مصر و یونان، تفاهم‌نامه ترسیم حدود در مدیترانه امضا کردند

یونان و مصر تفاهم‌نامه ترسیم مرزهای آبی در دریای مدیترانه را امضا کردند؛ اقدامی که واکنش شدید ترکیه را درپی داشت.

رؤسای جمهور مصر و یونان در حال مذاکره در خصوص دریای مدیترانه
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، وزرای خارجه مصر و یونان طی دیدار در قاهره، پایتخت مصر تفاهم‌نامه ترسیم حدود و منطقه اقتصادی در دریای مدیترانه امضا کردند.

وزیر خارجه یونان پنجشنبه راهی قاهره شد و با «سامح شکری»، همتای مصری خود دیدار و در مورد راه‌های تقویت روابط دوجانبه و مسائل منطقه مورد توجه طرفین گفت‌وگو کردند و به تبادل آرا پرداختند.

بنا به گزارش صفحه سخنگوی وزارت خارجه مصر در توییتر، وزیران خارجه یونان و مصر بعد از گفت‌وگو، تفاهم‌نامه ترسیم حدود و منطقه اقتصادی در دریای مدیترانه را امضا کردند.

وزیر خارجه مصر بعد از امضای این تفاهم‌نامه طی نشست خبری مشترک گفت که این تفاهم‌نامه به دو طرف این اجازه را می‌دهد که از منابع طبیعی موجود در منطقه اقتصادی مورد نظر استفاده کرده و به اکتشاف نفت و گاز طبیعی بپردازند.

امضای تفاهم نامه ترسیم مرزهای آبی بین مصر و یونان در واکنش به امضای تفاهم‌نامه مشابه بین ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی به ریاست «فایز السراج» است که ماه نوامبر سال میلادی گذشته به امضای رؤسای جمهور ترکیه و لیبی رسید.

وزیر خارجه یونان بعد از امضای تفاهم‌نامه امروز، گفت که تفاهم‌نامه ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی «غیرقانونی» است و آتن به کمک قاهره، برای مقابله با هر گونه چالش‌هایی در منطقه شرق مدیترانه همکاری می‌کند.

ترکیه بعد از امضای تفاهم‌نامه ترسیم حدود با دولت وفاق ملی لیبی، کار اکتشاف نفت و گاز را در مدیترانه آغاز کرده است؛ آنکارا همزمان نیز در شرق جزیره قبرس اقدام به حفاری و اکتشاف گاز کرده و همین مسئله باعث نگرانی یونان، مصر و رژیم صهیونیستی شده است که منجر به تشکل باشگاه گازی در شرق مدیترانه جهت استحصال گاز در این منطقه شد.

واکنش وزارت خارجه ترکیه

وزارت خارجه ترکیه در واکنش به این تفاهم‌نامه منعقد بین یونان و مصر، آن را غیرقانونی دانست و گفت که محدوده مشخص شده در تفاهم نامه بین قاهره و آتن در محدوده فلات قاره ترکیه قرار دارد.

وزارت خارجه ترکیه همچنین توافق مذکور را باطل خواند و گفت که این کشور به یونان و مصر اجازه فعالیت در آب‌های متعلق به خود را نخواهد داد و با قاطعیت از مرزهای خود دفاع خواهد کرد.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

چه بر سر بندر بیروت آمد؟

ج مرداد 17 , 1399
در این کلیپ نگاهی داریم به حجم تخریب بندر بیروت پس از انفجار روز سه‌شنبه در این بندر.
انفجار بندر بیروت لبنان

شاید برای شما جالب باشد