دو سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی وارد مدار تولید شد

مدیرعامل صدرا گفت: دو سکوی ۱۳A و ۱۳C پارس جنوبی برای تولید روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب گاز شیرین وارد مدار شد.

سکوی دریایی 13c پارس جنوبی ساخته صدرا
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش مارین‌پرس، محسن صمدی مدیرعامل شرکت صدرا گفت: در سال جهش تولید به همت کارکنان جهادی شرکت صدرا و تلاشگران عرصه صنعت نفت و گاز کشور، دو سکوی پایانی فاز ۱۳ پارس جنوبی که در صدرای بوشهر ساخته و در زمستان سال ۹۸ به موقعیت خود در پارس جنوبی حمل و نصب شده بود، وارد مدار تولید شد.

محسن صمدی سکوهای ۱۳A و ۱۳C را از سکو‌های دهگانه پارس جنوبی عنوان کرد که در شرکت صدرا ساخته و راه‌اندازی شده است؛ سکوهایی که پس از عملیات راه اندازی، گاز را با یک خط لوله ۳۲ اینچ به پالایشگاه خشکی فاز ۱۳ در کنگان برای شیرین سازی ارسال خواهند کرد.

او وزن تقریبی این سکو‌ها را با متعلقاتشان، هفت هزار تن اعلام کرد و ادامه داد: با بهره برداری از این دو سکو روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب گاز شیرین به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت صدرا بیان کرد: با بهره برداری از دو سکوی فاز ۱۳ ،سکوهای دهگانه پارس جنوبی که در این شرکت ساخته شده به طور کامل به بهره برداری رسید و به حداکثر تولید گاز از فاز‌های ۲۴-۲۲، ۱۳، ۱۸-۱۷ رسیدیم.

صمدی عنوان کرد: با عزم ملی و تلاش شبانه روزی، همکاران ما در شرکت صدرا به دستاورد‌های مهمی از جمله ساخت همزمان ۱۰ سکو از سکو‌های پارس جنوبی و همچنین ثبت رکورد بی‌سابقه نصب همزمان دو سکو در کمتر از سه روز دست یافتند که نشان از توانایی و تخصص نیرو‌های داخلی دارد.

همچنین پیام معتمد مجری طرح توسعه فاز ۱۳ پارس جنوبی با اشاره به روشن شدن مشعل سکوی 13C در شامگاه‌چهارشنبه (۲۹ مردادماه)، گفت به زودی با تکمیل مراحل استاندارد راه اندازی، برداشت گاز غنی از این سکو آغاز می شود.

معتمد با بیان اینکه منابع گازی سکوی ۱۳C از طریق یک خط لوله ۱۸ اینچ به سکوی ۱۳A و پس از آن با استفاده از یک خط لوله ۳۲ اینچ به طول ۱۰۰ کیلومتر به پالایشگاه خشکی فاز ۱۳ ارسال می شود‌، گفت: پالایشگاه این طرح در مرحله نخست، روزانه ۴۰۰ میلیون فوت مکعب گاز و با پایدار شدن فرایند برداشت ، ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز از سکوی ۱۳C دریافت خواهد کرد.

او به فراورش بیش از ۲۴ میلیارد متر مکعب گاز شیرین در پالایشگاه فاز ۱۳ پارس جنوبی در دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: از این میزان نزدیک به ۱۲ میلیارد متر مکعب از سکوهای دو بلوک B و D مرحله نخست این طرح بوده که از زمستان سال ۹۷ به بهره برداری رسیدند و با توجه به مراحل راه اندازی، سهم بزرگی در تولید برق ، مصارف خانگی و صنعتی داشته اند. مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی گفت با بهره برداری از سکوی ۱۳A در ماه های آینده،بخش فراساحل این طرح شامل ۴ سکوی دریایی تکمیل خواهد شد وبا وجود بهره برداری کامل از پالایشگاه خشکی، ظرفیت فرآوری گاز از بلوک مخزنی این طرح به ۵۶ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

آخرین اخبار دریایی:

شکیلا لشکری

دانشجوی دکتری فیزیک دریا -  سردبیر مرین‌پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

دیدار فرمانده نیروی دریایی ارتش با وزیر دفاع

پ مرداد 30 , 1399
فرمانده نیروی دریایی ارتش با حضور در ستاد وزارت دفاع با امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دیدار و گفتگو کرد.
دیدار فرمانده نیروی دریایی ارتش با وزیر دفاع

شاید برای شما جالب باشد