خطر غیراقتصادی شدن صید و صیادی خوزستان را تهدید می‌کند

زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش ایرنا شهلا عموری یکشنبه در کارگروه کارشناسی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان با موضوع  بررسی راهکارهای افزایش تنوع گونه‌ای و استفاده از ارقام پرمحصول در ماهیان پرورشی خوزستان که در محل اتاق بازرگانی اهواز برگزار شد اظهار داشت: برنامه ششم توسعه همچنین تاکید مقام معظم رهبری در زمینه رونق تولید و بهبود محیط کسب و کار، افزایش تولید آبزیان پرورشی را به یک ضرورت تبدیل کرده است.

وی با تاکید بر اینکه افزایش تولید محصولات آبزی پروری باعث ایجاد امنیت هرچه بیشتر غذایی در کشور می‌شود گفت: یکی از الزام‌ها در افزایش تولید این نوع محصولات، تنوع گونه‌ای و استفاده از ارقام پرمحصول است.

رئیس اتاق بازرگانی اهواز اضافه‌ کرد: گونه‌های موجود که در حال پرورش هستند دیگر از بازار پسندی مطلوبی برخوردار نیستند و علاوه بر این نیز با ذائقه مردم استان خوزستان سازگاری چندانی ندارند.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان تصریح‌ کرد: بخش زیادی از گونه‌های فعلی کمترین شرایط برای عمل‌آوری و فرآوری را دارند؛ بنابراین لازم است گونه‌های جدیدی به چرخه پرورش ماهی در خوزستان اضافه شود.

عموری خشکسالی و محدود شدن منابع آب شیرین و کاهش ذخایر طبیعی آبزی را از مهمترین عوامل تهدید کننده کسب و کار صید و صیادی در استان خوزستان دانست و گفت: برای پیشگیری از  از بروز شرایط سخت‌تر ویژه این حوزه از فعالیت اقتصادی، بکارگیری روش‌های نوین آبزی پروری همچنین استفاده از گونه های جدید پرورشی مانند کپور هندی و تیلاپیا ضروری است.

وی افزود: پیشنهاد می شود با محور پژوهشکده آبزی پروری آبهای جنوب کشور پژوهش های کاربردی برای استفاده از گونه‌های جدید که با شرایط موجود استان سازگار هستند نیز مورد استفاده قرار گیرند.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان از ماهی تیلاپیا برای پرورش در مزارع استان به عنوان یکی از گزینه های کاربردی نام برد و گفت: این گونه هم‌اکنون به شکل گسترده در منابع آبی استان حضور دارد و در صورت صدور مجوز برای پرورش این ماهی در مزارع باید از ابزارهای علمی به منظور جلوگیری از نفوذ هرچه بیشتر آن به رودخانه‌ها استفاده کرد.

وی اضافه کرد: پرورش تیلاپیا و کپور هندی، از مطالبات بخش خصوصی استان خوزستان محسوب می‌شود و انتظار می‌رود که سازمان حفاظت محیط زیست کشور با صدور مجوزهای لازم با پرورش این گونه‌ها در مزارع آبزی موافقت کند.

بر اساس این گزارش، ماهی تیلاپیا که در سال ۱۳۹۰ برای نخستین بار مهمان ناخوانده رودخانه کارون شد اکنون همه رودخانه‌ها و تالاب‌های خوزستان را آلوده کرده است. چنانکه شورای پدافند غیرعامل خوزستان، در سال ۱۳۹۵ آن را به عنوان یکی از تهدیدات زیستی خوزستان معرفی کرد.

تیلاپیا یکی از ۱۰۰ گونه مهاجم شناخته شده در جهان است که با وجود جثه کوچک، به دلیل همه چیزخوار بودن، تکثیر زیاد، مقاومت بسیار نسبت به شرایط محیطی و کنترل دشوار، عرصه را بر گونه‌های بومی تنگ می‌کند و با نابودی آنها، یکه تاز زیستگاه می‌شود.

به گفته کارشناسان، معرفی گونه‌های مهاجم و غیربومی که جایگزین گونه‌های بومی می‌شود، دومین عامل نابودی تنوع زیستی است و اغلب باعث انقراض گونه‌های محلی می‌شوند.

منبع

آخرین ویدئوهای دریایی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آمادگی کامل سازمان بنادر برای اجرای سفرهای دریایی نوروز ۱۴۰۱/ تشریح اقدامات طرح ایمنی سفرهای دریایی

ی اسفند 8 , 1400
زمان مطالعه: 2 دقیقه سرپرست معاونت امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ازآمادگی کامل این سازمان برای اجرای طرح تسهیل سفرهای دریایی نوروز ۱۴۰۱ خبر داد. حسین عباس نژاد در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اجرای طرح تسهیل […]
سرپرست معاونت امور دریایی سازمان بنادر، حسین عباس نژاد، سفر دریایی

همچنین بخوانید: