موازنه قدرت در حاشیه خلیج فارس بر هم می خورد؟

توافق جدید بین آمریکا و عمان در مورد اعطای تسهیلات نظامی از سوی مسقط به ایالات متحده در خصوص استفاده از بنادر و فرودگاههای عمان، سوالهایی را پیرامون پیامدهای این مساله بر موازنه قوا در منطقه به دنبال داشت.

توافق دریایی آمریکا و عمان
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، در همین رابطه، پادشاهی عمان از امضای توافقی با ایالات متحده خبر داد که براساس آن، کشتی ها و جنگنده های نظامی آمریکا می توانند از تسهیلات اعطایی به آنها در مورد استفاده از بنادر و فرودگاههای سلطنتی عمان استفاده کنند.

این توافق همزمان شده است با افزایش نگرانی ایالات متحده از گسترش برنامه های موشکی ایران و پیشرفت آن در سالهای گذشته، که با وجود تحریمها و فشارهای شدید آمریکا بیشتر شده است.

این توافق، نشان دهنده برنامه های جدید آمریکا برای تامین سلامت دریانوردی از طریق تنگه هرمز است، به نحوی که از خطراتی که ممکن است ایران در پاسخ به تحریمهای آمریکا ایجاد کند، در امان باشند.

این در حالی است که یک مسئول آمریکایی می گوید این توافق می تواند بر گزینه های نظامی آمریکا برای مقابله با هر بحرانی در منطقه بیفزاید.

تحلیلگران بر این عقیده اند که عمان تصمیم دارد ایران را از استفاده از دقم دور کند، چرا که براساس توافق با آمریکایی ها، ایران جایی در این مکان ندارد و تصور اینکه ایران و ایالات متحده از مزایای استراتژیکی از یک منبع واحد برخوردار شوند نیز دشوار است.

‏صرفنظر از نقشه های آمریکا و پنتاگن برای امضای این توافق ها، کارشناسان مسائل عمان توجه ویژه ای به تلاش مسقط برای امضای توافق هایی برای تامین نیازهای امنیتی و استراتژیک خود دارند. به گفته تحلیلگران، عمان از طبیعت خطرات پیچیده ای که منطقه را تهدید می کند، آگاه است؛ از این رو، مسقط به دنبال آن است تا با تعامل با هم پیمان قدرتمندی مانند ایالات متحده، نقاط دفاعی خود را تقویت کند.

با اینکه پادشاهی عمان نقش میانجی بین دولتهای شورای همکاریهای خلیج فارس را داشت و تلاش کرد جایگاه واسطه را بین تهران و واشنگتن ایفا کند، تحلیلگران معتقدند که نفوذ نظامی آمریکا در عمان که به دنبال توافق بین واشنگتن و مسقط افزایش می یابد، توازن قوا را به نحوی تغییر می دهد که مطابق میل ایران نبوده و این توازن را به نفع آمریکا تغییر می دهد.

تحلیلگران بر این عقیده اند که متغیرهای منطقه ای و بین المللی مسقط را وادار می کند تا محاسبات قدیمی خود را تغییر دهد.

منابع دیپلماتیک غربی خاطر نشان کردند که تمام دولتهای منطقه، بویژه ایران باید در نظر داشته باشند که ایالات متحده طرف جدیدی در منطقه است و آینده توازن ها در خاورمیانه باید در تمام گزینه های جنگ یا صلح خود، این مساله را مدّ نظر داشته باشد.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

جزئیات اعزام ناوهای ایرانی به بنادر پاکستان

ج فروردین 9 , 1398
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: باتوجه به جنبه های پر فراز و نشیب سیاست های جهانی و منطقه ای، اجازه نمی‌دهیم کشورهای سلطه گر فرصت رشد و توسعه همکاری های دو نیروی دریایی را متوقف کنند.
امیر دریادار حسین خانزادی و همکاری با نیروی دریایی پاکستان

شاید برای شما جالب باشد