ایران در بین پنج قدرت دریایی جهان +جدول

ایران با ۴۰۶ کشتی و ناو جنگی مختلف، رتبه‌ چهارم را در زمینه کشتی و ناوهای جنگی و نیروی دریایی دارد. طبق این اطلاعات، توان ناوی ایران بالاتر از روسیه، پاکستان، هند، سوئد، ویتنام و کره جنوبی قرار دارد.

ناو بندر مکران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
زمان مطالعه: 6 دقیقه

به گزارش مرین‌پرس، با افزایش تنش نظامی و دریایی در خلیج فارس، بسیاری بر روی توان دریایی ایران تمرکز کرده و آن را از جوانب مختلف بررسی می‌کنند. نباید فراموش کرد که ایران فقط به لحاظ کمّی و تعداد کشتی‌های جنگی و ناوها، در بین پنج قدرت دریایی جهان است.

طبق اطلاعات وبگاه نظامی آرمد فورس Armed Force ، ایران با 406 کشتی و ناو جنگی مختلف، رتبه‌ چهارم را در زمینه کشتی و ناوهای جنگی و نیروی دریایی دارد. طبق این اطلاعات، تنها توان دریایی چین، کره شمالی و آمریکا ببشتر از ایران است و توان ناوی ایران بالاتر از روسیه، پاکستان، هند، سوئد، ویتنام و کره جنوبی قرار دارد.

جدول زیر، قدرت دریایی ده کشور اول را به لحاظ تعداد کشتی جنگی نشان می‌دهد:

تعداد کل ناوهای جنگی نیروی دریایی ایران و جهان

همچنین، جدول زیر توان دریایی ایران را به تفکیک انواع تجهیزات دفاعی دریایی و زیردریایی نشان می‌دهد:

جدول تعداد و نوع کشتی های جنگی نیروی دریایی ایران

پایگاه‌های دریایی ایران کدامند؟

طبق اطلاعات رسانه‌های مختلف و نیز اسپوتنیک روسیه، تعداد پرسنل نیروی دریایی ایران حدود 50 هزار نفر است (نیروی دریایی ارتش — 25 هزار نفر، نیروی دریایی سپاه پاسداران — 23 هزار نفر).

پایگاه‌های دریایی ایران در دو منطقه قرار دارد: خلیج فارس – دریای عمان و دریای خزر. در عین حال، نیروهای اصلی دریایی ایران در جنوب کشور متمرکز شده است. بزرگترین نقطه استقرار واحدهای نیروی دریایی ایران، پایگاه نیروی دریایی بندرعباس است که در آن ستاد نیروی دریایی ایران قرار دارد. زیرساخت های توسعه یافته این پایگاه اجازه می دهد که تقریبا تمام کشتی های گشت زنی و زیردریایی های کلاس متفاوت در آن مستقر شود.

پایگاه دریایی مهم دیگر بوشهر است که در یکی از بخش های شهر بوشهر واقع شده است. در شمال غربی پایگاه دریایی بوشهر، پایگاه “خارک” واقع در جزیره ای با همین نام است. لازم به تذکر است که در این جزیره یکی از بزرگترین پایانه های نفتی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و حفاظت از آن مهمترین وظیفه واحدهای دریایی و هوایی است. در جزیره خارک فرودگاه واقع شده است.

پایگاه نیروی دریایی خرمشهر در نزدیکی مرز با عراق واقع شده است. در حال حاضر در این پایگاه مرکز آموزشی دانشگاه علمی و فنی نیروی دریایی ایران قرار دارد و کارکنان آن انواع جدیدی از سلاح های زیردریایی را طرح ریزی می کنند.

اسقرار ندسا در جزایر

نیروی دریایی سپاه پاسداران هم در پایگاه های اصلی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران و در نقاط “جزیره ای” قرار دارد که در اختیار سپاه پاسداران است. چنین استقراری شامل پایگاه های دریایی فارسی، لارک، سیری و ابوموسی می باشد. با توجه به سطح بالای سریت، در مورد پایگاه نیروی دریایی فارسی اطلاع بسیار کم است. درباره پایگاه‌های لارک و سیری، فقط این امر معلوم است که نیروهای اصلی سپاه پاسداران در آن قرار دارند و علاوه بر این، فرودگاه های آن جزیره ها به هلیکوپترها و پرسنل اجازه می دهند که حملات هوایی دشمن را دفع کنند.

نیروی دریایی ارتش و سپاه دو بازوی مکمل

براساس منابع خارجی، پایگاه ابوموسی، نیرومندترین واحد نیروی دریایی سپاه پاسداران است، این شبکه‌ای است دارای استحکامات زیرزمینی در اطراف پایگاه و نقاط دراز مدت آتشباری (تانک ها). دفاع هوایی این جزیره عبارت است از یک دسته موشک ضد هوایی هدایت شونده “هاوک” و یک دسته اسلحه ضد هوایی. علاوه بر این، از مواضع مستحکم شده می توان موشک های ضد کشتی C-802 را پرتاب کرد.

