مرین‌پرس > انرژی و فراساحل > عملیات لوله‌گذاری دومین گوی شناور فازهای منطقه دو پارس جنوبی تكمیل شد
کد خبر: 12259 تاریخ انتشار: مهر 16, 1399

عملیات لوله‌گذاری دومین گوی شناور فازهای منطقه دو پارس جنوبی تكمیل شد

پروژه احداث خط لوله دومین سامانه بارگیری و صادرات میعانات گازی فازهای منطقه دو پارس جنوبی تكمیل شد.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، با تكمیل این عملیات، خط لوله دريايی دومین گوی شناور فازهای منطقه دو پارس جنوبی با ظرفیت انتقال 5 هزار متر مكعب بر ساعت ميعانات گازی، آماده پیش‌راه‌اندازی شد.

عملیات اجرای این خط لوله ٣٦ اينچی در قالب قرارداد طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی و با استفاده ١٠٠ درصدی از توان متخصصان داخلی، از سوی شركت مهندسی و ساخت تاسيسات دريايی ايران تكميل شده است.

پروژه احداث خط لوله دومین سامانه بارگیری و صادرات ميعانات گازی فازهای پارس دو، در دو بخش اجرا شده است كه در مرحله نخست، عمليات كشش خط لوله دريا از ساحل (Shore Pulling) به طول ١،٣ كيلومتر برای نخستين بار با روش حفاری افقی جهت‌دار (HDD) در پارس جنوبی پايان يافت و مرحله دوم، لوله‌گذاری به طول ۵.۵ کیلومتر در مدت چهار روز كاری توسط شناور لوله‌گذار سي‌‌مستر تكميل شد.

بر اساس برنامه كارفرمای پروژه، پس از تكميل عمليات خط لوله كيشبندر آفتاب، شناور لوله‌گذار عازم موقعيت پارس جنوبی شده و پس از آن عمليات نصب پلم، رايزر و نصب و راه‌اندازی بويه شناور در دستور كار قرار خواهد گرفت.


منبع: شرکت نفت و گاز پارس

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ضرورت تغییر نگاه راهبردی به اقتصاد خلیج فارس

س مهر 15 , 1399
روزبه پارساپور، مدیرعامل مرکز مطالعات خلیج‌فارس در پژوهشی اهمیت خلیج فارس در اقتصاد کشور بر اساس صنعت گردشگری و مسیر ترانزیتی را بررسی کرد.