آمریکا در خلیج‌فارس چقدر پایگاه نظامی دارد؟

تحولات اخیر و بالا گرفتن تنش‌ها در منطقه خاورمیانه و حوزه خلیج فارس بار دیگر باعث جلب توجه به حضور نظامیان کشورهای دیگر به ویژه آمریکا و پایگاه‌هایشان در کشورهای منطقه شده است. بالغ بر هشت کشور منطقه شامل افغانستان، بحرین، عراق، کویت، عمان، قطر، عربستان و امارات متحده عربی میزبان این نظامیان و پایگاه های متعلق به کشورهای خارجی هستند.

ناو هواپیمابر جرج بوش - USS George H.W.Bush
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس‌، در اینجا نگاهی مختصر به این حضور نظامی آمریکا و کشورهای دیگر در منطقه می اندازیم:

افغانستان

آمریکا حدود ۱۴۰۰۰ سرباز در افغانستان دارد که از طولانی ترین جنگ تاریخ آمریکا در این کشور حمایت می کنند. همچنین تعداد ۸۰۰۰ نظامی متعلق به کشورهای دیگر عضو ائتلاف ناتو نیز در افغانستان حضور دارند.

بحرین

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که ناظر بر منطقه است در بحرین مستقر است؛ جزیره‌ای نزدیک به عربستان سعودی که میزبان بالغ بر ۷۰۰۰ سرباز آمریکایی است.

پایگاه هوایی شیخ عیسی در این جزیره همچنین میزبان جنگنده های آمریکایی، هواپیماهای تجسسی و یک مرکز عملیات نیروهای ویژه آمریکایی است. آمریکا کشور بحرین را یک “همپیمان مهم خارج از ائتلاف ناتو” در نظر می گیرد. انگلیس نیز اخیرا اولین پایگاه نظامی خود در شرق کانال سوئز از سال ۱۹۷۱ تا کنون را در بحرین افتتاح کرده است.

عراق

آمریکا نزدیک به ۵۰۰۰ سرباز را در عراق از پس از به راه انداختن جنگش علیه گروه تروریستی داعش در منطقه داشته است.

کویت

این کشور نفت‌خیز کوچک میزبان بالغ بر ۱۳۰۰۰ سرباز آمریکایی و همچنین میزبان یکی از مقرهای پیشروی واحد موسوم به “ارتش مرکزی ایالات متحده” است. آمریکا همچنین در این کشور نیروها و تجهیزاتش را در دو پایگاه هوایی و یک پایگاه نیروی دریایی حفظ کرده است.

فرودگاه بین المللی کویت همچنین میزبان بزرگترین مقر لجستیک هوایی منطقه‌ای ارتش آمریکا است. حدود ۲۲۰۰ خودروی تاکتیکی آمریکایی مقاوم در برابر مین در آنجا مستقر هستند. آمریکا کشور کویت را نیز همچون بحرین یک “همپیمان مهم خارج از ائتلاف ناتو” در نظر میگیرد.

عمان

چند صد پرسنل نظامی آمریکا در عمان مستقر هستند. این کشور سلطنتی همچنین به آمریکا اجازه دست زدن به پروازهای نظامی از حریم هوایی خود و متوقف ساختن کشتیهای آمریکایی در بنادرش را می دهد. همچنین عمان به آمریکا اجازه می دهد مهماتش را در خاک آن مستقر سازد. آمریکا در سال جاری میلادی یک توافق جدید با عمان در خصوص دسترسی به بنادر این کشور امضا کرد. انگلیس نیز با این کشور توافقی را برای ساخت یک پایگاه دریایی جدید در آن امضا کرده است.

قطر

 یک مقر فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در پایگاه هوایی العدید قطر است که میزبان بالغ بر ۱۳۰۰۰ سرباز آمریکایی است. قطر برنامه ریزی کرده تا این پایگاه را بیش از پیش گسترش دهد تا این پایگاه از بمب‌افکن های B-۵۲ آمریکا نیز که قادر به حمل بمب هسته‌ای هستند میزبانی کند. ترکیه نیز یک پایگاه نظامی را در این کشور دارد که باعث نارضایتی عربستان است چرا که از نظر ریاض، آنکارا یک رقیبش در راه گسترش نفوذ در منطقه است.

عربستان سعودی

 آمریکا در پی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و همچنین حمله سال ۲۰۰۳ به عراق سربازانش را از عربستان خارج کرد. اسامه بن لادن، رهبر القاعده تا مدتها همواره از حضور قوای نظامی آمریکا در عربستان انتقاد می‌کرد. تابستان امسال مقامهای آمریکایی اعلام کردند،

جنگنده‌ها، سامانه‌های دفاع هوایی و احتمالا بیش از ۵۰۰ نظامی آمریکایی قرار است به بهانه بالا گرفتن تنش با ایران مجددا به پایگاه هوایی شاهزاده سلطان در شهر ریاض بازگردند. همچنین گزارش شده که نیروهای عملیات ویژه آمریکا به نظامیان عربستانی در طول مرز این کشور با یمن کمک و پشتیبانی کرده اند.

امارات متحده عربی

بندر جبل علی شهر دبی امارات، بزرگترین بندر مورد استفاده نیروی دریایی آمریکا در خارج از خاک این کشور است. امارات متحده عربی میزبان ۵۰۰۰ پرسنل نظامی آمریکا است که بسیاری از آنها در پایگاه هوایی الظفره ابوظبی مستقر هستند؛ پایگاهی که در آن پهپادهای آمریکایی و جنگنده های پیشرفته اف ۳۵ آمریکا نیز حضور دارند. نیروی دریایی آمریکا در عین حال پایگاه کوچکی را نیز در الفجیره واقع در دریای عمان دارد. کشور فرانسه نیز پایگاه دریایی خودش را در شهر ابوظبی، پایتخت امارات دارد.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ژئوپارک جهانی قشم؛ پتانسیلی ارزشمند در صنعت گردشگری

چ شهریور 13 , 1398
ژئو پارک جهانی قشم در استان هرمزگان به عنوان اولین و تنها ژئوپارک خاورمیانه محسوب می‌شود که در سال ۲۰۰۶ در یونسکو به ثبت رسید و عضو شبکه جهانی ژئو پارک‌ها شد؛ این پارک یکی از ارزشمندترین منابع گردشگری ایران محسوب می شود.
ژئوپارک جهانی جزیره قشم

شاید برای شما جالب باشد