کشتی‌های نیروی دریایی ارتش ایران به طور منظم به خلیج عدن و دریای سرخ سفر می کنند و در مبارزه با دزد دریایی‌ها در دریای عرب و خلیج عدن شرکت می کنند. بیشتر کشتی های نیروی دریایی ایران از بنادر کشورهای دیگر دیدن می کنند، از جمله آنهایی که با ایران همسایه نیستند. بنابراین، آنها از طریق کانال سوئز به دریای مدیترانه و سوریه سفر کردند.

نیروی دریایی ارتش تا سال 2025 باید حضور “استراتژیک” در آبهای بین المللی در فاصله دور از ایران (از جمله در اقیانوس اطلس) را تامین کند. این نیرو باید در “مثلث استراتژیک” تنگه هرمز — تنگه باب المندب — تنگه مالاکا بطور موثر عمل کند.

دو نیروی دریایی؛ با دو استراتژی متفاوت

از نظر پایگاه اطلاعاتی و خبری نشنال اینترست، نیروی دریایی ایران به دو دسته مختلف با دو استراتژی مختلف تقسیم می‌شود: ارتش و سپاه. ارتش نیروی نظامی مخصوص ایران است که تجهیزات سنگینش این نیرو را وا می‌دارد که در آبهای نسبتا وسیعی مانند دریای عمان و اقیانوس هند فعالیت کند. در مقابل، نیروی دریایی سپاه پاسداران وجود دارد که با تجهیزات فنی کوچک و سبکش تخصص بسیاری در فعالیت در آب راهه‌ها و نقاط استراتژیک کوچکی و کم عرضی مانند تنگه هرمز دارد. طبق گزارشها، سپاه بیش از 1500 قایق تندرو جنگی دارد که فعالیتهای این نیرو را در تنگه هرمز موثرتر می‌کند.

از نظر نشنال اینترست، این قایق‌های موتوری تندرو تجهیزات مختلفی دارند. به طور مثال قایق تندرو سراج مجهز به موتور انگلیسی بلیدرانر با سرعت 51 است. طبق تصاویر منتشر شده، این موتورها با چند سیستم راکتی مجهز شده و عملا به نوعی سیستم ضد ناو خطرناک گشته اند.

همچنین قایق تندرو ذوالفقار دارای سرعت 70 گره بوده  و مجهز به یک رادار یکپارچه و دو کانال پرتاب برای موشک های کروز نصراست. موشک نصر دارای برد 22 مایلی است که با وجود رادارهای مخصوص ضریب خطایش به حداقل می‌رسد.

علاوه بر اینها سپاه دارای کرفت‌های مخصوص شناسایی و همچنین تندرهای مخصوص  کلاس چینی است که توانایی این کشور را در مواجهه نظامی احتمالی بالاتر می‌برد.

زیردریایی‌ها؛ مهم‌ترین رکن نیروی دریایی ایران

آنچه مهم‌ترین رکن و امتیاز ایران در جنگهای دریایی به حساب می‌آید، زیردریایی‌های فوق پیشرفته آن است.  نشنال اینترست در گزارش خود تاکید دارد که اگر در تنش نظامی احتمالی ایران به درستی از زیردریایی‌های خود استفاده کند، کار بندرها و مواضع نظامی ساحلی عربستان ساخته است. از نظر نشنال اینترست، زیردریایی‌های ایران بسیار خطرناک هستند، به خصوص زیردریایی فاتح که می‌تواند بسیار مخرب باشد.

زیردریایی کلاس فاتح یک نوع از زیردریایی فوق پیشرفته ایرانی است. این زیردریایی توانایی حرکت در عمق 200 متر را به صورت عادی دارد. همچنین، فاتح توان دریانوردی به مدت 35 روز را دارد که از این نظر نیز بهبود چشمگیری نسبت به سایر زیردریایی‌ها مشاهده می‌شود. سرعت فاتح 11 نات (20.35 کیلومتر بر ساعت) و در حالت غوطه ور 14 نات (25.9 کیلومتر بر ساعت) است. این زیردریایی توانایی حمل موشک‌های زیرسطحی، موشک‌های دوش‌ پرتاب زمین به هوا و همچنین امکان حمل نیروهای نظامی و رساندن آن‌ها به نقاط مورد نظر را نیز دارد.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نوسازی ناوگان از برنامه‌های استراتژیک شرکت ملی نفتکش

چ تیر 5 , 1398
مدیرعامل شرکت ملی نفت‌کش ایران گفت: نوسازی ناوگان در برنامه‌های استراتژیک ما هست؛ اخیراً جلسه‌ای در نهاد ریاست جمهوری در این خصوص داشتیم، فاینانس این کار پیچیده است و نمی‌خواهیم مشکلاتی که در گذشته پیش‌آمده تکرار شود و قصد داریم ابتدا زیرساخت‌ها را با استانداردهای بین‌المللی همسو کنیم و بعد سفارش ساخت جدید در داخل کشور داشته باشیم.
کاپیتان نصرالله سردشتی - مدیرعامل شرکت ملی نفتکش

شاید برای شما جالب باشد