“هیولای دریای کاسپین” سر بر کشید

یک هواپیمای آب‌نشین غول‌پیکر، یادگاری از دوران جنگ سرد، از آب‌های دریای کاسپین بیرون کشیده شد. این هواپیما قرار است جاذبه توریستی شود. ماموران سازمان سیا در دهه ۶۰ به عکس‌های هوایی این “هیولا” دست یافته بودند.

هواپیما آب نشین «هیولای دریای کاسپین» روسیه
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، میانه دهه شصت قرن بیستم ماموران سازمان اطلاعات برون مرزی ایالات متحده آمریکا (سیا) هنگام بررسی عکس‌های هواپیماهای جاسوسی از فراز دریای کاسپین با پدیده‌ای برخورد کردند که از ماهیت آن هیچ اطلاعی نداشتند؛ یک هواپیمای آب‌نشین غول‌پیکر ناشناخته از نوع آئروپلان‌ها.

این هواپیما در نوع خود بی‌نظیر بود و ماموران سازمان سیا آن را “هیولای دریای کاسپین” نامیدند. این “هیولا” در واقع یک هواپیمای آب‌نشین کلاسیک نبود، بلکه چیزی بود میان یک جت غول‌پیکر و یک کشتی که روس‌ها آن را آئروپلان می‌خواندند.

نشریه اتریشی “استاندارد” روز سه‌شنبه ۱۱ نوامبر (۲۱ آبان) در گزارشی به ماجرا و تاریخچه این آئروپلان غیرمعمول و سرنوشت امروز یک فروند از آن پرداخته است.

طراحان اتحاد جماهیر شوروی سابق سال ۱۹۶۴ طراحی و ساخت این پرنده آبی را در ابعادی آغاز کردند که تا آن زمان سابقه و نمونه نداشت: حدود ۱۰۰ متر طول، ۴۰ متر عرض با وزن ۵۵۰ تن. برای مقایسه باید در نظر گرفت که یک ایرباس ۳۱۸ با ظرفیت بار و مسافر کامل ۶۸ تن وزن دارد.

هیولای روسی دارای ده موتور توربینی عظیم بود. چهار موتور روی هر بال و دو موتور در انتها و دو طرف دم هواپیما. موتورهای روی بال‌ها برای شتاب دادن به حرکت این پرنده آهنی بر روی آب عمل می‌کردند و دو موتور انتهایی برای برخاستن آن.

هواپیما آب نشین «هیولای دریای کاسپین» روسیه

این آئروپلان تا زمان ساخته شدن آنتونوف ۲۲۵ در سال ۱۹۸۸، عظیم‌ترین و سنگین‌ترین هواپیمای جهان بود و تنها نمونه ساخته شده آن سال ۱۹۸۰ در دریای کاسپین سقوط کرد و غرق شد. ظاهرا علت سقوط آن خطای خلبان بود اما در هر حال هدایت چنین پرنده غول‌پیکری کار ساده‌ای نبوده است.

پرنده غول‌پیکر، یادگار دوران جنگ سرد

گمان می‌رود همین سنگینی و دشواری هدایت آئروپلان ده موتوره، علت اصلی صرف‌نظر حکومت شوروی از تولید نسخه دوم آن است. از این گذشته هیولای کاسپین در اصل برای دوران جنگ سرد و مقابله با ناوهای هواپیمابر آمریکایی طراحی شده بود که پس از فروپاشی شوروی نیازی به آن احساس نمی‌شد.

به این ترتیب تنها نمونه هیولای آهنی شوروی سابق برای دهه‌ها، در آب‌های نزدیک بندر کوچکی در شمال دریای کاسپین در حال پوسیدن و زنگ زدن بود.

هواپیما آب نشین «هیولای دریای کاسپین» روسیه

کار بیرون کشیدن موجود غول‌آسای فراموش شده تابستان امسال آغاز شد. سرانجام “هیولای کاسپین” از آب سر برکشید تا حدود ۱۰۰ کیلومتر دورتر، در شهر دربند Derbend به نمایش گذاشته شود. قرار است در این شهر یک پارک‌موزه نظامی احداث شود که هیولای کاسپین جاذبه اصلی توریستی آن خواهد بود.

مدل‌های کوچک‌تری از آئروپلان‌های روسی از دوران جنگ سرد باقی مانده‌اند که برخی از آنها در شهرهای مختلف از جمله در موزه دریایی نیروی دریایی مسکو قرار دارند.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نقش تعیین کننده نیروی دریایی راهبردی ارتش در روابط بین الملل

پ آبان 22 , 1399
جواد داداش زاده در یادداشتی به نقش تعیین کننده نیروی دریایی راهبردی ارتش در روابط بین الملل پرداخته است.
کارورزی افسران نیروی دریایی ارتش بر روی ناو لجستیک بوشهر در کشورهای جنوب شرق آسیا اندونزی و مالزی

شاید برای شما جالب باشد