رونمایی از گیربکس بومی شناورهای گشتی، جستجو و نجات

با حضور وزیر دفاع گیربکس دریایی بومی سازی شده انواع شناور های دریایی در نمایشگاه نهضت قطعه سازی رونمایی شد.

رونمایی از گیربکس بومی شناورهای دریایی
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، امیر سرتیپ حاتمی در آیین رونمایی از این دستاورد ارزشمند اظهار داشت: در سال مزین به شعار” جهش تولید” و با عنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری( مدظله العالی) مبنی بر حرکت شتابنده در راستای بومی سازی  محصولات دفاعی و نظر به نقش کلیدی سامانه های قوای محرکه در تولید شناورهای نظامی و غیرنظامی تندرو، سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در راه دستیابی به خودکفایی در طراحی و تولید این زنجیره مهم و حیاتی و رفع گلوگاه های سامانه قوای محرکه شناور، موفق به بومی سازی گیربکس دریایی با قدرت 1650 اسب بخار شد.

وزیر دفاع با بیان اینکه در صنایع کشتی سازی یکی از حوزه های اصلی و گلوگاه های مهم، سامانه های قوای محرکه و زیر مجموعه های آن شامل موتور، گیربکس و سامانه رانش است گفت: کشورهای غربی طی دهه های گذشته و به روش های مختلف از ورود این سامانه ها به جمهوری اسلامی ممانعت می کردند و در نهایت همین تحریم ها برای سیستم دفاعی کشور فرصتی را فراهم آورد تا با تکیه بر ظرفیت و توانمندی بومی این محصولات را به مرحله تولید برسانند.  

امیر حاتمی رفع گلوگاه های موجود در تأمین انواع سامانه های انتقال قدرت شناورها، دستیابی به فناوری و دانش طراحی و ساخت سامانه های هیدرولیک، کلاچ و سایر اجزای سیستم انتقال قدرت، صرفه جویی ارزی و اقتصادی کشور و همچنین ایجاد چرخه تامین قطعات را از مهمترین اهداف تولید گیربکس دریایی برشمرد.

تولید محصولات حوزه قوای محرکه و رانش دریایی پیچیده است

امیر حاتمی با بیان اینکه تولید محصولات حوزه قوای محرکه و رانش دریایی به دلیل نیازمندی های این حوزه به زیرساخت های عمیق دانشی و همچنین هزینه های سرمایه ای سخت افزاری و نرم افزاری از پیچیدگی های زیادی برخوردار است گفت: متخصصان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع با تحقیق گسترده در این حوزه و با توجه به نیاز مبرم حوزه نظامی و غیر نظامی به این سامانه ها موفق شدند طی 12 ماه گیربکس دریایی با قدرت 1650 اسب بخار را طراحی و تولید کنند.

گیربکس دریایی بومی انواع شناورهای نجات، گشتی و جست‌وجو

وی با بیان قابلیت این گیبربکس در حوزه نظامی گفت: نیروها و یگاه های نظامی در حوزه رزم، مأموریت و صحنه نبرد نیازمند استفاده از شناورهای سبک، تندرو، جستجو و نجات  با قدرت مانور بالا هستند و این سیستم رانش نیاز نیروهای مسلح را تأمین خواهد کرد.

وزیر دفاع در تشریح قابلیت این سیتم رانش در حوزه غیر نظامی گفت:  از این سیستم می توان در شناورهای غیر نظامی مانند شیلات، سازمان اداره و بنادر و برخی از واحد های امنیتی و حفاظتی ساحلی نیز بهره برد.

وزیر دفاع گیربکس دریایی را یک واسط اصلی و ضروری بین تولید توان موتور و واحد پیشران عنوان کرد و افزود: طراحی و انتخاب یک گیر بکس مناسب از ضروریات یک شناور است چرا که قادر است بوسیله اجزای تشکیل دهنده خود انتقال حرکت و گشتاور محور محرک را به سایر محورهای ضروری انتقال دهد.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

3 دیدگاه برای “رونمایی از گیربکس بومی شناورهای گشتی، جستجو و نجات

 1. سلام و تبریک به خاطر این موفقیت
  اما لازم به یادآوری است که گیربکس دریایی پیش از این و در جریان طراحی و ساخت ناو جماران توسط بخش خصوصی بومی‌سازی شده بود.
  به دلایلی که قابل بیان نیست متأسفانه سعی در نادیده گرفتن این دستاورد شد.
  امیدوارم برای اعتلای کشور عزیزمون و رشد و تقویت هرچه بیشتر ناوگان انواع شناورهای موجود در کشور، در سال‌های آتی از توان بخش خصوصی بهره بیشتری گرفته بشه.
  با آرزوی موفقیت روزافزون تمام خادمان ملت و کشور

  1. سلام و عرض خسته نباشید خدمت گیربکس سازی که گیربکس شناور جماران – آیا از آخرین وضعیت گیربکس خبر دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ظرفیت صادرات تجهیزات نظامی و غیرنظامی را داریم

پ شهریور 13 , 1399
مدیرعامل سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع درباره حجم مراودات و روابط دفاعی ایران پس از لغو تحریم‌های تسلیحاتی، گفت: این ظرفیت را داریم که در یک سال بالغ بر چند میلیارد دلار صادرات تجهیزات نظامی در حوزه‌های نظامی و غیرنظامی داشته باشیم.
امیر دریادار رستگاری رئیس سازمان صنایع دریایی در نمایشگاه نهضت قطعه سازی وزارت دفاع

شاید برای شما جالب باشد