نخستین موافقتنامه تحقیقات علمی پنج کشور حاشیه خزر تدوین شد

مدیرکل دفتر هماهنگی‌های سیاسی دوجانبه وزارت امور خارجه از تدوین و بررسی نخستین موافقتنامه تحقیقات علمی پنج کشور حاشیه دریای خزر با هدف تعیین چارجوب همکاری تحقیقات علمی دریایی خبر داد.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مارین‌نیوز، رضا نظر آهاری در بیست و دومین اجلاس اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر در سالن حکمت دانشگاه گیلان تاکید کرد: همکاری‌های علمی سهم مهمی در تفاهم کشورهای حاشیه دریای خزر دارد.

مدیرکل دفتر هماهنگی‌های سیاسی دوجانبه و ابتکارات منطقه ای وزارت امور خارجه تصریح کرد: دریای خزر سبب تعامل و دوستی بین کشورهای حاشیه، کانونی همگرایی و تقویت تعامل بین ملت‌های اطراف آن برای صلح و دوستی است.

وی با اشاره به امضای ۱۶ سند بین پنج کشور حاشیه دریای خزر، افزود: در سایه تعامل و همکاری کشورهای ساحلی تاکنون اسنادی شامل محیط زیست، امنیت، اقتصاد، شیلات و حمل و نقل به امضا رسیده است.

آهاری با بیان اینکه کشورهای حاشیه دریای خزر دارای سوابق فرهنگی، تاریخی و توانمندی‌های علمی و تحقیقاتی بالایی هستند، ادامه داد: افزایش همکاری‌های علمی و تحقیقاتی بین موسسات علمی و تحقیقاتی کشورهای ساحلی خزر یک فرصت خوب برای ارتقای دانش و رونق اقتصادی است.

مدیرکل دفتر هماهنگی های سیاسی دوجانبه و ابتکارات منطقه ای وزارت امور خارجه تصریح کرد: تبادل اطلاعات در حوزه‌های علوم مربوط به دریای خزر منجر به ایجاد بانک اطلاعاتی دریای خزر، تبادل اطلاعات و دانشجو، همکاری های علمی و دانشگاهی میان دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی کشورهای ساحلی دریای خزر و برای تأمین رفاه مردم در منطقه است.

وی افزود: مباحثی درباره موضوعات امنیتی، اقتصادی، حمل و نقل، ایمنی دریانوردی، مبارزه با صید غیرقانونی ماهیان و مبارزه با مواد مخدر در دستور کار کشورهای ساحلی قرار گرفته است‌.

آهاری با اشاره به بررسی و تدوین موافقتنامه تحقیقات علمی در دریای خزر توسط پنج کشور عضو، گفت: این سند اولین موافقتنامه علمی در دریای خزر با هدف تعیین چارجوب همکاری در تحقیقات علمی دریایی بین دولت‌های ساحلی این دریا است‌.

منبع: مهر

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

کارشناسی ارشد فیزیک دریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

نیروی دریایی آمریکا در نبرد با ایران قادر به پیروزی نیست

س مهر 9 , 1398
نشریه «فارن پالیسی» نوشت: ارتش آمریکا ایران را یک قدرت درجه دو می پندارد، اما گزینه های واشنگتن در برابر تهران به شدت محدود است و نیروی دریایی آمریکا همچنان چشمان خود را به روی این واقعیت بسته که ناوهای آن به خاطر تخریب، آسیب و یا زمین گیر شدن از تکمیل ماموریت های خود، در معرض شکست در میدان نبرد با ایران هستند.
رصد ناو هواپیمابر نیمیتز توسط پهپاد ایرانی نیروی دریایی سپاه