زیردریایی اتمی هند در حالت عملیاتی قرار گرفت

هند تجهیزات مهم نظامی از جمله ناو هواپیمابر ‘ای ان اس ویکرامادیتا’، کشتی های جنگی و زیردریایی های اتمی را خود به هنگام افزایش تنش با پاکستان در حالت عملیاتی قرار داده بود.

زیردریایی اتمی و عملیاتی هند
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، در رزمایش نیروی دریایی هند که در تاریخ 28 فوریه(9 اسفند)، یک پیام آشکار به پاکستان در خصوص آمادگی عملیاتی نیروی دریایی برای مقابله با هرگونه اقدام خصمانه پاکستان در بخش آبی، منتقل شد.

نیروی دریایی هند به نوع زیردریایی های اتمی استفاده شده اشاره نکرده است. این نیرو دارای دو نوع زیردریایی اتمی از جمله ‘ای ان اس چاکرا’ کلاس اکولا 2 روسی و ‘ای ان اس اریهانت’ ساخت هند می باشد.

زیردریایی ای ان اس اریهانت می تواند 12 موشک بالستیک هسته ای پرتاب کند.

نیروی دریایی هند پس از افزایش تنش ها میان هند و پاکستان پس از حمله تروریستی به نیروهای نظامی هند در تاریخ 14 ماه فوریه، رزمایش دریایی خود را متوقف کرده و کشتی های جنگی، زیردریایی ها و ناو هواپیمابر خود را به حالت آماده باش کامل درآورد.

مقامات آگاه روز گذشته اعلام کردند با افزایش تنش بین هند و پاکستان ، دو کشور یکدیگر را به استفاده از موشک های اتمی تهدید کردند.

در اوایل ماه جاری(مارس) نیروی دریایی پاکستان تصاویری منتشر کرد که نشان دهنده تلاش یک زیردریایی هندی برای ورود به آب های پاکستان بود.

تنش بین هند و پاکستان پس از حمله انتحاری کشمیر در 14 فوریه که منجر به کشته شدن دستکم 40 نظامی هندی شد افزایش یافت .

این حمله زمانی صورت گرفت که ستونی متشکل از 70 خودرو، حدود 2500 نظامی را در بزرگراه سرینگر- جامو جابجا می کرد. بر این اساس، یک خودرو که حدود 300 تا 350 کیلوگرم مواد منفجره حمل می کرد، خود را به یکی از اتوبوس های حامل نظامیان کوبید.

این حمله پرتلفات ترین حمله در کشمیر تحت کنترل هند، در سی سال گذشته عنوان شده است. یک گروه جدایی طلب مستقر در پاکستان با نام ‘جیش محمد’ مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

پس از ماجرای حمله در پولواما، هند خاک پاکستان را مورد حمله هوایی قرار داد و یک روز پس از آن نیروی هوایی پاکستان در واکنش به نقض حریم هوایی خود، دو جنگنده هند را سرنگون و یک خلبان هندی را بازداشت کرد.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تاکید وزیر راه بر افزایش ظرفیت انبارداری و فرآوری تولید در بنادر

د اسفند 27 , 1397
وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاح اسکله کانتینری نگین بوشهر تاکید کرد: نکته مهم افزایش ظرفیت انبارداری و فرآوری تولید در بنادر با هدف افزایش تولید بار است که زمینه های آن با ایجاد زیرساخت های حمل و نقل ترکیبی برای توسعه ترانزیت کالا و رونق کسب و کار در بوشهر فراهم شده است.
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی

شاید برای شما جالب باشد