اصول عملیات سکوهای خودبالابر (جک‌آپ)

کتاب « اصول عملیات سکوهای خودبالابر (جک‌آپ) » تالیف مهندس پیام رنجبرصحرائی توسط موسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف منتشر شد.

کتاب اصول عملیات سکوهای خودبالابر (جک‌آپ)-پیام رنجبر صحرائی
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس در معرفی این کتاب آمده است: در حفاری چاه‌های نفت یا گاز در دریا از سکوهای شناور و یا سکوهایی که قابلیت استقرار در بستر دریا را دارند، استفاده می‌شود. سازه اصلی چنین سکویی باید قابلیت انجام همۀ فعالیت‌های کارگاه عملیاتی چاه نفت و گاز در خشکی را داشته باشد.

همچنین، به دلیل دوری از ساحل، خدماتی که هنگام نیاز فقط در ساحل امکان انجام آن وجود دارد، باید به صورت دائمی در روی عرشه موجود باشند. اصطلاح خودبالابر (جک‌آپ) نشان‌دهنده ساختار یک سازه با وزن چند هزار تنی و توانایی جابه جایی عمودی در حدود چند متر است که این جابه‌جایی در بالای سطح آب صورت می‌گیرد و این اجازه را به سازه‌هایی با وزن بالغ بر 20000 تن می‌دهد تا بتواند حتی در آب‌هایی با عمق بیشتر از یکصد متر حفاری کند.

امروزه به لطف پیشرفت صنعت حفاری، برخی از سکوهای خودبالابر می‌توانند در محیط‌های خشن و سخت دریایی، و با وجود موج‌هایی به ارتفاع 25 متر و بادهایی با سرعت 185 کیلومتر بر ساعت و تا اعماق آب 150 متر حفاری کنند.

مخاطبان اصلی این کتاب، شرکت‌های شاغل در بخش نفت و گاز، ناظران و مهندسان حفاری، دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته‌های انرژی‌های تجدیدپذیر، مهندسی نفت و همۀ علاقه‌مندان به صنعت فراساحلی هستند که با مطالبی همچون انواع سکوهای خودبالابر، اجزای تشکیل‌دهنده، شرایط عملیاتی، شرکت‌های سازنده و مدل‌های ارائه‌شدۀ آنها آشنا می‌شوند.

آخرین اخبار دریایی:

آخرین ویدئوهای دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تداوم تجهیز نیروی دریایی سپاه به انواع صنایع دفاعی

چ مهر 17 , 1398
فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به تداوم تجهیز نیروی دریایی سپاه به انواع صنایع دفاعی گفت: نیروی دریایی سپاه خود را به انواع نیروها و تجهیزات دفاعی مجهز کرده و این مسیر را هم چنان ادامه می‌دهد.
سردار سلامی - فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

شاید برای شما جالب باشد