حمل و نقل ترکیبی و بین وجهی در سطوح منطقه ای و فرامنطقه ای ایفا خواهد کرد.

مدیرکل ترانزیت و توافقنامه‌های بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: در این همایش که به منظور تحقق اهداف اقتصاد دریا محور پایه گذاری شده، هدف گذاری اصلی تبیین سیاستگذاری یکپارچه در حوزه های دریایی و بهره گیری از ظرفیت های تمام دستگاههای اجرایی ذی ربط برای تحقق اهداف مورد نظر خواهد بود.

با برپایی همایش اقتصاد دریا محور ایران در تلاش هستیم تا زمینه سرمایه‌گذاری‌های مشترک در قالب عملکرد کریدور شمال جنوب با بهره گیری از ظرفیت های سازمان همکاری اقتصادی اکو و سازمان همکاری های شانگهای و گروه بریکس را مورد ارزیابی قرار دهیم

وی افزود: همزمان با برپایی همایش اقتصاد دریا محور ایران در تلاش هستیم تا زمینه سرمایه‌گذاری‌های مشترک و همکاری‌های منطقه‌ای در قالب عملکرد کریدور شمال جنوب با بهره گیری از ظرفیت های سازمان همکاری اقتصادی اکو و سازمان همکاری های شانگهای و گروه بریکس را مورد ارزیابی قرار دهیم.

وی با اشاره به ظرفیت های حمل و نقل ریلی و جاده ای کشور برای پیشبرد این اهداف افزود: طبق مطالعات و برنامه ریزی های صورت گرفته بندر چابهار به عنوان دروازه ای جدید برای توسعه خدمات چند وجهی کریدور شمال جنوب در نظر گرفته شده و بنا است تا در این همایش ابعاد مختلف آن مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی با دعوت از تمام دست اندرکاران، صاحب نظران و کارشناسان حوزه دریایی کشور برای مشارکت در این رویداد و در جهت پیشبرد اهداف فرامین ۹ ماده ای مقام معظم رهبری افزود: بدون شک خروجی این همایش زمینه ساز برنامه ریزی دقیق و علمی برای تحقق اهداف اقتصاد دریا محور خواهد بود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ماموریت های دریایی برای خزرنشینان؛ اقتصاد شیلاتی و دریایی رونق می گیرد

س دی ۱۹ , ۱۴۰۲
بازار؛ گروه استان‌ ها: سیاست‌ های اقتصاد دریامحور به تازگی از سوی رهبر معظم انقلاب در ۹ بند ابلاغ شده است که هدف آن توسعه و تعالی اقتصاد ایران و استان‌ های کشور از جمله مازندران به شمار می‌رود. نقش آفرینی مازندران در کریدور شمال – جنوب و دسترسی به […]
اقتصاد دریا در تورِ ناهماهنگی؛ سهم کمتر از ۳ درصدی در تولید ناخالص داخلی