پایان بازرسی نیمی از سازه های دریایی فازهای پارس جنوبی

جانشین امور تاسیسات مشترک مناطق عملیاتی شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اجرای عملیات بازرسی نیمی از سازه ها و خطوط لوله دریایی فازهای پارس جنوبی، از پایش کامل جکت و پایه های 14 سکوی گازی درحال تولید و بیش از هزار کیلومتر خطوط لوله 4 و 32 اینچ دریایی خبر داد.

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین نیوز،  سیدمحمد طبیبیان با بیان اینکه عملیات بازرسی سازه های دریایی پارس جنوبی در دو بخش پایه سازه ها و خطوط لوله انتقال گاز انجام می شود، گفت: بر اساس برنامه کاری، مقرر شده در بخش پایه سازه های دریایی، جکت ها، رایزرها، پل های بین سکو و فلر و سازه اصلی چاه ها برای 27 سکو و در بخش خطوط لوله نیز ، سطوح بیرونی خطوط لوله 32 اینچ انتقال گاز و 4 اینچ انتقال گلایکول جمعا به طول 4700 کیلومتر پایش شود.


وی تصریح کرد: هم اکنون پیشرفت عملیات بازرسی پایه سازه های دریایی به بیش از 50 درصد رسیده و باتوجه به شرایط جوی پیش رو در فصل زمستان و محدودیت های شناوری، انتظار می رود بازرسی پایه سکوهایی که راهبری آن ها به مدیریت تولید و عملیات واگذار شده در ماه های آتی به پایان برسد. 


طبیبیان اجرای عملیات بازرسی سازه های دریایی پارس جنوبی را بدلیل جریان گاز ترش و کار در عمق دریا بسیار حساس و پیچیده توصیف کرد و درباره نحوه اجرای آن گفت: در بخشی از این عملیات، پایه سازه های سکوها از عمق تا سطح دریا و خطوط لوله مستقر در عمق بیش از هفتاد متر ، توسط کشتی های مجهز به امکانات غواصی صنعتی با قابلیت تثبیت دینامیکی موقعیت (DP) و همچنین تیم های برجسته غواصان صنعتی و رباتهای تصویر بردار زیرآبی (ROV) با بهره گیری از یک سامانه مجهز و پیشرفته،کنترل می شوند.
جانشین امور تاسیسات مشترک مناطق عملیاتی شرکت نفت و گاز پارس، بازرسی پایه سکوها و خطوط لوله انتقال را از الزامات مهم بهره برداری ایمن و پایدار گاز عنوان کرد و افزود: بر اساس استانداردهای جهانی، پایش دوره ای تاسیسات تولید گاز در دریا بسیار ضروری است و خوشبختانه با پیگیری های انجام شده، این مهم در بخش فراساحل پارس جنوبی اجرایی شد.


وی با اشاره به اینکه پیگرانی هوشمند از دیگر برنامه های مربوط به بازرسی درونی خطوط لوله پارس جنوبی است، گفت: این پروژه همزمان با پایش بیرونی خطوط لوله درحال انجام است و تاکنون اطلاعات مناسبی از وضع خطوط لوله پایش شده، به عنوان یکی از مهمترین دارایی های فیزیکی میدان پارس جنوبی و کشور برداشت شده است.


طبیبیان با بیان اینکه اطلاعات بدست آمده از بازرسی خطوط لوله و سازه ها موجب تدوین پیمانی مشروح باهدف تعمیر و رفع عیب سازه های دریایی و خطوط لوله شده است، گفت: این پیمان اهمیت زیادی در اثربخشی بازرسی و پایش های درحال انجام دارد و امیدواریم با رفع برخی موانع و محدودیت ها، برای صیانت و حفاظت از خطوط لوله و سکوهای دریایی بزودی وارد فاز اجرا و رفع اشکال شود.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

در زمان و مکان مناسب به حمله به نفتکش ایرانی پاسخ می دهیم

ش آبان 18 , 1398
معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در کنفرانسی در روسیه به تشریح مواضع ایران در مورد پرونده هسته ای و موضوعات منطقه ای پرداخت.

شاید برای شما جالب باشد