حضور قدرتمند سپاه در دریا با بهره‌گیری از تجربیات دفاع مقدس

مجموعه اقدامات و تلاش‌هایی که پاسداران در دریا طی دوران دفاع مقدس انجام دادند، باعث شد تا نیرویی دریایی شکل بگیرد که در هیچ جای دنیا مشابه آن وجود ندارد.

تشکیل اولیه نیروی دریایی سپاه در دوران دفاع مقدس
زمان مطالعه: 4 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، دوران دفاع مقدس درس‌ها و تجربیات بسیاری را برای نیرو‌های مسلح کشورمان در پی داشته است به گونه‌ای که می‌توان ادعا کرد پیشرفت‌های کنونی صنعت دفاعی کشورمان برگرفته از درس‌ها و تجربیات دفاع مقدس است؛ پیشرفت‌هایی که باعث شده دشمن پس از اتمام جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، در تحمیل جنگ دیگری به کشورمان تردید کند و به نوعی می‌توان ادعا کرد که تجربیات ذی‌قیمت دوران دفاع مقدس موجب ایجاد بازدارندگی دفاعی برای کشورمان شده است.

بر این اساس و با توجه به اینکه در هفته دفاع مقدس قرار داریم، مروری اجمالی بر فعالیت‌های نیروی دریایی سپاه در آن دوران خواهیم داشت.

تشکیل نیروی دریایی سپاه

عراق در طول جنگ تحمیلی بار‌ها منابع نفتی ایران را در خلیج فارس مورد تهاجم قرار داد و حتی کشتی‌های تجاری را که عازم ایران و یا از بنادر ایران به سمت دیگر کشور‌ها در حال حرکت بودند، مورد اصابت قرار می‌داد. این روند که از ابتدای جنگ توسط عراق آغاز شده بود تا انتهای جنگ ادامه داشت و ۴۱۱ فروند کشتی مورد حمله قرار گرفتند که ۲۳۹ فروند آن‌ها نفتکش بودند.

در چنین شرایطی که جنگ میان دو کشور در خلیج فارس در حال اوج‌گیری بود، امام خمینی (ره) در ۲۶ شهریور ۱۳۶۴ به واسطه شرایط موجود در صحنه نبرد خلیج فارس، طی فرمانی به محسن رضایی فرمانده وقت کل سپاه دستور تشکیل سه نیروی هوایی، دریایی و زمینی سپاه را صادر کردند؛ در پی این دستور، حسین علایی که فرماندهی «قرارگاه نوح» را برعهده داشت، به عنوان اولین فرمانده نیروی دریایی سپاه فعالیت خود را آغاز کرد؛ البته قرارگاه نوح پیش از آن برای انجام عملیات‌های زمینی تشکیل شده بود که بعد از صدور فرمان امام (ره) این قرارگاه از زمینی به دریایی تغییر مأموریت داد و متعاقب آن، سه منطقه دریایی سپاه نیز در بندر عباس، بوشهر و ماهشهر تشکیل و اولین تشکیلات دریایی سپاه بدین‌صورت راه‌اندازی شد.

تجربه اولیه حضور در دریا

آن زمان نیروی دریایی سپاه که نه تجهیزات مناسب و نه تجربه حضور در دریا را داشت، به واسطه حضور دشمن در دریا به ناچار مجبور شد برای مقابله با دشمن به تدریج تجهیزات و آموزش‌های دریایی را آن هم با قایق‌های بسیار معمولی فرا بگیرد؛ شناور‌های سپاه در آن زمان «رجیندر»، «لاور» و قایق‌های بادی بود، اما با همین وسایل ابتدایی، آرام آرام دریا را تجربه کرد.

نیروی دریایی سپاه با استراتژی استفاده از قایق‌های «اف‌.ای.سی.اف» موسوم به «عاشورا» و تعدای هم «بوک کامر» سوئیسی، نقش مؤثری در عملیات والفجر هشت، فتح اسکله «الامیه» و درگیری با ناو‌های آمریکا داشت به نحوی که توانست به تدریج به یک نیروی تأثیرگذار در خلیج فارس تبدیل شود؛ به بیان دیگر حضور نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس موجب شد تا صحنه درگیری‌ها در این منطقه به نفع ایران تغییر کند.

نیروی دریایی سپاه که در بدو تشکیل، هیچ‌گونه سلاح و تجهیزات مناسب با نبرد دریایی نداشت به ناچار به خلاقیت‌ها و ابتکارات متکی شد؛ در واقع هر فکری که به ذهن پاسداران می‌رسید را امتحان می‌کردند، البته چاره‌ای هم جز این نداشتند؛ لذا مجموعه این آزمون و خطا‌ها باعث شد تا به یک‌باره نیرویی دریایی شکل بگیرد که در هیچ جای دنیا مشابه آن وجود ندارد.

اصابت اهداف با موشک‌های بالستیک

اگر در دوران دفاع مقدس نیروی دریایی سپاه فقط از موشک‌های «کرم ابریشم» یا همان موشک‌های «۲HY» چینی که به لحاظ ساختاری از موشک‌های درجه سه و چهار محسوب می‌شوند، استفاده می‌کرد، اکنون آن موشک‌های سنگین جای خود را به موشک‌های هدایت‌شونده بسیار قدرتمند با برد‌های مختلف داده است به نحوی که می‌توانند اهدافی را در برد ۳۰۰ کیلومتری هم با موشک‌های کروز و هم با موشک‌های بالستیک مورد اصابت قرار دهند.

لوگوی نیرو های ویژه دریایی سپاه

لذا آن نیروی دریایی با آن ابزار و امکانات، اکنون به نیرویی دریایی تبدیل شده است که در دنیا حریف و بدیلی ندارد؛ ابزار‌های آن زمان که عموماً دست‌ساز و بومی بود، امروز با استفاده از تکنولوژی‌های روز صاحب نیروی دریایی برخوردار از سریع‌ترین قایق‌های جنگی در کلاس‌هایی مانند «عاشورا»، «طارق» و «ذوالجناح» است.

بنابراین هم‌اکنون، نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس با آمادگی کامل و با برخورداری از تجهیزات بومی اعم از شناور، موشک، اژدر و… در منطقه حضور دارد و اجازه نمی‌دهد که بیگانگان در آب‌های تحت نظارت و تحت تسلط خود، حضور یابند و یا حتی چنانچه شناور‌های تجاری خارجی هم تخلفی انجام دهند، بدون توجه به پرچم برافراشته شده در کشتی، با آن برخورد قانونی انجام می‌دهند؛ مانند برخوردهایی که طی روزهای گذشته با نفتکش انگلیسی، کشتی‌های متخلف ماهیگیری و قاچاقچیان سوخت صورت گرفت.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بندر دَیر؛ از صیادی تا بهشت پرندگان

س مهر 2 , 1398
بندر تاریخی دیر، نگین بنادر صیادی ایران است. این بندر زیستگاه لاک‌پشت‌های پوزه‌ عقابی، پرندگان زیبا و گنبدهای نمکی است.
بندر تاریخی دَیر؛ از صیادی تا بهشت پرندگان

شاید برای شما جالب باشد