قابلیت‌های عملیاتی هواناو «پیروزان»/ ساخت شناور «تریماران» با قابلیت رهگیری و انهدام ۱۶ جنگنده

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع گفت: شناور تریماران پروژه ناوشکن سنگینی است که بنا به نیاز عملیاتی نیروی دریایی راهبردی ارتش در دستور کار قرار گرفته است. این شناور می‌تواند به‌طور همزمان ۱۶ جنگنده را رهگیری و مورد اصابت قرار دهد.

امیر دریادار امیر رستگاری - رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع
زمان مطالعه: 8 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، امیر دریادار «امیر رستگاری» رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، با اشاره به توانمندی‌های این سازمان در حوزه تأمین نیازهای نظامی و غیرنظامی کشور اظهار داشت: سال گذشته سازمان صنایع دریایی ساخت سیستم رانش واترجت را در دستور کار داشت که الحمدلله خط تولید آن در داخل کشور بومی‌سازی شد و توانستیم با مشارکت بسیاری از شرکت‌های صنعتی کار تولید این محصول را به نحو مطلوبی انجام دهیم.

ایجاد خط ارتباطی هوشمند در شناورها با طراحی سامانه «ان دی اس»

وی در این رابطه افزود: حُسن کار ما این بود که بدون ایجاد کارخانه و زیرساخت در وزارت دفاع با استفاده از آخرین توان فنی و صنعتی کشور این سامانه را تولید کنیم و امروز بسیاری از شرکت‌های صنعتی و دانش‌بنیان در این زمینه با ما همکاری دارند. همچنین در حوزه دیجیتال موفق به طراحی ساخت سامانه «ان دی اس» هوشمند شدیم که سامانه جامع و یکپارچه جمع‌آوری اطلاعات از انواع سنسور‌هایی است که در کشتی استفاده می‌شود و آن را به مصرف‌کننده‌های مختلف توزیع می‌کند.

بدین‌ترتیب که این سامانه از بخش‌های مختلفی، چون هواسنجی، بادسنج، سرعت‌سنج، قطب‌نما و جایرو، اطلاعات را می‌گیرد و در اختیار سایر بخش‌ها مثل رادار و سیستم هدایت آتش و سیستم‌های ناوبری و کمک‌ناوبری قرار می‌دهد، حُسن این سیستم این است که ما موفق شدیم سامانه‌ای را طراحی کنیم که هم سنسور‌های آنالوگ و هم سنسور‌های دیجیتال را می‌تواند ساپورت کند و با ایجاد خط ارتباطی هوشمند، قادر به شناسایی و اشتراک‌گذاری اطلاعات است.

راه‌اندازی خط تولید موتور ۲۰۰ اسب بخار برون‌نصب

یکی دیگر از دستاورد‌های جدید سازمان صنایع دریایی، طراحی و ساخت سامانه هوشمند اندازه‌گیری دیتا‌های داخل شناور‌ها اعم از مخازن، سامانه‌های اعلان و اطفای حریق است که این‌ها به‌صورت کاملاً هوشمند در سرتاسر شناور همچون سلسله اعصاب گسترده می‌شود و هر اتفاقی را که در حوزه مخازن اعم از حریق و حوادث این‌چنینی رخ دهد، به‌صورت هوشمند جستجو می‌کند و با محاسبه وضعیت آلارم می‌دهد.

این سامانه حتی میزان ورودی آب و مواد مختلف را اندازه‌گیری کرده و در اختیار کاربر قرار می‌دهد که این برای کاربران بر روی شناور بسیار حائز اهمیت است. سال گذشته نیز خط تولید موتور ۲۰۰ اسب برون‌نصب را داشتیم و این محصول را در نمایشگاه صنایع دریایی ارائه کردیم.

ساخت هواناو پیروزان با قابلیت پرتاب اژدر و موشک

از دیگر محصولات در دست اقدام مجموعه سازمان صنایع دریایی طراحی و ساخت هواناو پیروزان است که جزو آخرین دستاوردهای حوزه اثرسطحی ما به شمار می‌رود و هم‌اکنون مراحل ساخت آن در سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع طی می‌شود که امیدواریم در سال جاری خبر تولید جدیدترین هواناو سنگین ساخت سازمان صنایع دریایی را به اطلاع عموم برسانیم.

شناور پیروزان اولین شناور اثرسطح سنگین ما است که قابلیت حمل ۱۰ تن بار را دارد و همچنین از قابلیت حمل موشک‌های سطح به سطح نیز برخوردار است و قابلیت حمل اژدر‌های ضد زیرسطحی را دارد و با سرعت بیش از ۴۰ گره دریایی قادر به دریانوردی است که می‌توان گفت یکی از به‌روز‌ترین هواناو‌هایی است که امروز در دنیا تولید می‌شود.

ما تلاش کردیم تا قابلیت‌ها و نیاز‌های عملیاتی نیروی دریایی راهبردی ارتش را در این هواناو در نظر بگیریم. این سامانه در حوزه نیرو‌ها و تسلیحات قابلیت حضور در همه سواحل کشور را دارا است و امیدواریم در سال جاری این هواناو را در اختیار نداجا قرار دهیم.

آخرین دستاوردهای سازمان صنایع دریایی در حوزه ساخت شناورهای غیرنظامی

در حوزه شناور‌های غیرنظامی نیز ازجمله محصولاتی که در دستور کار قرار داده‌ایم، ساخت شناورهای «پی اس تی»، شناور‌های پایلتور و انواع شناو‌رهای جستجو و آلاینده‌روب، یدک‌کش‌ها و همچنین ساخت شناور جستجو و نجات است؛ همچنین شناور جستجو و نجات ویژه‌ای را بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی در حال ساخت داریم که ازجمله دیگر دستاورد‌های سازمان صنایع دریایی است.

بُهت قدرت‌های فرامنطقه‌ای از برگزاری رزمایش مشترک دریایی ایران، روسیه و چین

وی درخصوص برگزاری رزمایش مشترک سه‌جانبه دریایی ایران، روسیه و چین در سال گذشته گفت: این رزمایش برای دنیا بُهت‌آور بود که ۲ قدرت بزرگ در مقیاس جهانی در حوزه دریا به منطقه بیایند و با ناوهای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسدران رزمایش مشترکی را برگزار کنند. یکی از امتیازاتی که این رزمایش مشترک برای نیروهای دریایی ما در ارتش و سپاه داشت، استفاده از تجهیزات بومی در این رزمایش بود که به نظر من این یک دستاورد بزرگ برای کشور ما محسوب می‌شود و نمایش بزرگی از اقتدار صنعتی و دفاعی ما را در عرصه دریا به جهانیان نشان داد.

اذعان دو نیروی دریایی چین و روسیه به توان عملیاتی نیروی دریایی ایران

رئیس سازمان صنایع دریایی ابراز کرد: ایران اسلامی علی‌رغم ۴۱ سال تحریم سخت در حوزه نظامی موفق شده است تجهیزاتی را بسازد که با جدیدترین ناو‌های روز دنیا بتواند رزمایش مشترک انجام دهد. رزمایش مشترک که ما می‌گوییم از سیستم‌های مخابراتی آغاز می‌شود تا سامانه‌های مختلف جنگال (جنگ الکترونیک)، هدایت آتش، توپخانه، دفاع نقطه‌ای و انواع سامانه‌های پرتابی، سامانه‌های راداری یا هوایی همه به نوعی درگیر می‌شوند و در پایان، نیرو‌های دریایی چین و روسیه اذعان کردند که تجهیزاتی که در ناوها و شناورهای نیروی دریایی ایران به کار گرفته شده‌اند، در جریان رزمایش، قابلیت‌های لازم را جهت اجرای مأموریت‌های مشترک داشتند.

امیر دریادار رستگاری ادامه داد: زیرا هنگامی که رزمایش مشترک انجام می‌شود، باید قادر باشیم همانند سامانه‌ها و سیستم‌هایی که طرف مقابل از آن بهره می‌گیرد ما نیز بتوانیم به همان ترتیب کار را پیش ببریم و شناسایی، رهگیری و درگیری را مطابق با سامانه‌های طرف‌های مقابل انجام دهیم که به‌حمدالله امروز جمهوری اسلامی نشان داد که حباب تحریم را شکسته و قادر است در سخت‌ترین شرایط بهترین سامانه‌ها را تولید کند و همین نیز باعث شد که این رزمایش مشترک بازتاب گسترده‌ای در سطح جهان داشته باشد و در واقع بازتابی از توان صنعتی دفاعی ما در حوزه دریایی باشد.

برگزاری سه روز رزمایش با به‌روزترین سامانه‌های ارتباطی، جنگال و تسلیحاتی دنیا

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا دو نیروی دریایی چین و روسیه به هماهنگی و عملکرد موفقیت‌آمیز نیروی دریایی ایران اذعان کردند، گفت: بدون تردید آن‌ها به این موضوع اذعان کردند؛ چراکه هنگام برگزاری یک رزمایش مشترک از سامانه‌های مخابرات، الکترومغناطیس، رادار، جنگال و تسلیحات همگی به ترتیب وارد عرصه رزمایش می‌شوند و با توجه به اینکه این رزمایش به مدت سه روز در سناریوهای مختلف و در سطوح گسترده واحدهای دریایی انجام شد، می‌توان گفت که در واقع مُهر تأییدی بر توان صنعتی و نفرات متخصص عملیاتی ما بود؛ چراکه این قابلیت را داشتند تا با به‌روز‌ترین سامانه‌های دنیا رزمایش دریایی بزرگ در مقیاس وسیع انجام دهند.

بعد از این رزمایش از تمامی یگان‌های عملیاتی شرکت‌کننده در این رزمایش بازخوردگیری انجام شد و حتی بازتاب جهانی این رزمایش را نیز رصد و همچنین آخرین دستاورد‌ها و نتایج این رزمایش را نیز احصا کردیم تا بتوانیم در حوزه تجهیزات، نقص‌ها و نقاط ضعف را مورد توجه قرار دهیم.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار دفاع‌پرس مبنی بر بهره‌گیری عملیاتی از توان زیرسطحی‌ها در این رزمایش اظهار داشت: دو کشور روسیه و چین در این رزمایش زیردریایی‌هایشان را به میدان نیاوردند و اگر این اتفاق می‌افتاد، جمهوری اسلامی این آمادگی را داشت تا از ظرفیت‌های خود در این حوزه استفاده کند.

ساخت شناورهای «تریماران» با قابلیت عملیات رزمی در فورس ۸ دریا

شناور تریماران پروژه ناوشکن سنگینی است که برای نیروی دریایی راهبردی ارتش در دستور کار قرار دادیم. وزن این شناور حدود شش هزار تن است و بدنه آن به‌صورت «تریماران» طراحی شده و می‌تواند از قابلیت پایداری بسیار خوبی در امواج اقیانوسی برخوردار باشد.

این شناور به گونه‌ای طراحی شده که قادر است در فورس ۸ دریا عملیات رزمی انجام دهد؛ که کار‌های مقدماتی و طراحی کلی و جزئی آن از سال گذشته آغاز شده و در سال جاری با تخصیص اعتبارات لازم کار ساخت آن انجام می‌شود. در این ناوشکن بیش از ۷۰ مورد فناوری جدید را در نظر گرفته‌ایم که آن را نسبت به نمونه‌های خارجی متمایز می‌کند.

در حوزه دکل این شناورها به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافته‌ایم به طوری که یک دکل کاملا پیشرفته بدون ابزار چرخنده در این مدل ناوشکن‌ها در نظر گرفته شده است و برای نخستین بار رادار آرایه فازی فیکس را که در هر صحفه ۹۰ درجه‌ای قرار می‌گیرد و چرخش این سامانه به‌صورت دیجیتال است؛ درحالی‌که رادار‌ها در داخل این دکل شناور فیکس خواهد بود و به ترتیب از بالا رادار هدایت آتش، کمی پایین‌تر رادار هوایی و پایین‌تر از آن، رادار سطحی است که در لابه‌لای اینها رادارهای حوزه جنگال و جمینگ را خواهیم داشت.

شناور «تریماران» با قابلیت رهگیری و درگیری هوایی با ۱۶ جنگنده

بکارگیری فناوری موشک‌های «بی ال اس» یا لانچر‌های عمودپرتاب از دیگر سامانه‌هایی است که برای این ناوشکن در نظر گرفته شده است و بدین‌ترتیب تعداد بیشتری از موشک‌ها را می‌توانیم به دریا ارسال کنیم. این موشک‌ها هم سطح به هوا هستند که در دو رِنج ارتفاع پست و متوسط قابلیت درگیری دارند و هم در حوزه سطح به سطح با برد ۳۰۰ کیلومتر قادر به اجرای مأموریت هستند که می‌توان گفت در مجموع از قابلیت‌های آفندی و پدافندی لازم در سطح و اثرسطح برخوردارند.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه استفاده از سامانه‌های راداری پیشرفته و موشک‌های عمودپرتاب در این ناوشکن قابلیت درگیری همزمان با چند جنگنده یا هواگرد را ایجاد می‌کند، گفت: با استفاده از دکل پیشرفته یکپارچه و چرخش دیجیتالی رادار می‌توانیم در لحظه ۳۶۰ درجه فضای اطراف شناور را رصد کرده و اطلاعات لازم را به سامانه‌های جنگال ارائه کنیم و همچنین به‌طور همزمان حدود ۱۶ جنگنده را رهگیری و مورد اصابت قرار دهیم.

وی در پایان با بیان اینکه این پروژه یک پروژه بزرگ ملی محسوب می‌شود، افزود: با توجه به اینکه ساخت ناوشکن‌های تریماران یک پروژه بزرگ کشوری محسوب می‌شود در ساخت این پروژه بیش از ۲ هزار مجموعه صنعتی و دانش‌بنیان شرکت خواهند داشت و یکی از مهمترین کارهایی که در حوزه رانش این ناوشکن برای نخستین بار انجام خواهد گرفت، استفاده از سیستم رانش هیبریدی متشکل از سامانه رانش توربین و الکتریکی است. 

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تمرین شبیه سازی آمریکا برای مقابله با قایق های تندرو

ش تیر 21 , 1399
نظامیان آمریکا و امارات تمرینی پنج روزه را جهت مقابله با حملات احتمالی قایق‌های تندرو در جنوب خلیج فارس برگزار کردند.
تمرین شبیه سازی آمریکا برای مقابله با قایق های تندرو

شاید برای شما جالب باشد